Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

DOB LED nedir?

Yerı iletken eleman olan LED’ler yalnız başına şehir şebekesine ya da bir bataryaya bağlanarak kullanılamazlar. Paketlenmiş LED ürünleri, bir ya da birden fazlası bir araya getirilip modül halinde veya bir retrofit lamba yapılarak ve bir güç kaynağına bağlanarak kullanılırlar. LED Modül tasarlama ve üretme işi genel olarak ihtiyaca göre aydınlatma firmaları tarafından yapılmaktadır. Artan rekabet ile birlikte ortak ihtiyaçları karşılamak amacıyla LED üreticileri bu bazı modül tasarımı ve üretimlerini gerçekleştirdiler.

LED üreticileri bu modüllere güç kaynaklarını da (sürücü) ilave ederek yeni ürünün adını (Driver on Board) DOB olarak tanımladılar. Yani bir DOB LED’te, LED veya LED çipleri (yongaları) ve sürücü devrelerini ihtiva ediyor olmalı. Bu sayede aydınlatmacılar kolayca bu hazır ürünleri armatürlerinde kullanabilir hale geldiler.

DOB led nedir 1

LED sürücü nedir?
Bir LED veya LED dizini devresi elektrik enerjisine bağlanan, içinden akım gecen ve bir güç harcayan elektriksel yarı iletken elemandır. Değişen farklı koşullara göre elektriksel değerleri çok değişkendir. Bu değişken ortamda LED akımını, gerilimini ve üzerinde harcanan gücü kontrol edip dengeleyen elektronik düzeneklere biz LED sürücü diyoruz. LED’in sağlıklı kullanımı için bu olmazsa olmaz ön koşuldur.

dob led nedir 2

DOB LED’lerin avantajları nelerdir?
DOB LED’ler ile tasarlanmış aynı güçteki LED dizinlerine artı sürücü devrelerine  göre maliyetleri ortalama %30 düşüktür. Bir LED modül ve sürücüsü oluştururken maliyetleri yükselten üç konu; ikincil optik, LED’lerin dizildiği baskı devre elemanı ve  sürücü devresidir. Bu üç konu birlikte çözülerek maliyet düşürülür.

DOB led üreticileri ürünlerini aynı zamanda optik ve ısıl denetim problemlerini çözülmüş biçimde kullanıma sunarlar. Bu da armatür üreticilerinin işini kolaylaştırmakta, daha az çevre elemanı ile kolay uygulama imkanı sunarak işçilik ve malzeme tasarrufu sağlar.

DOB LED’ler ile optimum tasarım ile daha kompakt yapıda armatürler üretmek mümkün olur. Sürücünün kapladığı yer kadar hacimden tasarruf edilir.

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi