Web Sitenizin Hızını Artırın

Web sitem çok yavaş veya yüklenmesi uzun sürüyor gibi sorunlarınız mı var? İhtiyacınız olan makalemizi okuyup, yavaşlığın nedenlerini araştırıp ardından bir takım iyileştirmelerde bulunmaktan ibaret…

Sorununuz aşağıdaki bir veya birkaç nedenin bir araya gelmesiyle gerçekleşiyor olabilir. Makalemizi sonuna kadar okuyun ve sorununuzu tespit edin:

1. Daha Hızlı ve Yüklenmesi Kolay Bir Sunucuya(server) Geçin

Web siteniz, istediğiniz kadar küçük boyutlarda olsun. Ama sunucu yavaşsa teknik olarak yapacak pek birşey kalmıyor. Değiştirmekten/taşınmaktan başka!

Öncelikle web sitenize ping atın ve ping değerlerine bakın: Bilgisayarınızdan->Başlat>Çalıştır ardından çıkan kutucuğa cmd yazın. Sonra çıkan ekranda ping adresiniz.com komutunu girin. Ping atma videosunu izle: Web veya IP Adresine Ping Atma

Ve ping değerlerinin çok düşük olup olmadığın kontrol edin. Eğer veritabanı ve php/asp gibi sunucu tabanlı dosyalar kullanıyorsanız biraz yavaş olabilir. Ama anormal bir düşüklük söz konusu ise problem vardır. Siteniz paylaşımlı(shared) hosting de ise belki sadece size ayrılan dedicated sunucu tipine geçmelisiniz.

2. GIF, JPG & PNG Resim Dosyaları Arasındaki Farklara Bakın.

Bir resmin kalitesini bozmadan boyutları ile oynayarak kapladığı alanı düşürün.

GIF, sadece birkaç renk barındıran logo, yazılı&hatlı küçük resimler için ideal bir formattır. Ama tarayıcıya uyumlu renkler kullanmaya özen gösterin. Bunun için:HTML Renk Tablosu.

JPG, yüksek kalitede ve bol renk içeren derinlikli resimler için gerekli bir formattır. bol renk seçeneği mevcuttur. bir resim programında oluşturduğunuz JPG resmin kalitesini program aracılığı ile düşürmezseniz çok yer kaplayabilir. Şeffaf arkaplan desteği yok maalesef.

PNG, özellikle web siteleri için geliştirilmiş bir formattır. Hem kaliteli hemde şeffaf arkaplanlı resim olanağı sağlıyor. Fakat internet explorer 6 tarayıcılarında png resmiler için arkaplan problemi ortaya çıkabiliyor.

3. Kodlamada Tablo Kullanmayın Söylemesi kolay ama alışanlar için uygulaması çok zor.

yani sitenizde tabloların sıklığı veya iç içe çok kullanılmaları tarama işini zoraştırıyor ve arama motoru örümceklerini yoruyor. Ayrıca bu SEO için de çok verimsiz.

Bundan sakınmanın en kolay yolu:

kullanmak. Hem esnek hem tarayıcı ve arama motoru dostu. Birkaç kurcalama ile sizde alışacaksınız.

4. CSS’nin Nimetlerinden Çokça Faydalanın

Her ayrı eleman için ayrı ayrı sitil belirlemesi yapıp (font etiketinin sık kullanımı) yapıp hem kendinizi hem tarayıcıyı yormayın. CSS ile genel sitilller belirleyip ortak her dosya için aynı sitilleri uygulayın.

5. Ayrı Ayrı Olan JavaScript Dosyalarını Birleşitin/Sıkıştırın

Ayrı ayır işlemler için tek tek çağrılan js dosyalarını tek bir dosyada birleştirmeye çalışın. Veya include (çağırma) işlemini tek bir yerde yapın. Veya JsCompressor &Packer gibi javascript dosyalarını sıkıştırma programlarını kullanın. Ayrıca Sitelerin JavaScript ve CSS Dosyalarının Boyutunu Online Sıkıştırarak Azaltın yazısındaki uygulamadan da yararlanabilirsiniz.

6. Farklı Kaynaklardan Çağrılan Dosyaları Kendiniz Barındırın

Bazen farklı sitelerdeki dosyaları kullanıyoruz. CSS, JS, widgetler, resimler, flashlar gibi. Böyle bir durumda sayfanız açıldığında sadece siteniz çalışmaz aynı anda diğer sitelerdeki o dosyalarda o siteler çalıştırılarak alınır. Yani diğer sitelerin hızı sizinkini etkileyebilmektedir. En iyisi bu tür kullanacağınız dosyaları kendinizin barındırması yani host edilmesidir.

7. Sıkıştırılmış HTTP Kullanmak

Günümüzde neredeyse her web tarayıcısı http sıkıştırmayı destekliyor. Dosyalar ziyaretçiye sıkıştırılmış olarak geliyor ardından onlar hissetmeden ekrana çok hızlı bir şekilde açılıyor. Sadece yazı tabanlı dosyalarda 90% varan oranlarda sıkıştırma sağlanabiliyor.

Sıkıştırma için 2 alternatifiniz var:

Birincisi kullandığınız web suncusunun özelliği ve php-asp gibi sunucu tabanlı diller.
Diğeri Gzip. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Daha fazla kaynak olarak:
HTTP Compression at Wikipedia
Speed Web Delivery With HTTP Compression – By IBM DeveloperWorks

8. Çok İyi bir Kodlama

Bu tavsiyemiz zaten WordPress, Drupal, ExpressionEngine ve benzeri sistemleri kullananlar için değil. Bunlar zaten çok iyi bir şeklide kodlanmış sistemlerdir.

Burada dikkat etmesi gerekenler özellikle kendi php sistemleri ve veritabanları olanlardır. Çünkü bu tür sistelerde hem fonksiyon, hem veritabanı hem de tasarım kodlama web sitesinin performansını ciddi manada etkilemekte.

Çok su görürebilecek uzun bir konu aslında. Ana başlıklar:

Statik olan içerikle dinamik olanı ayırma. Bu sizlere daha esnek kod yazımını sağlayacaktır.
Zekice ve etkili fonksiyon çağırma: Eğer bir sayfada veya bir formda isim ve il gibi değişkenler için ayrı ayrı fonksiyon çağırtıyorsanız ciddi manada işi uzatıyorsunuzdur. Hepsini tek bir fonksiyona sığdırın.
Veritabanına olabildiğince az bağlanma: Veritabanına site genelinde sadece 1 kere bağlanmayı deneyin. Ayrı ayrı yerlerde aynı zamanda bağlanma yavaşlamalara neden olabilmekte.
Veritabanlarının boyutu: Eğer veritabanınız şişmişse bunu parçalara ayırmayı deneyin. Ayrı veritabanları sizi hızlandırabilir.

9. Önbellekli Web Sayfaları

Önbelleklenebilen bir web sitesi tekrar ve tekrar çağrıldığında hızlı çalışır ve web server-sunucuyu yormaz. Bazı içerik yönetim sistemleri kendi bünyesindeki sistemle bunu size sağlıyor. Örneğin WordPress önbellekleme için WP-Cache kullanıyor.

Ayrıca PHP tabanlı bir siteniz varsa şu makaleyi okumanız; sizi önbellekleme konusunda ciddi manada bilgilendirecektir: tıklayınız.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

WordPress admin şifremi unuttum

WordPress admin şifreni unuttuysan panik yapmana gerek yok Önce wordpress admin şifresini sıfırlaman gerekiyor . …

Bir cevap yazın