Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Led Nasıl Çalışır ?

Led’ler yarı iletken teknolojisi üzerine kurulmuş teknik bazı hassasiyet ve gereksinimleri olan elektronik komponentlerdir. Çalışma prensibi bakımından incelediğimiz’de özet olarak ; doğru yönde ve istenen voltaj uygulandığında aşağıda ki şekle göre kırmızıyla gösterilmiş olan elektronların karşı taraftaki beyaz renkle gösterilmiş olan boşluklara hareketiyle birlikte açığa çıkan enerjinin chip içerisinde ki kimyasallar etkisiyle foton adı verilen ışık kaynağına dönüşmesi işidir.

Led’lerin yaydığı ışık, Led çipi içerisindeki yarı iletken katkı maddeleri ile ilgilidir. Led’in hangi renkte ışık yayması isteniyorsa galyum, arsenit, alüminyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasal malzemelerden uygun oranda yarı iletken malzemeye katkı yapılır (GaAIAs, GaAs, GaAsP, GaP, InGaAIP, SiC, GaN). Böylece Led çipinin istenen dalga boyunda ışıma yapması sağlanır. Örneğin kırmızı renk (660nm) için GaAlAs, sarı renk (595nm) için InGaAIP, yeşil renk (565nm) için GaP, mavi renk (430nm) için GaN kullanılır. Led imal eden firmalar kataloglarında Led’in yaydığı ışığın dalga boyunu vermektedir. Led çipinde kullanılan katkı maddesine bağlı olarak aynı renkli Led’lerin dalga boyu farklı olabilmektedir. Örneğin InGaAlP katkılı Led 640nm dalga boyunda; GaAlAs katkılı Led 660nm dalga boyunda; GaP katkılı Led ise 700nm dalga boyunda kırmızı ışık yayar. Led’ler diğer ışık kaynaklarından farklı olarak sadece bir renk üretmektedirler. Bilindiği gibi gün ışığı tüm renklerin karışımıdır. Bu karışım ise beyaz ışığı oluşturmaktadır.

Diğer ışık kaynaklarında örneğin kırmızı ışık elde edilmek isteniyorsa, beyaz ışığın önüne yerleştirilen kırmızı bir katman dışarıya sadece kırmızı ışığın geçmesini sağlıyor, diğer ışınlar içerde kalıyordu. İşte diyotların aydınlatmada en önemli katkısı sadece bir renk üretmesi, fazladan renkler ortaya çıkarmamasıdır. Bir Led kırmızı, yeşil, mavi gibi tek renk ışık yaymaktadır. Bu avantaj, konu beyaz ışık olduğunda dezavantaja dönüşmekte. Tüm ışık türleri beyaz ışığı oluşturduğu için tek dalga boyundan beyaz ışık üretmek mümkün değildir. Bu sorunu çözmek için iki yöntem uygulanmaktadır.

•Kırmızı, mavi ve yeşil renkli üç Led çipini aynı kılıf içinde çalıştırarak renklerin birleşiminden beyaz ışık üretmek.

• Mavi Led yongasından (çipinden) çıkan ışığın bir fosfor tabakasını uyararak beyaz ışık yayılması. Özet olarak renkli Led’ler dalga boylarına göre (Nanometre), beyaz Led’ler ise renk sıcaklıklarına göre (Kelvin) sıralandırılırlar. Aşağıda Led’lere ait temsili bir renk diyagramı verilmiştir.

Ledlerin Faydaları ve Özellikleri

Işık istenilen dalga boyunda olduğu için renkleri ayrıştırmak için prizma gerektirmez.
Enerji Tasarrufu sağlamaktadır.
Çok hızlı tepki verirler ( 200ms )
Küçük olduklarıiçin tasarımsal özellikleri çoktur.
Düşük ısı üreterek enerjinin ısı olarak kaybını önler.
Işık şiddeti kolay bir şekilde ayarlanabilir.
Darbelere karşı dayanıklıdır.
Ledlerin yapısında civa ve çevreye zarar salğılayan ağır metaller bulunmaz.
Uzun ömürlüdür.

Tags:

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi