Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

2G (İkinci Nesil)

2G ikinci nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Aynı 1G gibi, hücresel bir ağ sistemi kullanır.2G’nin 1G’ye en büyük üstünlüğü, hiç şüphesiz analog yayından artık sayısal yayına geçilmiş olmasıdır. Bu şekilde, daha yüksek ses kalitesi, daha yüksek kapasite, 1G’nin en büyük eksikliği sayılabilecek iletimde güvensizliğin şifreleme yoluyla önüne geçilmesi ve şebeke bilgisi gibi küçük verilerin aktarımı mümkün olmuştur.
2G’de tüm kullanıcılar aynı kanal üzerinden şebeke ile haberleşir, veri iletimi yani konuşma sırasında ise kullanıcılara farklı kanallar açılır ve konuşma süresince bu kanala dışarıdan müdahale edilemez.
850/900MHz frenkansta çalışması için tasarlanan bir 2G standardı olan GSM, kullanıcı sayısının artması üzerine 1800MHz bandına taşınmıştır. Bu şekilde çok kullanıcı ile aynı anda iletişimin önü açılmış, ancak frekansın artmasıyla hücre yani baz istasyonlarının menzili düşmüştür.
2G standardı oluşturulduğu zaman çok bant genişliği ve az işlemci vardı, dolayısıyla hattı kullanmazken bile meşgul eden bir teknoloji oluşturuldu. Öte yandan, bu seçimden dolayı birçok durumda karşımıza çıkan “şebeke meşgul” iletisinin önüne geçmek operatörler için gitgide daha zor hale gelmektedir.
Buna cevap olarak verilerin yollanmadığı zaman hattın kullanılmadığı, aynı Ethernet teknolojisinde olduğu gibi iki cihazın aynı anda veri yollayınca bunu farkedebildiği bir teknoloji olan 3G oluşturulmuştur. Özellikle Avrupa’da yaygınlaşan bu teknoloji, daha da yüksek bir bant kullanmasından dolayı (2100 Mhz) kapsama alanı sorunları yaşamaktadır.
1800 Mhz GSM standardı ile görülmeye başlanan, 3G’de daha da belirgin olan kapsama alanı sorununu çözmek için 4G teknolojisi planlanmaktadır.
A. Telsiz Sistemleri
B.  Hücresel Telefon Sistemleri
C. Çağrı Sistemleri
D.  Kordonsuz Telefon Sistemleri
A. Telsiz Sistemleri
TETRAPOL, Fransız PMR üreticisi olan MATRA tarafından ortaya atılmış bir sistemdir. (Bu sistem TETRAPOL adıyla standartlaşma aşamasına girmeden önce MATRA tarafından ACROPOL adıyla tasarlanmış ve üretilmiştir.)  TETRA, bütün profesyonel telsiz kullanıcılarının kapsandığı ses+veri ve/veya optimize paket veri sistemlerinden oluşan sayısal ve hücresel bir telsiz haberleşme şebekesidir. Bu sistem mevcut analog ya da sayısal telsiz ve telsiz sistemleri ile uyumlu değildir. 1990 yılında ETSI tarafından geliştirilmesine başlanmıştır.
APCO (Association of Public Safety Communications Officials), ilk olarak 1976-1979 yılları arasında güvenlik grupları tarafından kullanılacak trunk sistemi ile ilgili fonksiyonel sistem gereksinimlerini APCO 16 projesi ile yayınladı. Ancak APCO 16’da belirtilen gereksinimleri karşılamak üzere farklı firmalar tarafından ortaya atılan ürünlerde birlikte çalışma problemleri ortaya çıktı. Bu çalışmada ortaya çıkan problemlerden yola çıkılarak APCO 25 projesi çalışmaları başlatıldı. Var olan konvansiyonel ve trunk sistemlerinin çalıştığı tüm frekans bantlarında çalışacak şekilde geliştirilmiştir.
B. Hücresel Telefon Sistemleri
GSM 1982 yılında Avrupa’daki sivil el ve araç telefonu kullanıcılarını tek bir sistem altında toplamak amacıyla geliştirilmesine karar verilen hücresel ve sayısal bir sistemdir.
DAMPS (Digital American Mobile Phone System)
C. Çağrı Sistemleri
ERMES (European Radio Message Standart)
FLEX (Motorola tarafında geliştirilmiştir)
D. Kordonsuz Telefon Sistemleri
DECT (Digital Enhanced (European) Cordless Telephone) Yüksek abone yoğunluğu ve yoğun trafiğin olduğu bölgelerde, kablosuz, düşük güçlü ve elde taşınan birimler aracılığıyla ses ve veri haberleşmesini sağlayan; GSM, PSTN ve ISDN ve diğer özel ağlara kablosuz erişimi sağlayan sistemdir.
CT2 (Cordless Telephone 2)  1987’de İngiltere’de standartlaşmış kablosuz telefon sistemidir.

Tags:

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi