Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Nüveli sabit bobinler

Asagida nüvelerine göre sabit bobinlere örnekler verilmistir.

Ferit nüveli sabit bobinler: Pirinç, polyester veya demir tozundan yapilmis nüve üzerine sarilirlar.  Yüksek frekansli devrelerde , radyo alici-vericilerinde kullanilirlar.

Ferit nüvenin dolu ve hava oluklu olmasina göre ayrica iki türü mevcuttur. Içi dolu ferit nüveli bobinler büyük, orta ve küçük ebatli olarak üretilirler. Anahtarlamali mod güç kaynaklarinda, SCR ve triyak kontrollerinde kullanilirlar. Daha çok düsük güç devrelerinde kullanilirlar.

Içi oyulmus silindir seklindeki ferit nüveli bobinler, güç kaynaklarinda, bataryalari sarj etmede, filtre ve jeneratör devrelerinde kullanilirlar. Yüksek güçlü devrelerde kullanilabilirler.

Toroidal nüveli bobinler, anahtarlamali tip güç kaynaklarinda , radyo frekans devreleri gibi yüksek frekans devrelerinde kullanilirlar.

 

Hava nüveli bobinler: Nüve olarak hava kullanilir. Yüksek frekansli devrelerde, genellikle AM-FM alici ve vericilerde, band geçiren filtre devrelerinde, test cihazlarinda kullanilirlar.

Demir nüveli bobinler: Birer yüzleri yalitilmis ince demir saclarin ard arda birbirlerine yapistirilmasiyla elde edilen nüvedir ve bobin bu nüvenin üzerine sarilir. Düsük frekanslarda kullanilan bobinlerdir. Bu guruba transformatörler örnek olarak verilebilir.

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi