Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Silikon Vadisi – Silicon Valley

Dünyanın teknoloji merkezi Silikon Vadisi

San Francisco’nun içinde yer alan Silikon Vadisi , çevrenizde gördüğünüz yüksek teknolojilerin geliştirildiği bölge.
Silikon Vadisi

Silikon Vadisi Nerede ?

Silikon Vadisi, Amerika Birleşik Devletlerinde Kuzey Kalifornia’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir. İsmini bölgede yoğun olarak silikon çip üretilmesinden alır.
Aynı şekilde Almanya , İngiltere , İrlanda , Endonezya , Meksika’da da Silikon Vadisi bölgeleri kurulmuştur .

Silikon Vadisi Nedir ?

Tarihsel gelişimi

1800′lü yıların ortalarında Kuzey Amerika’nın batı sahillerinde bulunan Kalifornia’nın başkenti El Dorado bölgesinde altın yatakları keşfedildi. Bununla beraber Kalifornia “Altın Eyaleti” olarak anılır oldu. Kalifornia aynı zamanda süt, bal ve üzüm üretiminde meşhur bir bölgedir. Geçim kaynağı açısından rahat bir yerleşim yerine dönüşen Kaliforniya girişimci ruhlu kişileri kendine çekmeye başladı.
silikon vadisi - San Franciso
Eski Kalifornia Valisi Leland Stanford, 1891′de Stanford Üniversitesi’ni kurdu. Bu üniversitenin kuruluşu bir nevi vadinin temellerinin atılması anlamına geliyor.
1910 yılında Diod iletkeninin mucidi Lee De Forest Kalifornia’ya yerleşir. Radyo, kıtalar arası telefon iletişimi, televizyon, radar ve erkenden dijital elektroniğin gelişmesine katkıda bulunmuştur.
Stanford mezunları Bill Hewlett ve David Packard üniversitenin desteği ile 1939 yılında kampüs yakınındaki bir garajda Hewlett Packard (HP) şirketini kurdular.
Stanford Üniversitesi Dekanı, üniversitenin çevresindeki bütün arazileri teknoloji şirketlerine satarak bölgenin dünyada teknoloji merkezi olmasını sağladı. İlk şirketler arasında General Electric ve Eastman Kodak bulunuyordu.
silikon vadisi
Silikon Vadisi’nde ilk ödül William Shockley, John Bardeen ve Walter Brattain’in ilk yarı iletken transistorü icat ederek aldıkları Nobel ödülü oldu.
1957′de “Hain Sekizliler” (Jean Hoerni, Julius Blank, Victor Grinich, Eugene Kleiner, Gordon Moore, Sheldon Roberts, Jay Last, Robert Noyce) Shockley’nin yari iletken transistörünü geride bırakarak daha üstün Fairchild yarı iletken transistörünü geliştirdiler..
1963′ta Doug Engelbert, Fair Stanford Araştırma Enstitüsü’nde ilk bilgisayar faresini (Mouse) geliştirdi ve internet’te online sisteminin temelleri atıldı.
“Hain Sekizliler”den ikisi (Robert Noyce ve Gordon Moore) 1968′de Fairchild şirketini bırakarak Intel’i kurdular.
silikon vadisi
20 yıldan beri Shockley firmasının bünyesinde çalışan elemanlar ayrıldıklarında tam 65 şirket kuruldu. Elemanların kendi aralarında yaratıcılık konusunda rekabet olması Silikon Vadisinde çok normal bir olaydı ve dolayısıyla bölgede kimse sözleşmeli olarak çalışmak istemiyordu. O zamanlar Amerika’nın Kalifornia Eyaleti hariç diğer eyaletlerde teknoloji şirketlerinde çalışan elemanlar sözleşmeli olarak çalışıyorlar ve kesinlikle işi bıraktıkları zaman işverene rakip olacak şekilde aynı işi kuramıyorlardı.
1971′de Intel ilk mikroişlemci Intel 4004’ü geliştirdi. 1972 de Ethernet internet temelli bu teknoloji LAN’larda (Local Area Network) veri alışverişini mümkün kıldı. “Lan protokolu”  yerel bir merkezde yakın olan bilgisayarlarla iletişim kuran protokol demektir. Xerox’un Palo Alto’daki araştırma merkezinde lazer yazıcı icat edildi. İlk dizüstü WYSIWYG (“What you See is What you Get”, yani “ne görürsen onu alırsın” sistemi geliştirildi.
1976′da Steve Jobs ve Steve Wozniak Cupertino’da ilk şirketlerini açtılar ve Apple marka bilgisayarlarını satmaya başladılar.
1994 yılında Jerry Yang, Stanford Üniversitesi’nde bir karavanın arkasında popüler arama motoru Yahoo’yu kurdu.
Stanford mezunları Sergie Prin ve Larry Page 1998 yılında Mountain View’da Google şirketini kurdular.
Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesi’nde okurken 2004 yılında Facebook’u kurdu ve Palo Alto’ya taşıdı.
Artık dünyanın gözü kulağı bu teknoloji merkezindedir. İlk mikroişlemci, ilk bilgisayar, arama motorları olan Yahoo, Google ve sosyal paylaşım sitesi Facebook burada ortaya çıkar .Intel, Cisco,  Hp, Xeros, Apple, Maxtor, Microsoft, Oracle, Nvidia, Ati, Mozilla ile daha yüzlerce firma buradadır.
silikon vadisi

Almanya’nın Silikon Vadisi Berlin

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın başkenti Berlin, hizmet ve teknolojiye dayalı girişimleriyle dünyada birçok yatırımcının dikkatini üzerine çekiyor. Özellikle 2000’li yılların başından itibaren birçok saygın kuruluş tarafından Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak kabul görmeye başlayan kent, yeni girişimcilere sunduğu vergilendirme avantajları ve ucuz kira bedelleriyle de cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Berlin’den çıkan başarılı start-up’ların belki de en çok bilineni SoundCloud olsa da, Wooga ve dailydeal.com gibi diğer birçok girişim de küresel piyasalarda önemli yerlere geldi. Londra ve New York gibi artık dijital dünyanın merkezlerinden biri olarak kabul edilen Berlin, network fırsatları, yüksek yaşam standartları ve yaratıcılığı destekleyen politikalarıyla, ekonomik krizin pençesindeki Avrupa’nın ilacı olmaya aday gibi görünüyor.

İrlanda’nın Silikon Vadisi Dublin

Son zamanlarda Avrupa’da Silikon Vadisi denilince akla gelen ilk şehirlerden olan İrlanda’nın başkenti Dublin’de dünyaca ünlü birçok teknoloji şirketi hizmet veriyor. Bunun sebebini de Amerika’da %35 olan kurumlar vergisi oranının, İrlanda’da %12.5 olması olarak açıklayabiliriz. 2011 yılında Twitter’ın üçüncü uluslar arası ofisini Dublin’de açmaya karar vermesi de bu şehrin bu sıfata gittikçe daha da yaklaştığının kanıtı. Yine aynı yıl Google’ın kentin en yüksek binasını 136 milyon dolara satın alması da Dublin’in yıldızını bir kez daha parlattı. Dublin ayrıca Facebook, eBay ve Paypal gibi birçok dünyaca ünlü şirketin yönetim merkezine de ev sahipliği yapmakta.

İngiltere’nin Silikon Vadisi Londra

Silicon Roundabout    –     Silicon Corridor

“Silicon Roundabout” Londra’nın en sıcak teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor. Öncelerde nispeten daha küçük çaplı yüksek teknoloji şirketlerinin yer aldığı bu merkez, İngiliz Başbakanı Cameron’un talimatıyla dev bir teknoloji konseptine dönüştü. Yaklaşık 200 firmaya ev sahipliği yapan bu dev teknoloji kenti, TweetDeck ve SongKick gibi ünlü İngiliz firmalarının da doğum yeri. Facebook, Google, Cisco ve Qualcomm gibi küresel şirketlerin bazı operasyonlarını bu bölgedeki merkezlerinden yönettiği de biliniyor. İngiltere’de Silikon Vadisi’ne örnek teşkil edebilecek oluşumların ilki sayılabilecek ve Nokia, Microsoft, Oracle ve Ericsson gibi devlere ev sahipliği yapan“Silicon Corridor”u da es geçmek olmaz. İngiliz kökenli mobil devi Orange‘ın merkez binası da hala burada hizmet vermeye devam ediyor.

Endonezya’nın Silikon Vadisi Londra

Yahoo gibi birçok çok uluslu şirket, yatırım yapmak amacıyla Endonezya’yı tercih ediyor. Buradaki halkın akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara gösterdiği ilginin büyüklüğüne baktığımızda, ülkedeki dijital ve internet tabanlı yatırımların neden bu denli büyük ölçeklerde gerçekleştiğini daha iyi anlayabiliriz. Burada yatırım yapmanın, Silikon Vadisi’nden daha ucuz ve Çin ve Hindistan ile kıyaslandığında ise daha zahmetsiz olduğunu da göz ardı etmemek gerek. Bu gelişmekte olan Güney Asya ülkesindeki yatırım ve teknolojik gelişmelere göz attığımızda, yeni dijital ekonomi için ürettiği yazılım ve tasarım ürünlerinin yakın gelecekte de ses getirici olacağını tahmin etmek zor değil.

Meksika’nın Silikon Vadisi Mexico City

IBM’in Mexico City’de açtığı inovasyon merkezi, yerel girişimciler için pazarlama ve yeni teknoloji konusunda iyi bir eğitim, danışmanlık ve teknik altyapı avantajı sağlıyor. Yine Meksika’nın Guadalajara kenti yakınlarında kurulan oluşum, güçlü elektronik sanayisi sebebiyle ülkenin Silikon Vadisi olarak adlandırılıyor. Meksika’nın yüksek teknoloji başkenti olarak kabul edilen bu kent aynı zamanda, yazılım ve bilişim geliştirmede gösterdiği liderlik ile, “geleceğin şehri” ünvanına şimdiden sahip durumda.  2007 yılında ilk beş iş-dostu Latin Amerika şehri arasına girmeyi başaran Guadalajara, General Electric, Hewlett Packard, IBM, Motorola, Solectron, Flextronics, SCI, Kodak, Siemens gibi dünyaca ünlü birçok şirketin teknoloji ve üretim merkezi konumunda bulunuyor.

Uluslararası Denizlerdeki  Silikon Vadisi

Blueseed Co
Yüzlerce teknoloji devine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’nde “Blueseed Co.” adıyla kurulan bir şirket yeni trendlerin peşinde koşmak için farklı bir yola başvurmaya hazırlanıyor. Ama Google’ın çalışma ofislerinden yola çıkılarak hazırlanan ofisler vadide değil, denizin üzerinde kuruluyor olacak
‘Googleplex’ olarak adlandırılan ofis sistemleri bir gemi düzeninde inşa edilecek. Bu girişimin sebebi çalışma vizesi sorunu yüzünden ABD’ye giriş yapamayan yabancı beyinleri vadiye çekmek.
ABD’de H-1B kodlu çalışma vizesinin yıllık kontenjanının kısa sürede tamamlanmasıyla ülkeye giriş yapmakta zorluk çeken mühendislerin ABD’ye giriş yapma hakkı olmaksızın pasaportlarıyla San Francisco açıklarında denizde yaşaması ve çalışmasına ortam sağlanacak.
Yabancı beyin savaşına giren Google, Apple, Facebook gibi devlerin yanı sıra platformda onlarca vadi merkezli şirketin ofis tutması bekleniyor.
Blueseed platformunun 1.000 çalışana ev sahipliği yapması planlanıyor. Buna karşılık otoriteler yine de bu operasyonla ilgili ABD’nin ‘girişimcilik’ vizesi adlı bir çalışma yapabileceğini anımsatıyor.

Türkiye’nin Silikon Vadisi Gebze’de kuruluyor

Türkiye'nin Silikon Vadisi Gebze

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi