Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

10W Amfi

10watt-amfi-1 10watt-amfi
Kondansatörlerin kutupları baskı devrede belirtilmiştir. “V+” Beslemenin “+” ucuna, “V-” beslemenin “-” ucuna bağlanacaktır. “H-” ve “H+” hoparlör çıkışlarıdır. “J+” ve “J-G” Jack çıkışlarıdır. J-G jackın ortak yani, ground ucuna bağlanacaktır. J+ çıkışını jackın ister RİGHT isterseniz LEFT kısmına bağlayabilirsiniz. İki kısmınıda kullanacaksanız bu devreden iki adet yapıp Ground ucunu ortak alıp her iki devreden de birinden RİGHT birinden LEFT bağlantısı yaparak amfinizi stereo olarak kullanabilirsiniz.

Malzeme Listesi;
TDA2003 Entegresi
16V 10uF kutuplu kondansatör
16V 470uF kutuplu kondansatör
25V 1000uF kutuplu kondansatör
2 adet 100 nF kutupsuz kondansatör
220R direnç
2,2R direnç
1R direnç
3.5 mm Stereo Jack (Devreyi kullanacaksanız bu devreden iki adet yapmalı, bir devreden çıkan jack ucunu jackın LEFT ucuna, diğer devreden çıkan ucu RİGHT ucuna bağlamalısınız. Ortak ucuda birleştirdiğinizde devreyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.)
Eğer çıkışlara kullanım rahatlığı sağlaması açısından klemens bağlamak isterseniz 2li grup halinde 3 adet klemens alınız.

Dikkat !

Entegrenize lütfen soğutucu bağlayınız. Soğutucu olamadan da çalışır, fakat 5-10 dakika içerisinde entegreniz yanar. Dikkatli olun.

TDA2003 Entegresi 

TDA2003 entegresi THOMPSON firması tarafından üretilen, ses frekans uygulamalarında kullanılan güç amplifikatör entegresidir. Bu tip entegreler de, devre kurulurken dışarıdan az sayıda eleman bağlanılarak, devre gerçekleşir. Düşük gürültü ses frekans uygulamalarında sık kullanılmasını sağlamıştır. Devre kazancı, direnç değerleri değiştirilerek dışarıdan ayarlanabilir.

Tags:

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi