AC Servo Motorlar

Hareket mekanizması olarak, Alternatif akım elektrik motorları ile aynı özelliklere sahip olmasına rağmen AC Servo motorlar, AC motorlardan farklı olarak encoder kısmına sahiptir. Encoder yardımı ile açısal hassasiyette dönme kabiliyeti kazandırılmış olur.

AC Servo Motor Özellikleri

– AC motorlara göre kıyasla daha hassas ve uzun ömürlüdür.

– Yüksek güç gerektiren durumlarda DC Servo motor yerine kullanılır.

– Yüksek frekans değerlerinde çalışabilecek kapasitede olanları mevcuttur.

– Açısal hareket edebildiklerinden CNC kontrollü makineler için uygundur.

– DC Servo motorlara göre daha düşük moment ile çalışırlar.

AC Servo Motorların Yapısı

Genellikle iki veya üç fazlı olarak üretilmektedir. Bu motorların endüvileri (rotorları) kısa devre çubuklu veya doğal mıknatıslıdır. Bu motorlar asenkron veya senkron tip motorlara benzemektedir.

AC Servo Motorlarda Adım Sayısı

Motorlar dairesel alanda hareket ettiklerinden dolayı 360° bir  açı oluştururlar. Servo motorların hassasiyeti adım sayısı ile belirtilir. Bir adım da kat edilen açı miktarı ne kadar kısa olursa servo motor hassasiyeti de o kadar yüksek olur. Bir örnek ile açıklayacak olursak bir tam turunu 400 adımda tamalayan bir servo motorun tek açı derecesi 360/400=0,9° derecedir. Bu adım derecesi hassasiyetin göstergesidir. Hassas bir servo motor elde etmek için servo motorun adım sayısı artırılmalıdır. Fakat adım sayısı ile maliyette artacaktır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.)

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Elektrik Motoru

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makinalardır. Her elektrik motoru biri sabit (Stator, Endüktör) ve diğeri …

Bir cevap yazın