Elektronik Devre Elemanları
Atomun yapısı - Ohm kanunu - Kirchhoff kanunu
Multimetre - Akım - Volt - Watt - Vcc Vdd - GND
Direnç Nedir - Direnç Renk Kodları
Diyot Nedir - Zener Diyot - Foto Diyot - Lazer Diyot
Kondansatör Nedir
Transistör Nedir , FET , JFET , MOSFET
Tristör Nedir - Bobin Nedir - Transformatör Nedir
OP-AMP İşlemsel Yükselteçler
Sensör Nedir - İnvertör - UPS
Servo Motor - Baskı Devre Teknikleri
Arduino Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Arduino Kartları

VUMETRE

Vumetre

Vumetre :içinde sadece çıkış kadar transistör ve direnç bulunduran bir entegrenin yaptığı bir görev sonucu  sesin db’ye göre çıkışta bulunan lambaları yakmaktır.

İçindeki bu transistörler npn olduklarından dolayı çıkışı ground olarak aktarır giriş db’sine göre transistörler aktif olarak birinci lambadan son lambaya kadar yanmaya başlar bu olay sadece vumetre entgrelerinde vardır.

Bu entegreler den bir tanesi en çok kullanılan lm 3915 tir. Genel olarak bu entegre giriş db’si devredeki dirençlere bağlıdır bu yüzden giriş empedansı giriş de kullanılacak muzik aletinin db ne uyarlanır.

Standart direnç ayarları şemadaki gibidir.

Malzemeler

  • Lm3915 entegre
  • 10 adet led
  • 1 adet 10k pot
  • 1 adet 1,2k direnç
  • 3,5mm jak

VUMETRE

 

Devre şeması göründüğü gibidir sadece lm3915 ile yapabileceğiniz ufak bir devredir. Entegrenin 4 ve 5 ucuna bilgisayarınızın ses girişine takmış olduğunuz jak çıkışlarını bağlamanız gerekiyor. Aynı zamanda 4 nolu ucu şase yapmayı unutmayın.

 Vumetre-6

ISIS Çizimi

Devremizde dikkat edilecek bir diğer husus ise ledlerimizin bacaklarının yönleri, yanlış bağlantı yaptığınız taktirde hatalı led çalışmayacaktır. Led seçimi size kalmış ancak daha fazla parlaklık istiyorsanız şeffaf led tercih edebilirsiniz normal ledlere oranla 2 kat ışık verme kapasiteye sahip. Devrede bulunan pot ledlerinizin istediğiniz bir ses seviyesinde yanmasını istiyorsanız ona ayarlamanız için eklenmiştir.

Vumetre Yapımı

Resimde gördüğünüz 3,5mm jak çoğaltıcının kullanılmasının sebebi bilgisayarınızın ses girişinden alınan sinyali vumetreye iletmek için kullanacağımız için dolayısıyla ses alamayacağız. Bunu engellemek için 3,5mm jak çoğaltıcı kullanıyoruz bu eleman hem ses sitemine hemde devremize sinyalin gitmesini sağlıyor.

Buradan sonrası hayal gücünüz ve elektronik hesaplamaları yapabilmenize kalmış. 400 ledli proje denedim yanlış hesaplardan dolayı elimde patladı çalıştıramadım, aman siz yanlış hesaplar yapmayın.

Daha fazla led ile 100 200 gibi led sayısı ile denemek isterseniz bir ip ucu vereyim. Seri ve paralel bağlantıları deneyin paralel bağlantıda voltaj kollara eşit şekilde dağılır unutmayın.

Daha fazla bilgi için

Konuyla ilgili yazılarımız

Bir Cevap Yazın

Ali Celebi