Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Organik Transistörler

Elektronik devrelerin sinyallerini yükseltmek veya anahtar olarak işlem gören transistörler, modern elektronik cihazların temel yapı taşıdır. Transistörlerin içlerinde bir grup olan “Organik Alan Etkili Transistörler” (OFET) ise organik transistörlerin en yaygın olarak kullanılan türüdür.

Organik transistörler

OFET’ler, Silisyum Transistörlerden Daha Avantajlıdır

Yaygın olarak kullanılan silisyum transistörlerden, OFET’ler  daha avantajlıdır. En öne çıkan avantajı ise esnek yapısıdır. OFET’ler düşük sıcaklıklarda üretildikleri için plastiklerin üzerine yerleştirilebilirler. Bu da onlara esneklik kazandırır. Ayrıca OFET’ler biyolojik ve kimyasal faktörlere duyarlıdır, bu nedenle biyomedikal alanında kullanılabilirler.

Küçük moleküllü OFET’lerin yük taşıma mobiliteleri (taşıyıcı hareket kabiliyeti) 2000 yılında 1 cm2 /Volt saniye daha azken yeni organik maddelerin sentezi ile 2012 yılında 8-11 cm2 /Vs’ye ulaştı. İlk zamanlar bu sonuçlar sadece çok temiz ve ultra yüksek vakum altında elde ediliyordu. Son dönemde, daha basit ve daha düşük maliyetle yüksek performanslı OFET üretme yöntemleri bulundu.

Organik alan etkili transistörler

Organik Alan Etkili Transistörlerin Performansları Artıyor

Bu alandaki gelişmeler de göz önünde bulundurulduğunda 2020 yılında bu değerin 100 cm2 /Vs’ye ulaşması bekleniyor. Polimer içeren OFET’lerin performansları da artıyor. Yarı iletken organik malzemelerin katmanlı bir yapıda ince filmler halinde kullanıldığı organik ince film transistörler (OTFT), LCD ekranların piksel sürücü devrelerini oluşturan amorf silisyum transistörlerin yerini alacak gibi görünmekle birlikte, çok ucuz RFID (radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi) ve akıllı kartların da yaygınlaşmasını sağlayacak.

Yine de organik transistörlerle ilgili halâ geliştirilmesi gereken bazı kısımları var. Örneğin termal olarak kararlı OFET’lerin üretimi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Biyomedikal alanda kullanılacaklarsa yüksek sıcaklıkta sterilizasyona dayanabilmeliler.

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi