Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

PIC Mikrodenetleyicilerinin Özellikleri

Microchip firması ABD merkezli başta mikrodenetleyiciler olmak üzere EEPROM, SRAM vb tümleşik devreleri üreten bir teknoloji firmasıdır. Firmanın 90lı yıllarda üretmeye başladığı PIC serisi denetleyiciler dünya piyasasında çok önemli bir noktaya gelmiştir. PIC kelime olarak Peripheral Interface Controller isminin kısaltmasıdır. PIC mikrodenetleyicilerinin piyasada bu kadar çok rağbet görmesinin temel nedenlerini; uygun fiyat, geniş kullanıcı kitlesi dolayısıyla çok fazla kaynak ve örnek, komut işleme mimarisinin RISC olması dolayısıyla yüksek hızlı yapı, az sayıda komut ile kolay programlama, yeterli çeşitlilikte pin ve kılıf kombinasyonları olarak sıralayabiliriz. Üretilen PIC mikrodenetleyiciler, denetleyicinin veri yolu bit sayısı ve kelime boyutuna göre değişik aile isimlerine ayrılmıştır. 8,16 ve 32 bitlik PIC mikrodenetleyicilerinin yanında Microchip firmasının dijital sinyal kontrolcü (dsPIC) ürünleri de vardır. Ben projelerimde daha çok PIC16F8777 ve PIC18F4550 denetleyicileri ile çalışıyorum. Bu iki mcu genel kullanım için oldukça gelişmiş, güçlü ve hızlı denetleyicilerdir. Ayrıca gömülü sistem için programları da C dili ile yazmaktayım. Blogumda C dili ile örnek projeler yapacağım.

İç Yapısı

PIC16F877 denetleyicisi 20Mhz uygulama frekansında çalışmaktadır. Yani bu da demektir ki içerisindeki CPU hızı 20Mhz’dir. 8K Program belleği, 368 byte veri belleği (RAM bellek) ve 256 byte EEPROM belleği mevcuttur. Port A,B,C,D,E olmak üzere 5 farklı portu ve toplam 40 adet pini vardır. 14 adet Interrupt, 2 adet PWM modülü, 3 adet Timer bulunmaktadır. Ayrıca seri iletişim olarak USART parelel iletişim olarak da PSP protokollerini desteklemektedir. Son olarak da içerisinde 10 bit çözünürlükte 8 kanallı ADC modül içermektedir. Tüm bu yapıyı yukarıda bulunan PIC16F877’nin iç yapısını gösteren  şemada net bir şekilde görebilirsiniz.

Pin Şeması

Yandaki şemada DIP kılıf bir PIC16F877 denetleyicisinin pin yapısı verilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta her IC kullanımında olduğu gibi başlangıç yönünü belirten yuvarlak küçük çentiğin yeridir. Programlayıcıya  yada devreye denetleyicimizi takıp beslemelerini verirken kazaya mahal vermemek, denetleyicimizi bozmamak için doğru yerleştirip doğru pinlerden besleme verilmelidir.

Kılıf Tipi

Diğer tüm PIC denetleyicilerinde olduğu gibi PIC16F877 denetleyicisinin de farklı çeşit package (kılıf) şekli mevcuttur. DIP, QFN44, QFN ve PLCC olarak 4 tip kılıfla satışa sunulmaktadır.

Programlama

PIC mikrodenetleyicileri diğer mikrodenetleyicilerde olduğu gibi Assembly dili ile programlanabilmektedir. Assembly dili makine diline en yakın dildir. Bu sayede mikrodenetleyi register seviyesinde programlayıp iç donanımına tamamen hakim olunabilir. Ancak assembly dili ile program yazmak oldukça zahmetli ve uzun zaman alan bir iştir. C dili orta seviye bir programlama dilidir. Gömülü sitemlerin %95’inde C dili kullanılmaktadır. C dili ile programlar assemblye göre oldukça hızlı yazılmaktatır. Performans olarak da C dili büyük kayıplara sebep olmamaktadır.
Yukarıdaki resim ile C dili ve Assembly dili arasındaki kod satır sayısı farkını görebilirsiniz. Basit bir işlem olan a*b işlemi için assembly dilinde kod yazmak oldukça vakit alıcıdır. Ben tüm projelerimde C dili kullanıyorum. Bu blogda da tüm örneklerimi C dili ile yazacağım.

Programın Yüklenmesi

İster C dili ile yazılmış olsun ister Assembly dili ile yazılan tüm programlar compiler programı tarafından Hex dosyasına çevirilir ardından Hex dosyaları da Binary formatında mikrodenetleyiciye yüklenir.

C dili ile yazılan programlar ise önce assembly formata çevrilir ardından hex formatına ve son olarak da binary haliyle mikrodenetleyiciye yüklenir.

PICkit2 Kullanımı

Ben yazdığım programları PICkit2 programlayıcısı ile mikrodenetleyiciye yüklüyorum. Şu linkten PICkit2 programlayıcısını indirip kurabilirsiniz. Programın arayüzü şu şekildedir:

Programları denetleyiciye yüklemek için gerekli olan bir de programlayıcı kartıdır. Bu kartı para ile alabileceğiniz gibi net üzerinde PICkit2 circuit gibi aramalar yapıp kendiniz de imal edebilirsiniz. Ben zamanında hobidevre sitesinden aldığım PICkit2 programlayıcı kullanıyorum.

CCS C Compiler

C dili ile PIC denetleyicisini programlayabilmek için bir compiler programına ihtiyacımız vardır. Custom Computer Service firmasının çeşitli compiler programları mevcuttur. Bunların isimleri şunlardır:

Bu compilerları hepsini tek bir yapıda sunan CCS PCWHD adlı program ile tüm PIC serisi denetleyicileri CCS C dili ile programlayabiliriz. Ben PCWHD programını kullanıyorum. Lisanslı satın alabileceğiniz gibi(600$) internet üzerinde crackli hali de bulunmaktadır. Bu tercih size kalmıştır. Ayrıca dilerseniz resmi siteden demo versiyonunu da indirebilirsiniz.

Tags:

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi