Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Güç kaynakları

Mean Well  Güç Kaynakları          Ray Montaj ( DIN)        LED Güç Kaynakları ( LED Sürücüler )

                                                      

220V  AC voltajı genel olarak 5V, 12V, 24V DC voltaja çevirmeye yarayan ürünlere Güç  kaynakları  denmektedir. Ancak bunların AC/DC, DC/DC ve DC/AC olmak üzere çeşilti varyasyonları mecuttur.

AC DC Güç kaynakları geçmişte trafo olarak adlandırılan ürünlerin regüle edilmiş halde üretilmesi ile SMPS, switching güç kaynakları, anahtarlamalı güç kaynakları, switching mode güç kaynakları , AC/DC konverter ( converter) olarakta adlandırılmaktadır. Bilgisayar sektöründe kullanılan UPS güç kaynakları bu bahsettiğimiz ürünlerden farklı olup içinde Akü şarj cihazı, DC/AC Power inverter ve akü lerden oluşan bir sistem olup enerji kesilmelerinde bilgisayar gibi ürünlerin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Mean well, AC/DC güç kaynakları, genelde makina ve fabrika otomasyon sektöründe kullanılan PLC, Ekran (Operatör paneli, dokunmatik ekran), Inverter ( invertör), servo, servo motor, fotosel, proximity ( yaklaşım şalteri),S.S.R ( ssr, solid state röle), güç regületörü ( power regulator), sensör, sıcakluk kontrol ( ısı kontrol), zaman rölesi, timer, sayıcı, counter gibi ürünlerin beslenmesinde kullanılır.

Güç kaynakları , Ray ( DIN ) montaj, kutulu ( Pan tipi) ve PCB şeklillerinde sunulmakta olup kullanım alanlarına göre tercih yapılabilmektedir.

Switching güç kaynakları, AC voltajlardaki iniş çıkışları switchingleyerek çıkış voltajının hiçbir değişikliğe uğramadan aynı kalmasına imkan verir.

AC/DC çeviriciler, ayrıca CCTV, kamera, led, led’s, yangın dedektörleri ve benzeri ürünlerin ihtiyaç duyduğu 12V,24V ve 5V DC gibi voltajları sağlar.

Güç kaynakları, Meanwell,Omron, Siemens ( sitop), Telemechanique, Eaglerise, möller ( moeller ), puls, weidmuller, carlo gavazi, ides, mitsubishi, lambda,hitachi, nais, panasonic, abb, contol technics, hundai gibi markalar tarafından pazara sunulmaktadır.

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi