Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

SAR

Cep telefonlarının sağlığa bilinen en zararlı etkisinin ifade edildiği SAR değeri nedir? Hangi sınırlarda olmalıdır. SAR konusunda bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazıda.

Teknolojinin hızla mobilleştiği şu günlerde olabildiğine bağımsız cihazlar, radyo dalgalarını kullanarak tüm iletişim ihtiyaçlarını görmeye çalışıyor. Kabloların kalkması özgürlük anlamında pozitif bir etki ancak radyo sinyallerine daha fazla ihtiyaç duyulması, vücudun radyasyon emilim oranını paralele bir şekilde artırıyor. Hâl böyle olunca teknoloji, insan sağlığına karşı önemli bir tehdit unsuru haline geliyor.

Mobil cihazların özellikle baz istasyonları ile iletişimi esnasında açığa çıkan radyo dalgası enerjisinin bir kısmı vücudumuz tarafından da absorbe edilir. SAR olarak adlandırılan da, bu enerji miktarının ölçü birimini ifade eder.(SAR: Spesific Absorbation Rate) SAR değeri çoğunlukla W / kg şeklinde ifade edilmektedir. Daha açıklayıcı bir ifadeyle doku başına emilen radyasyon oranını gösterir.

SAR Değerinin Yasal Sınırları Ne Olmalı?

SAR değeri  konusunda  tıp  dünyasında  varılmış kesin bir sonuç olmamakla birlikte 0,08 W / kg değerin  sağlık  için olumsuz bir sonuç teşkil etmeyeceği  konusu  yaygın bir görüştür. Yasal sınırlara baktığımızda ise bu rakamın kat kat üstünde değerlerin makul kabul edildiğini görüyoruz. Amerika’da 1.6 W / kg olan üst sınır Avrupa’da 2 W / kg  ile  sınırlanmış. Avrupa Birliği Standartları gereği ülkemizde de bu sınır yasalar çerçevesine2 W / kg.

Ancak konunun uzmanları yaptıkları açıklamalarda 2 W / kg değerinin çok uç bir limit olduğunu  ve  satın alınacak yeni bir telefonun 1 W/ kg’ninaltında olmasına dikkat çekiyor. Ülkemizdeki pazarda etkin rol oynayan birçok  markanın  zaten bu değerlerin altında cihazları  kullanıcılara sundukları görülürken  özellikle  “Çin Malı” diye tabir edilen çift hatlı telefonların 2 W / kg’ın da üstüne çıktığı görülüyor. Bilhassa yurda kaçak yollarla girmiş  ve  üzerine bandrolü bulunmayan cihazlarda bu durum sıkça gözleniyor.

SAR’ın Zararlı Etkilerinden Korunma Yolları – 1

Öncelikle alacağınız telefonda SAR değerine bakmakta fayda var. Özellikle  çocuklarda bu etkilerin daha  fazla  gözlendiği biliniyor. Bu nedenle çocuğunuza aldığınız cihazlarda bu değerlere  daha  da  fazla  önem vermenizde  fayda var.


Uzun görüşmelerde kulaklık kullanmak oldukça faydalı.

Telefonların SAR değeri sürekli sabit değildir. Fabrika  verileri  cihaz içintüm şartlar uygun olduğu takdirde yaydığı radyasyon oranını  kullanıcılar ile  paylaşır. Bu nedenle göz ardı edilmemesi gereken bir  takım  hususlar mevcut. Öncelikle telefonunuzun şebekeden uzaklaştıkça daha  fazla enerji  sarf ettiğini  ve  daha yüksek SAR değerlerine ulaştığını unutmayın. Bu yüzden şebeke sinyallerinin düşük olarak telefonunuza ulaştığı bir yerdeyseniz kulaklık kullanmaya özen gösterin.

SAR’ın Zararlı Etkilerinden Korunma Yolları – 2

Bir başka detay da cihazın etkin anlarında yaydığı SAR değerlerindeki farklılık.  Özellikle  telefon ilk çaldığı anlarda,  konuşma esnasındaki değerlerin neredeyse iki katına çıkar. Bu yüzden  arama  esnasında telefon çalarken telefonu  hemen  kulağa götürmek yerine karşın tarafın açmasını beklemek faydalı olacaktır.


Radyasyon özellikle çocukları daha fazla etkiliyor.

Kapalı telefon sıfır SAR değeri yayacaktır diye bir kural olamaz. Telefonların bataryası takılı olduğu durumlarda da dinlenebildiğinimuhakkak duymuşsunuzdur. Bu durum bir  şehir  efsanesi değil. Telefonlar yeterli  enerjiye  sahip oldukları tüm durumlarda baz istasyonuna belirli periyotlarda sinyal gönderir. Bu sinyal de kıyasla  daha  düşük olsa daradyasyon yaymaya devam eder. Bu yüzden kapalı dahi olsa telefonu yatarken başucunuza koymamanızda fayda var.

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi