Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Arduino ENC28J60 Ethernet Modülü

Arduino için ucuz bir internet çözümü olan ENC28J60 Ethernet Modüllünden ve yapabileceklerimizden bahsedeceğim bu yazımda. Arduino ile internet kullanmanın birkaç yolu var aslında: Ethernet Shield, Arduino Ethernet, ENC28J60 Ethernet Modülü, Wifi Shield 

En ucuz çözüm olan ENC28J60 Ethernet Modülüne gelecek olursak, ebay üzerinden kolaylıkla temin edebileceğiniz bu modülü herhangi bir ara işleme gerek kalmadan doğrudan Arduino’muza bağlayıp uygun kütüphane ile çalıştırabiliyoruz.

Arduino Ethernet Modülü

(3.3v ile çalışan modül 5v’a tolerans gösteriyor bu nedenle herhangi bir logic level convertera ihtiyaç duymuyor.) İnternette bu modül için çeşitli Arduino kütüphaneleri mevcut, fakat ben sonraki yazılarımda, beraberinde pek çok örnek barındıran EtherCard kütüphanesini kullanacağım.  Yanda verdiğim bağlantı şemasını EtherCard kütüphanesi için revize ettim, başka kütüphanelerle kullanacaksanız modülü, CS-Arduino D8 yerine CS-Arduino D10 bağlantısı yapmanız gerekiyor.

Gelelim bununla neler yapabileceğimize. En popüler olanları sanırım tweet atma ve pachube.com(cosm.com) aracılığıyla sensör bilgilerini depolama. Sonraki yazılarımda supertweet.net API’sini kullanarak tweet atmayı ve DS18B20 sıcaklık sensöründen alacağımız sıcaklık değerlerini pachube.com sitesinde depolamayı anlatacağım.

Bunların dışında web server örnekleriyle internet üzerinden Arduino pinlerini de kontrol edebilirsiniz. Hatta biraz PHP biliyorsanız ev otomasyon sistemleri de yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi