Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

IBM’den Süper işlemci

Dört kat güçlü işlemciler çok yakında

IBM’in yaptığı araştırmalar, transistör üretimini neredeyse bir DNA sarmalı boyutlarına indirerek işlemcilerin gücünü dört kata kadar artırmayı hedefliyor.
Bilgisayarlarda her türlü işlemi gerçekleştiren en temel bileşen olduğu için “işlemci” adını alan CPU’lar, içerdiği transistör adı verilen minik parçacıklar oranında güce ve hıza kavuşuyor. Teknoloji geliştikçe boyutları küçülen bu transistörlerden, aynı boyuttaki bir işlemciye daha fazlasını sığdırmak böylece mümkün oluyor.

Son yıllarda 14 nanometreye kadar düşürülen transistör ölçekleri, hızla 10 nmstandardına yaklaşıyor. IBM’in geliştirdiği yeni üretim materyali ise çok daha yoğun çipler geliştirmenin önünü açıyor. Yapılan açıklamaya göre IBM, saf silikon yerine silikon germanyum kullanarak ürettiği transistörlerin boyutunu 7 nanometreye kadar düşürmeyi planlıyor.

Yaklaşık 2,5 nanometre olan tek bir DNA sarmalından sadece üç kat büyük olan bu ölçek, günümüz işlemcilerinin dört kata kadar daha fazla güce ve hıza ulaşmasını sağlayacak. Günümüzde en iyi işlemciler 5 milyar transistör içeriyor.IBM geliştirdiği teknolojiyi seri üretime alabilirse yeni sınır 20 milyar transistöre dayanacak. Henüz ileri seviye araştırma aşamasında olan işlemcilerin tüketici karşısına çıkmaya ne zaman hazır olacağına dair bir takvim bulunmuyor.

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi