Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

1G (Birinci Nesil)

1G ilk nesil kablosuz telefon teknolojisidir.Birinci nesilde sadece analog modülasyon tekniklerinin kullanılır. 1980’li yıllarda oluşturulan bu teknoloji, hücresel bir ağ sistemi kullanır.
1G teknolojisi çıkmadan önce de kablosuz olarak iletişime geçen telefonlar vardı, ancak ilk ticari iletişim ağının Japonya’da 1979’da kullanılması ve 1981’de tam otomatik şebekelerin geliştirilmesi ile 1G dönemi başlamıştır.
1G teknolojisinde çok çabuk bağlantı kopabiliyor ve çevresel etmenlere karşı çok fazla direnç gösteremiyordu, ayrıca analog veri bağlantısı kullandığından isteyen herkes görüşmeleridinleyebiliyordu.Diğer bir dezavantajı da günümüzde şebekelerin asıl kullanım amaçlarından biri haline gelen veri aktarımına da olanak sağlamıyordu.
Bu olumsuzluklara rağmen geniş kapsama alanı, yeterli iletişim kapasitesi, yük dağıtım olanağı, dolaşım ve hücreler arası geçiş desteğiyle dönemi için gayet yeterli bir iletişim sistemiydi.

Ek Bilgi:Cep telefonunun mucidi Motorola’da mühendis olarak çalışan Martin Cooper’dır. 1973 yılında ilk cep telefonunu geliştirmiştir. İlk cep telefonu 1 kgdan fazla ağırlıktaydı ve tam dolu batarya ile 20 dakikalık bir görüşme yapılabiliyordu.
Şimdi 1G teknolojisini daha ayrıntılı inceleyelim.4 gruba ayıracak olursak;
A. Telsiz Sistemleri
– Konvansiyonel Sistemler
– Trunk Sistemler
B. Hücresel Telefon Sistemleri
C. Çağrı Sistemleri
D. Kordonsuz Telefon Sistemleri
A. Telsiz Sistemleri
Telsiz sistemleri kullanım yerine ve amacına göre çeşitli şekillerde isimlendirilmiştir. Bu isimler Avrupa’da PMR (Private Mobile Radio) ve PAMR (Public Access Mobile Radio), Amerika’da ise SMR (Specialized Mobile Radio) ve ESMR (Enhanced Specialized Mobile Radio) olarak sayılabilir.
PMR kullanıcı gruplarına özel tahsisli kanal kullanımı ve sistemin kullanıcı grubu tarafından işletilmesi ya da işletiminin kontrol edilmesi anlamına gelirken, PAMR da konuşma kanallarının birden fazla kullanıcı grubu tarafından ortak kullanımı ve sistemin bir operatör tarafından işletilmesi anlamına gelmektedir.
      Analog Teknoloji : Analog sistemlerde ses sinyalleri biçimleri değiştirilmeden havada gönderilirler. Herhangi bir sıkıştırma veya sayısallaştırma yapılmaz.Telsiz haberleşmesi kullanılmaya başlandığından beri bu teknoloji kullanılmaktadır
     Sayısal Teknoloji: Sayısal sistemlerde ses havaya gönderilmeden önce sayısal bir formata dönüştürülür. Sayısal sinyal, alıcı telsize ulaştığı zaman, insan kulağının anlayabileceği şekilde tekrar analoga dönüştürülür.Sayısalın avantajlarından biri, kaplama alanının büyük bir kısmında ses kalitesinin yükseltilmiş olmasıdır. Ayrıca, sayısal, sesin yanında pek çok kontrol ve sinyalleşme fonksiyonlarının da gönderilmesini sağlayarak daha üstün sistem kabiliyetleri sunar. Bununla birlikte, sıkıştırma teknikleri sayesinde daha az kanal aralığına ihtiyaç duyulur.

B. Hücresel Telefon Sistemleri 
NMT (Nordic Mobile Telephony)
1981’de Kuzey Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır.
Araç Telefonu Sistemi
450 MHZ bandında çalışır.
1200 bps hızında veri iletişimi yapabilir.

AMPS (Advanced Mobile Phone System)
1983’te Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır.
1200 bps hızında veri iletişimi yapabilir.
Hücreler arası geçişte 0.0502 sn arasında kesintiler oluşur.

TACS (Total Access Communication System)
1985’te İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır.

C. Çağrı Sistemleri 
İlk başta taşınabilir küçük çağrı cihazına gönderilen sinyaller ile kullanıcısına uyarı vermeyi hedefleyen bu sistemler, günümüzde mesaj gönderme ,alma ve E-mail mesajlarını alma gibi servisler sunar hale gelmiştir.

D. Kordonsuz Telefon Sistemleri
Telsiz telefonlar
CT0, CT1, CT1+ ve JTC standartlarında üretilmekte olup ülkemizde CT1 ve CT1+ standardında olan telefonlar kullanılmaktadır.

CT : Cordless Telephone    JCT : Japanese Cordless Telephone

Tags:

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi