Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Dijital fotoğraf makinesi

Dijital fotoğraf makineleri mantık olarak direnç değişimlerini esas alarak çalışan mekanizmalara sahiptir. İçinde farklı koşullara tepki gösteren malzemeler vardır. Bu malzemelerden en önemlilerinden birisi içinde 25 milyon piksel (sayısal görüntülerin en küçük parçası olan noktacıklar) barındırabilen panellerdir. Bu paneller tüm renklere hassasiyet gösterebilen yapıdadır.

Perde kalktığı anda ışık önce, CCD veya CMOS tipi sensörde bulunan kızılötesi ve ultraviyole filtrelerden süzülür ve makine içindeki mikro işlemcilerden, ışık frekanslarını tespit edip direnç değerini ölçen hücrelerin içine düşer. Hücrelerde foto-diyot isimli ışığa duyarlı bölgeler vardır. Bu bölgeler sensör üzerinde görüntünün oluşmasında büyük rol oynar. Hücrelerdeki ışık (yani dalgalar) içindeki enerji (fotonlar) elektronlara dönüşür.

Perdenin açık kalması süresince yukarıda bahsedilen hücreler sürekli dolar. Perdenin kapanıp işlemin bitmesinin ardından elektronların yoğunluğuna göre görüntü oluşturulmaya hazırlanır. Aynı zamanda görüntüde gürültü (noise) oluşmaması için makineye verilen ISO değerince, çeşitli algoritmalar gürültüyü azaltmak için veriyi işlemeye devam eder.

Sonuçta yukarıda bahsedilen süreç bir analog-sayısal dönüşümüdür. Yani buraya kadar piksellerin ışık şiddeti ve dalga boyu hesaplanıp bir bilgi olarak tutulmaktadır. Bu noktadan sonra görüntü işlemci devreye girer ve tutulan bilgilerdeki renkleri hesaplamaya başlar. Renk bilgilerinin yanı sıra, kontrast, doygunluk ve keskinlikte hesaplamaların içine dahil olur ve dijital görüntü meydana gelir. Sensörde oluşan bu görüntü makinedeki LCD ekrana anlık olarak iletilir.

Dijital fotoğraf makinesi

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi