Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

DLNA

DLNA (Digital Living Network Alliance)

DLNA
DLNA dijital cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlamak amacıyla geliştirilen bir teknoloji. Bu sayede odamızda cep telefonuyla bilgisayarımızdaki müzikleri dinleyebilir videoları izleyebiliriz. Aynı şekilde televizyon yayının bilgisayarımızdan rahatça izleyebilir tam tersi olarak da bilgisayarımızdaki bir filmi televizyondan izleyebiliyoruz.
2003 yılında kurulan Oregon Amerika merkezli bir firma olan DLNA yaşamımızda bize yardımcı olan tüm elektronik cihazların birbiriyle uyum içerisinde çalışmasına yardımcı olmak amaçlı bir yazılım üretti. Bu yazılım sayesinde günlük yaşantımızda bizlere yardımcı olan Bilgisayar, Cep Telefonu, Fotoğraf Makinesi, LCD TV, MP3 Player, Taşınabilir Disk (External HDD) ve bilimum elektronik cihazların birbirine bağlanıp içerikleri (video, müzik ve dijital fotoğraları) paylaşabiliyor.
DLNA
DLNA teknolojisini destekleyen firmalar da oldukça fazla. Bunlarda bazıları Philips, Samsung, Matsushita, Hewlett-Packard, Sony, Microsoft, Intel, Nokia ve Vestel olarak sıralanıyor. Vestel’in de bu teknolojiye yatırım yapıyor olması Türkiye teknolojisi açısından gurur verici.
Öncelikle bu teknolojiyi kullanabilmeniz için belirli ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Örneğin ;

  • Videolarınızı Bilgisayar üzerinden yayınlamak için Digital Media Server (DMS) sertifikalı bir program (Windows Media Player 12 sahip durumda) ve bilgisayara;
  • Bu yayını izleyebilmek için Digital Media Player (DMP) sertifikalı bir ekrana ya da televizyona

ya da ;

  • Fotoğraf makinesiyle çektiğiniz fotoğrafları televizyonda izlemek için Fotoğraf Makinası’nın Digital Media Controller (DMC) sertifikasına
  • Televizyonun da Digital Media Renderer (DMR) sertifikasına sahip olması gerekiyor.

Şu an için bu sertifakaları cihazlar bünyelerinde barındırdıklarından dolayı dışarıdan herhangi ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

Cihazlar arası DLNA yolu ile haberleşme yapmak için cihazların marka benzerlikleri olma zorunluluğu da bulunmuyor. Sony bir Notebook ile Toshiba marka bir LCD TV’yi birbirine sorunsuzca bağlamak mümkün. Ortak bir sertifika düzenine ve çalışma mimarisine sahipler. Tek gereklilik cihazların aynı ağ üzerinde bulunması şartı.Bu tarz mimarinin ilk temelleri 2005 yılında JVC, Mitsubishi, Samsung, NBC Universal ve Sun firmaları tarafından HANA adı ile atıldı. HANA (High-Definition Audio-Video Network Alliance) DLNA’in ilk olarak 2004 Temmuz’da üretilmeye çalışılmasına rağmen bu konuda en aktif adımlar 2005 yılında yukarıda belirtilen şirketler tarafından atıldı. Daha sonra DLNA firması 2006 yılı ilk çeyreğinde konu ile ilgili olarak ilk kullanım detaylarını açıkladı. 2009 Ağustos ayında DLNA; 5500 farklı cihaz tarafından desteklenen ve 200 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştırılmış bir hizmet haline geldi.Günümüzde her cihaz (ethernet ve Wi-Fi desteği olan) DLNA kullanabilir. Hizmetin aktif kullanılması gereken tek şey DLNA’den alınacak sertifika ve internetten indirilerek yüklenilecek sunucu (server) programıdır.
DLNA

Dijital Medya Sunucusu (DMS):

Bu cihazlara içerik kaydedilebiliyor ve ağdaki uyumlu diğer cihazların kullanımına açılabiliyor.

Dijital Medya Oynatıcı (DMP):

Bu cihazlar DMS uyumlu cihazlardaki içerikleri oynatabiliyor.

Dijital Medya İşleyici (DMR):

Bu cihazlar, DMC uyumlu cihazların DMS uyumlu cihazlardan bulduğu ve gönderdiği içerikleri oynatabilmektedir.

Dijital Medya Kontrolcüsü (DMC):

Bu cihazlar DMS uyumlu cihazlardaki içerikleri bularak DMR uyumlu cihazlarda oynatabilmektedir.

Dijital Medya Yazıcısı (DMPr):

Bu cihazlar DLNA ev ağına yazdırma hizmeti vermektedirler. DMP ve DMC uyumlu cihazlardan gelen içerikleri yazdırmaktadırlar.

Mobil Dijital Medya Sunucuları (M-DMS):

Bu cihazlar kablosuz olarak içerik depolamakta, M-DMP, DMR ve DMPr uyumlu cihazların kullanımına sunmaktadır.

Mobil Dijital Medya Oynatıcı (M-DMP):

Bu cihazlar herhangi bir DMS veya M-DMS cihazlardaki içeriği bularak oynatabilmektedir.

Mobil Dijital Medya Kontrolcüsü (M-DMC):

Bu cihazlar DMS veya M-DMS uyumlu cihazlarda bulduğu içerikleri DMR uyumlu cihazlara
gönderebilmektedir.

Televizyonlar

DLNA sertifikalı TV’ler DMP ve DMR olarak çalışabiliyor. DMP olarak DMS içerisinde bulunan içeriği oynatabilirken, DMR olarak ise DMS cihazlar tarafından gönderilen içerikleri oynatabilen bir Dijital Medya Kontrolcüsü DMC tarafından kontrol edilebiliyor.

Dijital Video Kaydediciler (DVR)

DLNA sertifikalı kaydediciler ise hem DMP hem DMS olarak çalışabiliyor. DMP olarak diğer DLNA cihazlarından video içerikleri TV üzerinde oynatabilirken, DMS olarak kaydettiği videoları diğer DLNA sertifikalı cihazlara gönderebiliyor.

Ağa Bağlı Diskler (NAS)

NAS ürünleri ağ üzerinde dijital içeriğin kaydedildiği depolama üniteleridir. DLNA sertifikalı NAS cihazları DMS olarak da çalışabilir. Barındırdığı fotoğraf, video ve müzikleri DLNA sertifikalı diğer cihazların kullanımına sunabilir.

Ses-Görüntü (AV) Sistemleri

DLNA sertifikalı ses-görüntü sistemleri DMP olarak diğer DMS cihazlardan içerik oynatabilirken, DMR olarak ise DMC cihazlar tarafından kontrol edilerek gönderilen içerikleri oynatabiliyor.

Kişisel Bilgisayarlar (PC) ve Tabletler

DLNA cihazları arasında en çok fonksiyona sahip ürünler kişisel bilgisayarlar ve tabletler olacak. DLNA sertifikalı tablet ve PC’ler DMS, DMP, DMR veya DMC olarak uyumlu diğer cihazlarla iletişime geçebiliyor.

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlar hem Mobil Dijital Medya Sunucusu M-DMS hem de Mobil Dijital Medya Kontrolcüsü M-DMC olarak çalışabiliyor. Ayrıca M-DMP olarak uyumlu cihazlardan gönderilen içerikleri oynatabiliyor.

Yazıcılar

DLNA sertifikalı bir yazıcı ağdaki DMP ve DMC uyumlu cihazlardan gönderilen içeriği yazdırabiliyor

Dijital Video Kameralar

DLNA sertifikalı video kameralar ise DMS veya M-DMS olarak kaydettikleri videoları uyumlu diğer cihazlara gönderebiliyor.

Dijital Fotoğraf Makineleri

DLNA sertifikalı dijital fotoğraf makineleri ise DMC veya M-DMC olarak fotoğraf ve video içeriklerini uyumlu cihazlara gönderebiliyor.

DLNA Ne değildir ?

DLNA, Bilgisayarın ekranındaki görüntünün aynısını TV ekranına yansıtan bir sistem değildir.
Örneğin: “Bilgisayarınızdaki sunum dosyasını TV ekranında görüntüleyemezsiniz !”

 

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi