WordPress Sitenizi Hızlandırın

Web sitenizin açılış süresi, arama motorlarının değerlendirme kriterlerinin en başında geliyor. Fakat bir çok blogger kendilerine  bir blog yaratmak ve daha sonra konu hakkında yazı yazmak , sayfa seo çalışması yapmak dışında kendisine görev biçmiyor. Malesef bu çoğumuzun yaptığı bir hata oysa ki web sitemizi optimize etmek , en az kaliteli içerek yaratmak kadar önemli bir husus. Web sitenizin açılış süresi sadece arama motorlarını değil aynı zamanda insanları da oldukça olumsuz etkiliyor. Yavaş açılan web sitelerine bir çok kez tahammül göstermediğimi hatırlıyorum.
Bugün sizinle bu yüzden websitenizin performansını yönetmenizi ve açılış sürelerini kıslatmak için  için ipuçları paylaşacağım. Size tavsiyem, ipuçlarını siteniz üzerinde uygulamadan önce  GTMetrix, veya Google PageSpeed Insights gibi servisleri kullanarak websitenizin yüklenme süresi ve performansı hakkında detaylı bir analiz sonucu almanız olacaktır

1 En Güncel WordPress Sürümünü Kullanın

Wordpres’in en büyük ve popüler blog platformu olduğu bir gerçek. Gelişen teknolojiyle ve zamanla,uygulama geliştiriceleri WordPress’e yeni özellikler ekliyor ve geliştiriyorlar. Buna paralel olarak bir çok hata ve açık kapatılıyor ve optimizasyon konusunda ciddi iyileştirmeler sağlanabiliyor. Bu yüzden en güncel ve stabil wordpress sürümünü kullanmakta her zaman için fayda var.

2 Doğru Hosting Planını Seçin

Websitenizin sürekli erişilebilir olması ve cevap verme süresinin makul seviyelerde olması, yine websiteniz açısından oldukça önemli faktörler. O yüzden bilindik bu sektörde tecrübeli firmalarla çalışmak, en akılcı yöntem olarak gözüküyor. Ben şu zaman kadar Turhost ve Sadecehosting ile çalıştım. İkisinden de memnunum fakat Sadecehosting.com sanırım bir adım önde diyebilirm.

3 Doğru WordPress Temasını Seçin

İyi dizayn edilememiş ve kötü kodlanmış bir wordpress teması sitenize şüphesiz ki ekstra yük bindirecektir. İyi dizayn edilmiş bir tema site açılma sürenizi bir kaç saniye kısaltabilir. Bunun çok ciddi bir süre olduğunu  sitenizi ilk başta test ettikten sonra anlayabilceksinizidir. Tabiki tema seçiminde ilk kriter kullanılacak temanın ücretli veya ücretsiz olmasıdır. Açıkcası ben bu konuda, sitenize içerik olarak ciddi yatırım yapmayı düşünüyorsanız, tavsiyem premium yani ücretli temalara yönelmeniz olacaktır. Hem sürekli güncellenmesi hemde özellik ve tasarım açısından sunduğu zenginlikler sebebiyle ücretli temalar bir kaç adım önde bulunuyor. Tabi ki tüm bunların yanında oldukça başarılı ücretsiz wordpress temaları bulunuyor, başlangıç aşamasında ücretsiz temayla başlayıp işlerin boyut değiştirdiği noktada  tasaraım değişikliğine de gidebilirsinizi.
Ayrıca masaüstü, tablet ve mobil için ayrı optimize edilmiş wordpress temaları seçmek site açılış hızının yanı sıra , kullanıcı deniyimini yukarı taşımak açısından oldukça önemlidir.

4 Sadece Gerekli Eklentileri Kullanın

Şu kesinki web sitenizde ekstra özelliklere ihtiyaç duyuyorsanız , yeni bir eklenti yüklemeniz gerekecek. Fakat WordPress’e bir eklenti yüklemden önce kendinize ” bu eklentiyi yüklemem gerçekten gerekli mi?” sorusunu sorun. Araştırma yapmadan deneme amaçlı eklenti yüklemeleriniz sitenizde performans sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple kullanmadığınız veya gerekli olmadığını düşündüğünüz eklentileri silmenizi öneririm.
Bu konuda size  Godady tarafından geliştirilmiş P3 Profiler eklentisini tavsiye ediyorum. Eklenti sitenizdeki kurulu eklentilerin websiteinizin performansına ve açlış hızına ne kadarlık bir etkisi olduğunu grafik halinde gösteriyor. Kullandığınız eklentilerin bindirdiği yüke değer katkısı olup olmadığını analiz etmek için güzel bir çözüm.

5 Resim ve Fotoğrafları Optimize Edin

Şüphesiz ki günümüzde iyi bir blog yazısının yada iyi bir ürün sayfasının olmazsa olmazı kaliteli resim ve fotoğraflar. Resimler kimi zaman, uzun cümleleri paragrafları aşmanın en güzel yolu. İçerk olarak bu kadar önemli yer tutan resimler , website performasında da çok önemli yer tutuyor. Gereksiz büyük,sıkıştırılmamış ve optimize edilmemiş resimler sayfalarınızın açılma süresini oldukça düşürecektir.
Bu yüzden resimleri websitenize upload etmeden önce photoshop gibi veya daha basit fotoğraf düzenleme uygulamaları aracılığı ile format,boyut,çözünürlük düzenlemelerini yaparsanız sonradan başınız ağrımaz.
Eğer sitenizde optimize edilmemiş bir çok fotoğraf ve resim varsa, size  fotoğraf optimize etme eklentilerinden  WP Smush.it” and “Lazy Load“ eklentilerini öneririm. Fakat bu eklentileri kullanırken çok fazla kaynak kullandığını unutmayın, proses sırasında web sitenizin yavaşlamasına sebep olacaktır. Son olarak Wp smush it 2 mb yada 3 mb üstündeki fotoğrafları malesef işleyemiyor  aklınızda bulunsun.

6 Gzip ile Sitenizi Sıkıştırın

Gzip websitenizin açılma süresini kısaltan oldukça faydalı ve popüler bir sıkıştırma metodudur. Artık her tarayıcı da bu sıkıştırma yöntemini destekliyor. Gzip sıkıştırmasını, manuel olarak WordPress sitenizin “www.websiteniz.com/wp-admin/options” ayarlar kısmından Gzip Compression kısmını 0’da 1’e getirerek çözümleyebilirsiniz.

7 CSS ve JavaScript Dosyalarınızı Minimizi Edin

CSS ve Javascript dosyalarınza gelen her bir istek  HTTP isteğidir. Bir kullanıcı websitenize girdiğinde dosya için server’a request yani istek gönderir ve server o isteğe cevap verir. Web sitenize daha fazla istek olması demek, websitenizin açılma süresinin uzaması demektir.
WP Minify or Better WordPress Minify wordpress eklentileri bu çoklu CSS ve javascript dosyalarını tek dosya haline getirmek ve minimize etmek konusunda sizlere tavsiye edebilceğim wordpress eklentileridir. Bu minimize işlemleriyle birlikte HTTP isteklerinde düşüş yaşayacaksınız.

8 Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Faydalanın

CSS ,Javascript dosyaları, websitenizin logosu websitenizin uzun süre değişmeyen kalıcı elemanlarıdır. Bunu avantaja dönüştürerek website açılma süremizi gözle görülür şekilde azaltabiliriz.
Tarayıcı Önbellekleme özelliğini aklifleştirerek, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların cachelemelerini  aktifleştirerek ve sürelerini uzatarak her seferinde sitemizdeki belli başlı değişmeyen dosyaları indirmsini engellemiş oluruz böylece hem site açılış hızından hemde veri trafiğininde tasarrufa gitmiş oluruz.

9 Cache Eklentisi Kurun

Çok basit değil mi , WordPress’inize Cache eklentisi kurun. Cache eklentileri dinamik html dosyaları yerine statik HTML dosyaları yayınlamanızı sağlar. Buda sayfa ve site optimizasyonunuz açısından oldukça kritik bi yer teşkil eder. WordPress’nize  Cache eklentisi kurmayı bir olmazsa olmaz olarak düşünebilirsiniz.  Birçok büyük yabancı kaynaklı haber sitesinin bu eklentiler den kullandığını belirtmek isterim.
Size  W3 Total Cache uygulamasını önermek istiyorum. Kullanımı oldukça basit ve ücretsiz. Yine de eklentiye kendinizi hakim hissetmiyorsanız internette bu konu hakkında oldukça fazla rehber var .Bu iki   W3 Super Cache and WP Fastest Cache eklentisini kullanmasamda piyasada oldukça yoğun kullanımları olduğunu ve kullanabilceğinizi söyleyebilirim.

10 Çöp kutunuzu boşaltın ve Yazılarınızda çok değişiklik yapmayın

WordPress yazılarınızda yaptıgığınız her değişikliği veritabanında tekrar erişilebilir olması için saklıyor bu yüzden yazılarınızda çok fazla değişikik yapmak sitenize fazladan yük bindirmek demek. Nasıl bilgisayarımızda ki gereksiz dosyalar ağırlık yapıyorsa ve temizlemek istiyorsak, WordPress’de aynı sistemle işliyor.  WP Optimize bu konuda yararlanabilceğiniz , otomatik taslakları , spam yorumları , tracbackleri otomatik olarak temizleyen bir worpress eklentisidir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

WordPress admin şifremi unuttum

WordPress admin şifreni unuttuysan panik yapmana gerek yok Önce wordpress admin şifresini sıfırlaman gerekiyor . …

Bir cevap yazın