Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Proteus’da Osiloskop

Osiloskop elektriksel gözlem ve ölçü aletidir.Gerilim ve akım değişimleri ile  genliğin zamana bağlı olarak değişimini grafiksel olarak bize verir.Osiloskop herhangi bir dalga üretmez sadece varolan dalgayı ölçmemize yarar. AVOmetre gibi kolay ulaşabileceğimiz ve ucuz bir alet olmadığı için osiloskopa ihtiyaç duyduğumuzda similasyon kullanırız. Ör: Proteus, Multisim…
Proteus bir similasyon programıdır ve iki kısımdan oluşur: ISIS , ARES. Bu iki kısım arasında geçiş yapmak oldukça kolaydır.ISIS kısmı devrenin similasyonunu gerçekleştirdiğimiz kısım,ARES kısmı ise baskı devre şemasını çizmemize yarayan kısımdır.Biz osiloskop’u anlatırken ISIS kısmından faydalanacağız.

Osiloskop’da sinüzoidal dalga

İlk önce sinüzoidal bir dalga üretmeliyiz.Bunun  için Proteus programının sol kısmında bulunan menüden Generetor Mode’a tıklıyoruz.Daha sonra ölçmek istediğimiz dalga sinüzoidal olduğu içinSINE ‘ye tıklıyoruz.Gelen elemanı ISIS’e yerleştirdikten sonra elemanın üstüne sağ tıklayarak Edit properties seçeneğine tıklıyoruz.Karşımıza Sine Generetor Properties sayfası geliyor.BuradanAmplitude kısmını 5V,Frequency kısmını ise 2Hz’e ayarlıyoruz.
Proteusda Osiloskop
Bu ayarlamalar sayesinde 5V-2k Hz ‘lik bir sinüzoidal bir dalga ürettik.Şimdi gelelim osiloskobumuzu bağlamaya.Osiloskop Virtual Instrument Mode’dan ekliyoruz.Sinyal kaynağı ile osiloskobun B kanalını birleştirelim.Siz istediğiniz kanala bağlayabilirsiniz.Birden  fazla kanalın olmasının sebebi birden fazla dalgayı gözlemlememiz içindir.
Proteusda Osiloskop
Similasyonu başlatmak için sol altta olan play butonuna basmanız yeterlidir.Daha net görünmesi açısından üst kısıma taşıdım.Gördüğünüz gibi sadece B kanalına bağladığım için diğer kanalları OFF konumuna getirdim.Eger diğer kanllar ON konumunda olsalarda herhangi bir gerilim veya akım değişimi olmadığı için düz çizgi şekllinde gözlemleyecektik.Osiloskobun sağ tarafındaki kısımda Horizontal kısmı yataydaki hassasiyeti,Bağladığınız kanalın altındaki kısım ise Dikeydeki hassasiyeti belirler.
Şimdi sizinde osiloskopla birazcık uğraşmanız için bir etkinlik yapalım:
Proteusda Osiloskop
Şekilde verilen devreyi ISIS’de oluşturun.Bu devreyi kurmak için klavyeden P tuşuna bastığımızda karşımıza PICK DEVICE  ekranı gelecek buradan devre elemanlarını aratıp devreyi kurabilirsiniz.Sizden istediğim ise Direnç değerini 100,200,300,500,800 ,1200 ohm değerlerinde değiştirip osiloskopta gördüğünüz grafiklerin değişimini incelemeniz.
Devrede kullanılan elemenların isimleri:

  • BATTERY
  • CAP
  • RES
  • INDUCTORS
  • SW-SPDT

PICK DEVICE bölümünde bu isimlerle aratırsanız karşınıza çıkacaktır.

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi