Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Nem Sensörü

Nem sensörü devresi ortamdaki neme göre devresini çalıştırarak baglanan yükü aktif hale getirir.(baglanan yükten kastım lamba ws benzeri şeyler)nem-sensörü

Çalışma mantıgı ise nem algılayan plakalarımızın arasında boşluklar vardır.Bu boşluklar nemlenerek nem plakası kısmını iletime geçirir ve devre tamamlanır.
(örnek verecek olursak bir kabloyu kopartıp çok yakınlaştırdıgınızı düşünün ama aralarında iletim yok ortamdaki nem sayesinde iletime geçebiliyor.Sonuçta havadaki su iletkenlik saglıyor).

Nem sensörü plakaları iletken olduktan sonra T2 transistörü iletime geçiyor.Devre yolunu takip ederek nem plakalarından çıkan yolun T2 transistörünün base sine gittigini görüyorsunuz.Transistör iletime geçtikten sonra bundan sonraki kısım bildiginiz flip-flod devresidir.

Siz nem algılandıktan sonra lamba değilde farklı bir eleman çalıştırmak istediniz yapmanız gereken öncelikle devredeki lamba yerine  12 volt role baglayıp (bobin ucunu) transistörleri değiştirmelisiniz.Bc 547 ler 100ma civarına dayanır ondan en akım artışında elinizde patlar devre.

 

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi