Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

RGB LED

RGB LED

RGB  led nedir ?

RGB  – Red (kırmızı) , Green (yeşil) , Blue (mavi) renklerin baş harfleri birleştirilerek oluşmuş bir terimdir. Genel çalışma prensipi; bu üç rengi kullanarak, farklı kombinasyonlarda, çok fazla renk verebilir. Konumuz olan RGB LED ‘ler, bir kontrol devresi yardımıyla 16 renk verebilmektedirler.
RGB LED
RGB
RGB LED
RGB LED
RGB LED
RGB LED
Aşağıdaki resimde yakın çekim bir RGB şerit LED görmektesiniz.  R, G, B harfleriyle işaretlenmiş alanlar renk kanallarıdır. Bu kanallar hemen alt tarafta daire içine alınmış, SMD paketleri içindeki renkli LED çiplerine akım taşıyarak ışımalarını sağlamaktadırlar.
RGB LED
RGB LED ‘ler aydınlatma dünyasında, dekoratif aydınlatma ürünleri olarak kullanılmaktadır. Bu durum, RGB LED’lerin aydınlatma güçlerinin, asıl aydınlatma ürünlerinden bir parça düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak çok fazla renk kombinasyonu sağlayabilmesinin başka bir yolu yoktur.
rgb

RGB LED ‘lerin çalışma prensipleri

En çok kullanılan RGB Şerit LED ‘den başlıyoruz.
RGB LED
RGB şerit LED ‘ler de her renk için bir kanal vardır. Bu kanallar sayesinde birçok renk elde etmek mümkün olmaktadır. Bir kontrol devresi yardımıyla, ilgili renk kanallının voltajı düzenlenerek, tamamen yanması, tamamen sönmesi yada kısmen yanması sağlanır. Aynı anda ihtiyaç duyulan diğer kanalarda da bu işlem sürdürülerek, istenen rengin oluşması sağlanır. Kumandalı bir devre yardımıyla kolayca kontrol edilebilir.
RGB LED
RGB şerit LED ‘ler 3 renkli olması dolayısıyla 3 çiplidir.

RGB LED
Tek SMD pakete paketlenerek oluşturulmuştur. 3 çipli şerit LED ‘lerden tek farkı aynı SMD içinde tek renk değil, 3 ayrı renkte çip olmasıdır. Farklı renk kombinasyonları söz konusu olduğundan, anlık ihtiyaç duyulan güç miktarı değişiklik gösterir. Tabi ki kullanılan metraj burada oldukça önemlidir. Bir örnekle daha açıklayıcı hale getirelim. Mesela mor renk elde edebilmek için 3 renginde bir ölçüde yanması gerekiyor.  Ancak yeşil renk için sadece yeşil çipin yanması yeterlidir. Bu yüzden istenilen renge ve kullanılan metraja göre akım gücü değişmektedir.
5 metre bir şerit LED için 3 amperlik bir adaptör tüm renklerin dolu dolu yanması için yeterlidir. Gün içinde uzun süreler kullanılmayacaksa 2 amperde yeterli olabilir.

RGB şerit LED ‘leri dış mekan, yani silikonlu şerit LED olarak kullanmaya dikkat edin. Çünkü normal şerit LED ‘lere göre birazcık daha karmaşık bir yapıda olduklarından, oksitlenip arızalanma olasılığı daha fazladır. Silikonlu RGB şerit LED ‘ler bu oksitlenmeden korunduğu için daha uzun süreler kullanılma şansına sahiptirler.
RGB LED

rgb-led-controller
Dokunmatik RGB Şerit Led Kontrol Kumanda 24 Amper
RGB LED
Bu kontrol cihazı, yüksek performanslı RGB şerit ledlerinize 640 bin renk ve seçim modlarına sahiptir, 20 otomatik moda sahip, tüm RGB ledlerinizi kontrol edebilirsiniz. PMW Teknolojisi ile yapılmıştır.
Ayrıca, (önceki ayarlarınız cihazı kapatıp açtıktan sonra yine kayıtlı kalacaktır.) memori işlevi vardır. Bu sayede tekrar tekrar her açtığınızda aynı komutları tekrarlamak zorunda kalmayacaksınız.
RGB LED
2.4G yüksek frekanslı kablosuz uzaktan kumanda teknolojisi ile düşük güç tüketimi, uzun mesafe iletim ve güçlü anti-parazit özelliği, yüksek hızlı telekomünikasyon vb özelliklere sahiptir
Uzaktan renk değiştirme ve parlaklık karartma basit ve pratik fonksiyonları ile, şık ve elegent görünüyor kapasitif dokunmatik ekran tasarımı kullanmak için oldukça kolaydır.
Özellikler:
2.4G RF Uzaktan Kumanda
1. Boyutu: 110 * 52 * 20mm
2. Güç: AAA pil * 2adet
3. Malzeme: ABS
4. Fabrikasyon: Çok baskı ve UV vernik
RGB LED Kontrolörü
1. Boyutu: 85 * 45 * 23mm
2. Çalışma gerilimi: DC12-24V
3. Kontrol Yolu: R G B W Dört kanal
4. Azami yük: 6A kanal başına yani 24Amperdir.
5. Çıkış bağlantısı: Ortak anot
6. Telekontrol mesafesi: 30 metre
7. Programlar: 20 çeşit
3 KANAL RGB ŞERİT LED ANİMASYON KARTI
RGB LED
* 3 KANAL RGB ŞERİT LED KONTROL&ANİMASYON KARTI/SÜRÜCÜSÜ
* 15 ADET YÜKLÜ PROGRAM İLE DİLEDİĞİNİZ RENK TONUNU VEYA RENK GEÇİŞLİ ANİMASYONLARI SEÇEBİLME- 1 BUTON İLE
*  7 RENK TONU SEÇEBİLME VE PWM(IŞIK ŞİDDETİNİN ARTIP AZALMASI), GÖZ KIRPMA, FLASH GİBİ BİRBİRİNDEN ŞIK ANİMASYONLAR İÇEREN 8 ANİMASYON PROGRAMI –(TOPLAM 15)
– Animasyonlar sıra ile diğer renklere yumuşak veya keskin renk geçişi yaparak çalışır…
* DİLEDİĞİNİZ ZAMAN RENK MODUNU VE ANİMASYONLARI DEĞİŞTİRME
* ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE SİLİNMEYEN HAFIZA
* YÜKSEK AKIM SÜRME ÖZELLİĞİNE SAHİP MOSFET ÇIKIŞLAR- 3X7,8AMPER
(Her bir MOSFET maksimum 175 °C sürekli çalışma sıcaklığına ve 94W(12V-7,8A) güç tüketimine dayanabilmektedir. )
* YANLIŞ GÜÇ BESLEMESİNE KARŞI KORUMA DEVRESİ
* GÜÇ BESLEME GÖSTERGESİ İÇİN DEVRE ÜZERİ YEŞİL LED
* RGB ŞERİT LED BAĞLANTISINA UYGUN R, G, B VE 12V BAĞLANTI KLEMENSİ
* 12V/24V GÜÇ KAYNAĞI BAĞLANTISINA UYGUN
* ROHS UYUMLU BASKI DEVRE KARTI(PCB)

Tags:

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi