Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

4G (Dördüncü Nesil)

Haberleşme teknolojilerinde 4G, dördüncü nesil kablosuz teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. 2G ve 3G teknolojilerinin devamı niteliğinde olan bu teknoloji, diğer GSM standartlarında olduğu gibi hücresel ağ sistemini kullanıyor. 3G teknolojisindeki kapsama alanı sorunlarını da bu dördüncü nesil teknolojinin çözmesi bekleniyor.

Bu doğrultuda telefonlar için bağlantı hızı 100 Mbps, wi-fi ağlarında ise 1 Gbps’dir. Bu hız değerleriyle 4G teknolojisi, WİMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Accessband – Mikrodalga Erişim için Dünya Çapında Birlikte Çalışabilirlik Bandı) genişliğine erişmiştir diyebiliriz.

4G sistemi, 2G ve 3G’den daha yüksek veri hızları temeline dayanır ve herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde çoklu kitle iletişimi ile kullanıcılara hizmet verebileceği bir şekilde uçtan uca IP çözümü sağlar.

4G sistemi ile hedeflenen; IP tabanlı olarak her türlü ağ hizmetini kaliteli bir şekilde tek noktada birleştirmek ve makul fiyat ile tek faturalandırma sistemi ile 100 Mbit/s – 1 Gbit/s veri hızına erişmektir.

4G’ye bağlı LTE teknolojisini ilk kez Japon NTT DoCoMo firması 2004 yılında duyurmuştur. İlk 4G testi ise 17 Ağustos 2009 yılında dev telekomünikasyon firması olan Verizon tarafından yapılmıştır. Test, Amerika’da Seatle – Boston şehirleri arasında başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.

Yapılan bu test sırasında video, dosya indirme ve yükleme, internette gezinti, ses transferi ile LTE sistemi 4G üzerinden denenmiştir. Hizmetin tüm Amerika’ya ve birçok dünya ülkesine ulaşması ise halen devam eden bir süreç.

4G Teknolojisinin Hedefleri
Genel olarak sistemin ana hedefi, tüm kullanıcıların minimum gereksinimlerini karşılamak ve ağ kaynaklarını etkili bir biçimde kullanmalarını sağlamaktır. 4G çalışma grubu, aşağıda yer alan konuları 4G kablosuz iletişim standardının hedefleri olarak tanımlamıştır:

♦ Işıksal iletim hızında ve verimliliğinde olabilecek bir sistem
♦ Yüksek şebeke kapasitesi
♦ En az 100 Mbit/s veri hızı
♦ Aynı işlevde olmayan iki ağ arasında uyum
♦ Kusursuz bağlantı ve küresel dolaşım
♦ Çoklu medya dosyaları (resim, video vb.) için yüksek hizmet kalitesi
♦ Mevcut kablosuz standartlar ile uyum

4G Gelişimleri ve Uygulamaları

4G sistemi, IP tabanlı olarak hizmet sağlıyor ve bu hizmeti de IPv6 standartları çerçevesinde gerçekleştiriyor. Böylece çok sayıda kablosuz cihaz doğrudan adreslenebilir bir protokol kullanılarak birbirine bağlanabiliyor.

4G bağlamında, IPv6 daha dayanıklı, daha güvenli ve iletim kabiliyeti daha yüksek uygulamalar sağlamakta. IPv6 protokolündeki uygun adres boşluğu ve adresleme bitlerinin sayısıyla, 4G hizmetlerinin yayılmasına yardım edebilecek uygulamalar geliştirilebilir.

Haberleşme teknolojisini geliştiren bir diğer ölçüt ise antenler. 4G sistemi, çok çeşitli sayıda anten konuşlanmasına ihtiyaç duyar ve daha önceki nesillerde antene gönderilen sinyalin bazı kayıplara uğraması durumunu engelleyebilir. Bu yüzden birçok anten üreticisi firma da 4G kullanımını tavsiye ediyor.

4G’nin en önemli uygulaması ise internette sürekli gezer halde olmaktır. Bu da sınırsız ve makul bir hıza sahip olmak demektir. Mevcut 2.5G/3G/3.5G işletimine dayanan hizmetler, pahalı ve uygulama bazında sınırlıdır. 15-30 Mbit hızlarındaki 4G kullanıcıları ise kesintisiz bir şekilde yüksek çözünürlüklü televizyon hizmetine erişmektedirler.

 

 

Tags:

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi