Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

Vaviyen Anahtar

vaviyen anahtar tesisatı

Bir lambayı veya bir grup lambayı (alıcıyı) iki ayrı yerden aynı zamanda veya farklı zamanlarda yakıp söndüren anahtar çeşididir. Bir tesis için iki anahtar kullanılır. Üç adet bağlantı ucuna sahiptir. Birinci anahtarın orta uçu faz iletkenine, diğer anahtarın orta ucu lambaya bağlanır. Her iki anahtar arasına iki adet iletken çekilerek diğer uçlara bağlanır.Çift girişli uzun koridorların giriş ve çıkışlarına, iki katlı yerlerin merdiven arası aydınlatması, iki odanın aynı balkona açılması durumunda kullanılır. Faz anahtarın orta ucu ve diğer basılı kontaktan, diğer anahtarın basılı kontağından orta uca geçerek lambaya ulaşır. Lambaya nötr direk bağlı olduğu için fazda anahtarlardan geldiğinde lamba yanar. Anahtarların herhangi birine basıldığında lamba söner.

Vaviyen Anahtar Bağlantı Şeması

Vavien anahtarın görevi ters devre yapmaktadır ters devre ile iki anahtardan bir lambayı dilediğiniz gibi yönetebilir bir anahtar yaktığınız lambayı diğerinden kapatabilir tekrar yakabilirsiniz.

Vaviyen Anahtar Bağlantısı

Öncelikle iki anahtar arasında bir kablo borusu yani bizim dilimizde beton borusu atıyoruz  her vavien anahtarında 3 adet giriş bulunmaktadır bu girişlerin ikisi yan yana diğeri ise karşısındadır yan yana olan girişlerden yani anahtardan anahtara iki adet aynı renk kablo ile birbirine bağlıyoruz daha sonra ise anahtarlarımızda birer tane giriş boşta kalmış oluyor  bir anahtarımızdaki boştaki girişi yakacağımız olan lambanın bir ucuna kablo çekip bağlıyoruz lambamızın değer boşta kalan kablosunu buatdaki nötür kablomuza bağlıyoruz ve son olarak da diğer anahtarımızdaki boşta kalan girişi ise bir kablo çekerek yine buatdaki faz girişine bağlıyoruz hepsi bu kadar vavien anahtarımız hazırdır.

Dimmer ile Vavien ve Liht Anahtar Kullanımı

Dimmerler bir aydınlatma noktasının aydınlık seviyesini kontrol etmek amacı ile kullanılırlar. Genişleyen yaşam alanları ve farklı teknolojiler, aydınlatmaların birçok noktadan kontrol edilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaçtan dolayı Legrand, bazı dimmer modellerini vavien anahtar ve liht anahtar ile kontrol edilebilir tipte üretmiştir. Böylece kullanıcı, dimmer üzerinden açma-kapama ve aydınlatma seviyesini kontrol ederken bağladığı ekstra vavien veya liht anahtar ile de birden çok kontrol noktası sağlamış olur. Legrand tüm anahtar priz serilerinde benzer teknolojilere sahip dimmer modelleri sunmaktadır.

Dimmer ve Vavien anahtar kullanımı

Bu uygulamada mevcut dimmere bir vavien anahtar bağlanır. Dimmer ile açma-kapama ve aydınlatma seviyesi kontrol edilirken dimmere bağlı Vavien anahtar ile de aynı aydınlatma üzerinde açma-kapama yapılabilir. Bu sistem bir vavien mantığı ile çalıştığı için vavien dimmer olarak adlandırılır.

Dimmer ve Liht anahtar kullanımı

Bu uygulamada mevcut dimmere bir liht anahtar bağlanır. Dimmer ile açma-kapama ve aydınlatma seviyesi kontrol edilirken dimmere bağlı liht anahtar ile de aynı aydınlatma üzerinde açma-kapama ve dimleme yapılabilir. Liht anahtarına kısa bas-çek aydınlatmayı açar ya da kapatır veya liht anahtarına elimizle basılı tuttuğumuzda ise dimmerin kontrol ettiği aydınlatma hattını dimler. Böylelikle liht anahtarı dimmer ile aynı görevi yapar. Diğer bir avantaj ise liht anahtarının birden fazla paralel şekilde bağlanabilmesidir. Böylece üçüncü hatta dördüncü kontrol noktaları sağlanmış olur.

anahtar

 

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi