Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Bataryanızın ömrünü uzatmak

Bataryanızın ömrünü uzatmak

Bataryaların ömrünü uzatacak yöntemler konusunda tam bir bilgi kirliliği söz konusu. Bataryamızın ömrünü artıracağını düşünürken aslında telefonlarımıza zarar veriyoruz. Neler yapılacağından çok ortaya çıkan en önemli sonuç batarya ömrünü uzatma işi telefonununuz markasına, modeline, ömrüne bağlı. Aşağıda sıradaldığımız yöntemi uyguladığınızda telefonun modeli, aynı modellerin yaşı bile elde edeceğiniz sonucu değiştiriyor.

İşte telefon bataryanızın ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenler

EKRAN PARLAKLIĞINI EN DÜŞÜKTE DEĞİL OTOMATİK MODDA KULLANIN

Telefonunuzun parlaklık ayarını yani ışık seviyesini kısarak bataraynızın daha uzun süre dayanmasını sağlayamazsınız. iPhone 6s üzerinde yapılan test sonucu cihaz 1 saat boyunca otomatik parlaklık seviyesinde kullanıldığında en düşük parlaklık seviyesine göre bataryanınzı yüzde 54 daha tasarruflu kullanıyor. Android bir modelde bu test yapıldığında ise yine aynı durum söz konusu. Ama oran yüzde 30’a düşüyor.

REKLAM ENGELLEYEN UYGULAMALAR KULLANIN

Telefonunuz ile internette gezinirken de telefonunuzun bataryasının daha tassruflu kullanabilirsiniz. Güvenilir bir reklam engelleyici uygulama ile dolaştığınız sitelerdeki reklamların yüklenmesini engeller ve bundan dolayı enerji tasarrufu sağlarsınız. Yapılan test sonucu iPhone 6s’te Safari üzerinden 2 saat boyunca internet sitelerinde gezildiğinde bataryanın yüzde 18’i tüketilmiş. Aynı sitelere aynı sıra ile bir reklam engelleyici uygulama çalışırken gezildiğinde bu oran yarı yarıya azalmış ve yüzde 9 düşmüş. Android cihazda ise bu oran yüzde 22’den yüzde 8’e kadar düşüyor.

ELEKTRONİK POSTALARINIZI ANLIK ALMAK YERİNE MANUEL HALE GETİRİN

Eğer telefonunuzdan günlük olarak yoğun bir mail trafiğinde iseniz bataryanızın çok büyük bir kısmını harcıyorsunuz demektir. Bu oran kişiye kullanıma göre değişeceği için bataryanızın ne kadarını tükettiğini ölçmek bir mantıksız. 3 farklı mail adresinin tanımlı olduğu bir iPhone 6s’te 1 saatte 30 mailin alındığı test sonucu bize istediğimiz sonucu veriyor. Bu 1 saatte gelen 30 maili anlık almak yerine sadece siz istediğinizde maillerinizi güncelleyecek şekilde ayarlarsanız, (yani mail ayarlarınızdan ‘push’ özelliğini kapatmanız gerekiyor) yüzde 5-10 arasında daha az batarya tüketmiş oluyorsunuz.

YOUTUBE’DAN DEĞİL İNDİRİP DİNLEYİN

Birçoğumuz sıklıkla telefonlarımızı sabah işe giderken, akşam dönerken, ders çalışırken, seyahat ederken müzik çalar olarak kullanıyoruz. Bataryanın ömrü için müzik dinlerken de tasarruf etmenin bir yöntemi mevcut. İnternet kotanız sınırsız olduğu için internet üzerinden müzik dinlemek isteyebilirsiniz. Ama batarynızın internetiniz gibi sınırsız olmadığının farkındaysanız o müzikleri indirerek dinlemeyi tercih etmelisiniz.

İNTERNETE BAĞLIYKEN ENERJİ HARCAMAZSINIZ

İnternet bağlantısı kaliteli ise balantıyı koparsanız da internete bağlı kalsanız da bataryanız aynı oranda harcanacak. Bir ipucu olarak şunu yapabilirsiniz, internet bağlantısının güçlü olduğu, ama hücrecel ağın zayıf olduğu ortamlarda, hücresel veriyi kapatırsanız tasarruf sağlarsınız. Zaten ortamda Wi-Fi var iken zayıf olan hücresel veriyi kapatmanız cihazınızın bağlanmaya çalışken harcayacağı enerjiyi kullanmamanızı sağlar.

KULLANMADIĞIN UYGULAMAYI KAPAT

Yapmanız gereken tek şey telefonlarızda uygulamaların kullandığı data miktarını gösteren ekranlardan bilginiz dışında çalışan uygulamaları listelemek ve işinize yaramayacaksa kapatmak ya da kısıtlamak.

BATARYA DÜŞMANI KONUM SERVİSLERİ

Kullanmadığınzı uygulamaları kapatarak bataryadan ciddi tasarruflar yapablirsiniz. Kapatmamanız gereken uygulamaların da harcadığı enerji miktarında iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bu iyileştirmelerden en büyük tasarrufu sağlayacağınız husus ise konum bilginizi gerekmediği durumlarda bile kullananan uygulamalar…

GEREKSİZ BİLDİRİMLERİ KAPATIN

Kullandığını uygulamalardan size faydasız bildirimler gönderenleri kapatırsanız bataryanızın ömrünü uzatırsınız. Kapatmak için iPhone kullanıyorsanız ‘Ayarlar’ uygulamasından ‘Bildirimler’ bölümünü açıp her uygulamaya tıklayıp bildirimlere izin verme seçeneği ile, Android’de ise ‘Ayarlar’ bölümünde ‘Uygulamalar’ ı seçip karşınıza gelen listeden uygulamayı seçip açılan ekranda bildirimlerin “tümünü engelle” seçenedğini aktiflemeniz yeterli.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Yapmanız gerekenler dışında bataryanın ömrünü uzatacağına dair çok yaygın olarak kullanılan ama gerçek olmayan bazı yönetemler de var… İşte onlardan en sık yapılan 4 tanesi…

UYGULAMALARI ‘KAPATMAYA ZORLA’ YAPMAYIN

Telefonların çalşma mantığı bilgisayarlardan biraz daha farklıdır. Siz enerji tasarrufu yapma adına bir uygulama için ‘kapatmaya zorla’ seçeneğini kullandığınızda telefonun önbelleğinde bulununa uygulamanın çalışması için gerekli kodları da silmiş olursunuz. Ve uygulamayı tekrar çalıştırmak istediğinizde bu kodlar yeniden yüklenmek durumunda kalıyor. Bu da bataryanızdan fazladan ernerji harcanması anlamına geliyor.

Wİ-Fİ GÜÇLÜYSE KAPATMANIZA GEREK YOK

En sık yapılan durumdur. Batary azaldıkça Wi-Fi bağlantısını kapatıp tasarruf edildiğine inanılır. Oysaki teleofnunuzun internete bağlı kalması bataryanızdan fazladan enerji harcamaz. Yani telefonunuz Wi-Fi ile internete bağlı ve sizin cebinizde durması ile wi-Fi kapalı iken cebinizde durması bataryanın aynı enerjiyi harcaması anlamına geliyor. İstisna bir durum olarak, ortamdaki Wi-Fi bağlantısı kalitesiz ise sürekli daha iyi bağlantı arayacağı için bataryanızdan fazla enerji harcanır. O zaman wi-fi bağlantısını kapatın ve internet hizmetini hücresel veri ile sağlayın. Bu durum size daha az enerji harcatacaktır.

GPS VE HARİTA SİSTEMLERİ ÇOK FAZLA ENERJİ HARCAMIYOR

Telefonlarınızda konum servislerini tamamen kapatmanız, harita ve GPS hizmetini de alamamanıza neden olur. Oysa ki bu konuda bu kadar katı olmanıza gerek yok. Telefonunuzda harita üzerinden bir adrese bakmak ve haritada bulunduğunuz konumu bulmak için bataryanızın sadece yüzde 5’ini harcarsınız. Yani çok da büyük bir enerji miktarı değil.

HER ZAMAN Wİ-Fİ DAHA EKONOMİK OLMAYABİLİR

Öte yandan aynı kalitedeki sinyal seviyesindeki Wi-Fi ve hücresel ağ arasıdan yapılan testte, enerji tüketimi anlamında çok büyük bir fark olmadığı ortaya çıkmış. Yani 1 saat Wi-fi ile internnette sürf yapmak ile 1 saat hücresel ağ üzerinden aynı sitelerde gezdiğinizde aradaki fark sadece yüzde 2 seviyelerinde. Bilinenin aksine Wi-fi ekonomik olsa bile bu fark sadece yüzde 2!

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi