Güç kaynakları

Mean Well  Güç Kaynakları          Ray Montaj ( DIN)        LED Güç Kaynakları ( LED Sürücüler )

                                                      

220V  AC voltajı genel olarak 5V, 12V, 24V DC voltaja çevirmeye yarayan ürünlere Güç  kaynakları  denmektedir. Ancak bunların AC/DC, DC/DC ve DC/AC olmak üzere çeşilti varyasyonları mecuttur.

AC DC Güç kaynakları geçmişte trafo olarak adlandırılan ürünlerin regüle edilmiş halde üretilmesi ile SMPS, switching güç kaynakları, anahtarlamalı güç kaynakları, switching mode güç kaynakları , AC/DC konverter ( converter) olarakta adlandırılmaktadır. Bilgisayar sektöründe kullanılan UPS güç kaynakları bu bahsettiğimiz ürünlerden farklı olup içinde Akü şarj cihazı, DC/AC Power inverter ve akü lerden oluşan bir sistem olup enerji kesilmelerinde bilgisayar gibi ürünlerin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Mean well, AC/DC güç kaynakları, genelde makina ve fabrika otomasyon sektöründe kullanılan PLC, Ekran (Operatör paneli, dokunmatik ekran), Inverter ( invertör), servo, servo motor, fotosel, proximity ( yaklaşım şalteri),S.S.R ( ssr, solid state röle), güç regületörü ( power regulator), sensör, sıcakluk kontrol ( ısı kontrol), zaman rölesi, timer, sayıcı, counter gibi ürünlerin beslenmesinde kullanılır.

Güç kaynakları , Ray ( DIN ) montaj, kutulu ( Pan tipi) ve PCB şeklillerinde sunulmakta olup kullanım alanlarına göre tercih yapılabilmektedir.

Switching güç kaynakları, AC voltajlardaki iniş çıkışları switchingleyerek çıkış voltajının hiçbir değişikliğe uğramadan aynı kalmasına imkan verir.

AC/DC çeviriciler, ayrıca CCTV, kamera, led, led’s, yangın dedektörleri ve benzeri ürünlerin ihtiyaç duyduğu 12V,24V ve 5V DC gibi voltajları sağlar.

Güç kaynakları, Meanwell,Omron, Siemens ( sitop), Telemechanique, Eaglerise, möller ( moeller ), puls, weidmuller, carlo gavazi, ides, mitsubishi, lambda,hitachi, nais, panasonic, abb, contol technics, hundai gibi markalar tarafından pazara sunulmaktadır.

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.)

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

0-30 V KISA DEVRE KORUMALI GÜÇ KAYNAĞI

Şebeke geriliminden DC gerilim sağlayan devrelere “Güç kaynağı” denir. Güç kaynağı 4 ana bölümden oluşur. …

Bir cevap yazın