Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

HDMI

   HDMI (Yüksek Tanımlı Multimedya Arayüzü) herhangi bir set üstü cihaz (örneğin dijital uydu alıcısı gibi), DVD oynatıcı, A/V alıcı gibi ses ve görüntü kaynağı bir cihaz ile ses veya görüntü monitörü (dijital televizyon cihazı gibi) oynatıcı bir cihaz arasında kullanılan, endüstrinin desteklediği sıkıştırılmamış tümüyle dijital ilk sinyal arayüzüdür.

   HDMI standart, geliştirilmiş(enhanced) ve yüksek tanımlı (high-definition) video sinyalleri ile, tek kablodan çok kanallı dijital ses sinyallerini destekler.

Tüm ATSC HDTV standartlarına ve 8-kanallı dijital audio desteğine ayrıca gelecekteki geliştirmeler ve gerekler için yedek bir bant genişliğine de sahiptir.

HD Televizyonlar halen HDMI‘ ın sahip olduğu 5 Gbps bant genişliğinin 1/2’den az bir kısmını kullanmaktadır. Sahip olduğu yedek kapasite sayesinde HDMI öngörülebilir gelecekte söz konusu olabilecek teknolojik gelişmelere de uyum sağlayabilecektir.
HDMI mevcut 720p, 1080i, 1080p gibi tüm HDTV video formatlarını , 480p gibi EDTV formatlarını NTSC veya PAL gibi standart video formatlarını destekleyebilir.
HDMI gerekli kablo performansını belirlemiş ancak en fazla kablo boyunu tanımlamamıştır. Beklenen en uzun kablo boyu 15m dolayındadır.

 

 

 

 

 

HDMI Konnektör pin Konfigürasyonu
NO Fonksiyon NO Fonksiyon
1 D2_RX2+ 11 D2_RXCLK GND
2 D2_RX2 GND 12 D2_RXCLK
3 D2_RX2- 13 No connection
4 D2_RX1+ 14 No connection
5 D2_RX1 GND 15 HDMI_DDC_SCL
6 D2_RX1- 16 HDMI_DDC_SDA
7 D2_RX0+ 17 HDMI_DDC_GND
8 D2_RX0 GND 18 HDMI VCC (5V)
9 D2_RX0- 19 Ident_HDMI
10 D2_RXCLK+ 20 Common GND

   Veri öğeleri çeşitli şekillerde işlenir ve sunulan kontrol verileri 2 bit, 4 bit ya da paket olarak TMDS kodlayıcı veri veya video verilerini TMDS kanal başına 8 bit. Kaynak olarak kodlar.

HDMI Konnektör Bağlantı Mimarisi

HDMI bağlantısı gösterildiği gibi üç TMDS arayüz Veri kanalı ve bir tek TMDS kanal TMDS Saati kanalı sürekli olarak çalışan iletilen video piksel oranı. Her döngüsü sırasında TMDS Saati kanalı, her üç TMDS veri kanalları gönderir 10-bitlik bir karakter. Bu 10-bit kelime birkaç birini kullanarak kodlanmış. farklı kodlama teknikleri. Kodlama mantığı giriş akışı, video piksel içerecektir. paket ve kontrol verileri. Paket veri, ses oluşur, yardımcı veri ve ilişkili hata düzeltme kodları.

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi