Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Floresan Lamba

Silindirik bir cam boru şeklinde yapılan fluoresant ampülün, her iki başında tungstenden yapılmış çift sarımlı flamanlar vardır. Flamanlar ısındığında elektron yayma özelliği kazanması için üzerileri oksit tabakası ile kaplanmış ve uçları lamba başlığı üzerindeki lamba ayaklarına bağlanmıştır.
floresan lamba-1
Boru şeklindeki cam tüpün iç yüzeyi flüoresan ve fosfor madde ile kaplanmış ve tüpün içindeki hava alınarak yerine argon gazı doldurulmuş, küçük bir damla da civa konulmuştur. Fluoresant ampülün üstün özellikleri şunlardır; ürettikleri ışık miktarı fazladır, ömürleri uzundur, ısı şeklindeki kayıpları azdır, az güç harcarlar. Fluoresant ampüllerin olumsuz tarafları da vardır; armatürünün ilk kuruluş maliyeti fazladır, çok yer kaplarlar, ürettikleri ışık yönlendirilemez, düşük gerilimlerde çalışmazlar, üç fazlı aydınlatmada gerekli önlem alınmazsa troboskobik (göz yanılması- dönen parçaların duruyormuş gibi görünmesi) oluşur.

Fluoresant ampüllerin, düz uzun boy (36- 40 W), kısa boy (18- 20 W), dairesel (32 W) ve tasarruflu (kompakt 8- 10- 14- 18- 20- 24 W) olarak çeşitleri vardır.

Bir Florasan tesisatında aşağıdaki malzemeler kullanılır :

floresan lamba

Balast:

Birer yüzeyleri yalıtılmış silisli sacların paketlenmesi ile oluşan demir nüve üzerine gücüne uygun özellikte bobin sarılarak yapılmıştır. Balast fluoresan lamba devresinde, gerilimi yükselterek gerekli ateşlemeyi sağlar. Lamba yandıktan sonra, devrede seri bağlı endüktif direnç gibi görev yaparak lamba üzerindeki gerilimi % 50 oranında azaltıp dengede tutar. Standart güçleri 20- 32- 40- 65 W’tır. Günümüzde starter gerektirmeyen elektronik balastlarda kullanılmaktadır.
Balast ile kullanılacağı lamba uygun olmalıdır. Eğer lamba geriliminden düşük kalırsa balast gücü ,lamba yanmayabilir. Balast lambadan çok güçlü ise balastta ısınma ve lamba ömrünün kısalması gibi sorunlar oluşturur. Ufak tefek farklar çokta önemli değildir.
      
Elektronik Balast            Bobinli Balast
Elektronik balastlar hafif ,az ısınız ,düşük enerji sarfiyatlı ,sessiz ve anında yanma sağlayabilir. Nemden ve sudan etkilenir. Sık açılıp kapanma ile ömrü kısalır. Voltajdaki dalgalanmalara dayanımı azdır. Startere ihtiyaç yoktur. Bobinli balastların ses yapma olasılığı vardır ,ömrü uzundur ,lamba anında yanmaz. Starter gerektirir. Balastın gücüne göre bir balast ile birden fazla lambayı bağlamak mümkündür.

Starter:

Silindir şeklindeki bir cam tüp içinde iki elektrotlu bir kontak yerleştirilerek, havası alınmış ve içine neon gazı doldurulmuştur. Kontak elektrotlarından biri, uzama katsayıları farklı iki metalin birleşmesinden meydana gelen, bimetalden yapılmış ve hareketlidir. Starterde ateşlemeanında oluşan arktan dolayı parazit meydana gelir. Oluşan paraziti önlemek için kontak uçlarına paralel bağlanır.

Örnek Bir Bağlantı Yapalım : Elimizde iki adet florasan olsun ve tek elektronik ve mekanik balast ile bunları çalıştıralım. Birde anahtar takalım. 18W lık iki adet Florasanımız olsun. 2×18=36 ,36 wattlık balast bulamıyorsak 40 Wattlık bir balast kullanabiliriz. Balast çıkışlarında montaj şemaları mevcuttur. Balastınızın üzerindeki şemalarıda dikkate alın.


Tags:

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi