Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Mikrodenetleyici Üreten Firmalar ve Modelleri

Mikrodenetleyici piyasasına hakim olmuş ve bu piyasanın gelişmesine yardımcı olmuş firmalar ve ürünlerine değineceğim. İlk olarak bu firmaları sıralayalım. Microchip, Atmel, Intel, Motorola bu firmalar içerisinde en popüler olanlarıdır. Bunların dışında Maxim-Dallas, Parallax, Philips ve Zilog firmaları da mikrodenetleyici üreticileridir.

Intel 8051 Mikrodenetleyici Modeli

1980’li yılların başında çıkarılmış bir işlemci modeli olmasına rağmen günümüzde hala kullanımına devam edilmektedir. Harward mimarisine sahiptir. Ayrıca mikrodenetleyici piyasasında en çok kullanılan entegre özelliğine sahiptir. Piyasada bulunan diğer mikrodenetleyici modellerinin ana mimarisi 8051 entegre sidir. Hala mesleki eğitim yerlerinde 8051 ve aile mimarisi hala öğretilmektedir. Bundan dolayı öğrenmesi kolay ve pratik bir denetleyici modelidir.

Microchip PIC Mikrodenetleyici Modeli

Microchip firmasının ürettiği ve adına çevresel ünite denetleme ara birimi (PIC – Peripheral Interface Controller ) olarak tanıttığı denetleyici ailesidir. PIC modelleri ülkemizde fiyatı ucuz ve kolay ulaşılabilir olmasından dolayı denetleyiciler içerisinde en çok kullanılan üründür. Bu kullanım sıklığı yüzünden oldukça fazla kaynak bulunmaktadır.

Atmel AVR Mikrodenetleyici Modeli

8051 iç mimarisi ile yapılmış bir mikrodenetleyici modelidir. Piyasanın en büyük payına sahip firmalardan biridir ve Microchip’in PIC serisi ile büyük rekabet içindedir. Atmel firması, son zamanlardaki büyük atılımları ile isminden sıkça bahsettirdi ve özellikle karmaşık projelerde çok tercih edilen bir denetleyicidir. Ülkemizde bulunması biraz zor ve programlanması daha maliyetli olduğundan dolayı PIC’e göre daha az tercih edilse de Dünyada ve Türkiye’de geleceği açık alandır.

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi