Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

DVI

DVI aslında Digital Display Working Group tarafından analog ve digital arayüzlerin tek konnektörde biraraya getirilmesi amacıyla ortaya konmuş bir spesifikasyondur.

DVI, Transition Minimized Differential Signaling (TMDS) adı verilen bir arayüzü kullanmaktadır. Basitçe tanımlamak gerekirse bir DVI portundandijital veri aktaran birimdir. DVI spek’leri en az bir TMDS “linki” öngörür. İkili link ya da iki TDMS kanalı olan DVI spekleri de vardır. Tek linkte üç veri kanalı (RGB) bulunur.

DVI nasıl çalışır ?

Bir PC’ nin bir görüntü sinyalini nasıl üretip aktardığına bakarak daha iyi anlatabiliriz. Halen bilgisayarın çoğunda LCD ekrana giden bir VGA portu bulunmaktdır. PC’ lerde 0’ lar ve 1’ lerden oluşan digital sinyaller üretir. Oysa tipik bir katot ışınlı CRT resim tüpü sadece analog işaretleri işleyebilmektedir. Bilgisayarın dijital sinyallerini ekranın gerek duyduğu analog sinyallere çevirme işini ekran kartı (VGA bağlantısı) yapmaktadır. Burada DVI ‘nin bir işi yoktur.

Ancak, çok kişi artık LCD ekranlara geçmeye başladı. LCD ekranların hepsi dijital olmasına karşın halen birçoğunda DVI bağlantısı yoktur. DVI bağlantısı olmadıkça görüntü kalitesi olması mümkün olandan daha kötü olmaktadır. Çünkü bilgisayarda bulunan ekran kartı önce sinyalleri analoğa (VGA) çevirip, LCD ekrana gönderiyor. LCD ekranın da onu alıp yeniden dijitale çevirmesi gerekiyor. Sonuçta bu digitalden analoğa ve analogdan dijitale fazladan yere iki defa yapılan dönüştürme sonucu, mesela “1” “0.935” ya da “1.062” haline dönüşebilir. Çok para verip LCD ekran aldığınız halde görüntünüz daha iyileşmez. İki digital cihazın analog VGA bağlantısı için gereksiz iki A/D – D/A dönüşümü olur.  İşte DVI’nın gereksinimi bu noktada başlıyor. Artık şimdi yeni üretilen ekran kartlarının çoğunda hem DVI hem de VGA portları var. DVI olmayan LCD ekranlar ile DVI olanlar arasındaki görüntü kalitesi farkı düşük çözünürlüklerde çok azdır. Ancak çözünürlük arttıkça kalite farkı birden ortaya çıkmaktadır. DVI buradaki kaybı tümüyle ortadan kaldırmaktadır. DVI portundan aynı zamanda audio sinyalleride taşınır.

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi