Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Raspberry Pi Nedir ?

Kredi kartı boyutundaki işletim sistemli bir bilgisayardır. VideoCore IV GPU grafik işlem birimine sahip, Booting ve veri depolaması için SD kart kullanan üzerinde USB 2.0 portları, Ethernet portu, HDMI video çıkışı, ses çıkışı, MIPI kamera girişi, GPIO arayüzü ve 5V MicroUSB güç girişi bulunmaktadır.

raspberry-pi

Peki Raspberry Pi Neden alınır? sorusunun yanıtını ise şöyle açıklayalım. Bilgisayar kullanmaya başladığımız andan itibaren uzaktan veya yakında kontrol edebileceğimiz nesneler ile ilgili hayaller kurmuş ve bu hayalleri gerçekleştirme imkanımız olanlar gerçekleştirmişlerdir. Raspberry Pi ‘de tam olarak bu işlemi ulaşılabilir rahatlıkta bize sağlamaktadır. Üzerinde mevcut GPIO arayüzleri sayesinde birşeyleri hareket etme lambaları yakıp söndürme veya sensörlerden veri alarak mevcut işletim sisteminin içerisinde verileri işlememize olanak sağlamaktadır. Ayrıca RasPi sunduğu ses ve HDMI video destekleri ile televizyona, ses sistemine hatta radio’ya bile dönüştürmek mümkündür. RasPi’yi kullandığınız bilgisayarınız gibi düşünebilirsiniz belki biraz daha fazlasıdır.

Yeni başlayanlar için RasPi biraz karmaşık gelebilir. İçerisinde bir çok işletim sistemini desteklemesine rağmen en performanslı olarak Debian tabanlı Raspian işletim sistemi kullanmaktadır. Bu da demek oluyor ki LİNUX tabanlı bir işletim sistemi kullanıyor olmasıdır. Linux işletim sistemi daha önce kullanmış veya hali hazırda kullanıyorsanız işletim sistemi sizin için çokta zorlamaz hatta eğlenceli bir platforma bile dönüşebilir.  Raspberry Pİ, Minecraft serveri olarakta kullanılmaktadır. Ayrıca web alanında veya sunucular ile ilgili iseniz RasPi tam size göredir Bulut sunucu mantığı ile kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi ilk kurulumunu gerçekleştirdikten sonra SSH ile bağlanrak terminal ekranından RasPi’nizi yönetebilirsiniz. Bu sayede fazladan bir ekrana fareye ve klavyeye gerek duymazsınız.

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi