Akıllı Telefonlardaki Donanım

Film izleten, görüntülü konuşma yapan, oyun oynatan, internete giren ve tüm bunları yaptığı halde boyutları da gayet küçük olan akıllı telefonlara gücünü veren donanım teknolojisini masaya yatırdık.

Son 10 yıl içerisinde insanların hayatında en hızlı giren ve yaygınlaşan cihazlar cep telefonları olsa gerek. İnsanların istedikleri hemen her yerden birbirleriyle iletişime geçmesini sağlayan bu mucizevi cihazlar,tüm dünyada büyük bir hızla yayıldılar. Öyle ki artık birçoğumuz Cep telefonları olmadan nasıl yaşıyormuşuz?” sorunusun cevabını bulamaz olduk.

Cep telefonlarının evrimi de hayatımıza girişleri gibi hızlı oldu. Geçen on yıl içerisinde iki satırlık tek renkli ekranı olan, büyük ve ağır, sadece arama yapabilen ve mesaj atabilen cihazlardan, günümüzde incecik, dokunmatik ekranlı ve neredeyse bir bilgisayarın yapabildiği hemen her şeyi yapan telefonlara ulaştık.

Akıllı telefon denilince akla gelen ilk cihaz iPhone oluyor

Bilgisayar gibi

Artık, cep telefonları ile bilgisayarlar arasındaki çizgi iyice inceldi.Telefonlarla artık yüksek hızda internete girip, grafik kalitesi yüksekoyunlar oynayıp, yüksek çözünürlüklü videolar izleyebiliyoruz.

Bu özellikleri sağlayan telefonlara da zaten artık sadece cep telefonu demiyoruz, akıllı telefon diyoruz.

Peki, bu cebimize sığan cihazlar bunca şeyi nasıl yapabiliyor? Bu boyuttaki cihazların içine, yüksek çözünürlüklü video izletecek, yüksek hızla internete girecek ve oyun oynatacak donanım nasıl sığıyor.

En önemlisi bu donanımlar neler, beraber görelim.

 

System on a Chip

Bilgisayarların yapabildiklerine yakın özellikler gösteren telefonlara akıllı telefon adını veriyoruz. Bu cihazlarda System-on-a-Chip adı verilen bir yonga bulunuyor.

Bu yonganın üzerinde hem merkezi işlemci, hem bellek, hem de modelegöre grafik işlemci yer alıyor. Tüm bir sistemi tek bir yonga üzerinde birleştirmenin getirdiği üç avantaj var.

SoC ile hem güçten, hem de alandan tasarruf ediliyor

Her şeyden tasarruf

System-on-a-Chip’in avantajlarının ilki elbette alandan edilen tasarruf. Bunun dışında bu yongalar daha az güç harcamalarının yanı sıra daha ucuza mal ediliyorlar.

Bu da bir akıllı telefonda olması gereken özelliklerin en başta gelenlerini oluşturuyor.

Akıllı telefonların küçük bir alan içerisinde ve düşük güç harcayarak bu kadar çok şeyi yapmalarının temelinde işte bu System-on-a-Chip tasarımı yatıyor.

 

İşlemciler

Akıllı telefonlarda işlemci denilince akla birkaç marka geliyor. Ancak bunların arasında bir tanesi gerçekten de pazarın önemli bir kısmınahakim konumda. ARM, bu pazarda çok önemli bir yere sahip.

iPhone dahil olmak üzere, piyasada bulunan birçok önemli akıllı  telefonun  kalbini ARM’nin işlemcileri oluşturuyor.

Özellikle ARM 11 serisi işlemciler Nokia’dan Apple’a, HTC’den  Samsung a,  dünya  çapında birçok  telefon  markasının modellerine güç veriyorlar.

Birçok popüler akıllı telefonda ARM işlemcileri yer alıyor

ARM 11 ve Cortex

Ancak ARM 11 serisi artık günümüzde biraz eski kalıyor. Bu serinin yerini alacak modeller ise ARM Cortex’ler olacak. Bu seri günümzde hali hazırda bazı  cihazlarda  kullanılıyor. Örneğin Apple  iPhone   3GS , Nokia N900, Palm Pre, Sony Ericsson Satio, Motorola Droid gibi  dünya  çapında bilinen  ürünlerde  ARM Cortex serisinde bulunan Cortex A8 modeli yer alıyor.

ARM’nin Cortex A8 modellerinin en önemli özelliği 1 GHz’in üzerinde frekansta çalışabilmeleri. Bu sayede akıllı  telefon  olarak adlandırılan cihazlar , üzerlerine yüklenen işlerin üstesinden gelebiliyorlar.

 

Bir sonraki adım

ARM’nin Cortex A8′den sonraki adımı ise Cortex A9 olacak. Bu işlemcinin akıllı telefon teknolojisinde büyük bir devrim yapacağı iddia ediliyor.

Bu iddianın sebebi ise Cortex A9′un aynı bilgisayarlarımzda kullandığımız işlemciler gibi birden fazla çekirdeğe sahip olacak olması.

ARM Cortex A9’un dört çekirdekli modelleri olacak

Dört çekridekliler yolda

Dört çekirdekli modellerinin piyasaya çıkacağı belirtilen Cortex A9modellerinin, akıllı telefonlarda 2 GHz seviyesinde bir hıza ulaşabileceği belirtiliyor.

Bu işlemci hayata geçtiğinde, akıllı telefonların genelinde büyük bir eksiklik olan çoklu işlem yapma kapasitesinin olmaması sorunun aşılacağı belirtiliyor.

 

Rakipler de var

ARM, akıllı  telefon  piyasasına hakim gözükse de, tek başına değil. Yakında kendisine çok ciddi bir rakip geliyor.  Bilgisayarlarda  kullanılan  işlemci pazarının açık ara lideri Intel, ARM’ye rakip iddialı bir  ürün  ile geliyor.

Moorestown kod adlı bu yeni platform, Intel’in netbook’larda kullandığıAtom işlemcileri taban alınarak tasarlanmış Lincroft kod adlı bir  işlemciyi barındırıyor. CES 2010′da LG’nin tanıttığı bir  üründe  ilk kez görülenMoorestown, aynı anda çok sayıda  işlem  yapabilmeye olanak tanımasıyla dikkat çekiyor.

Intel, akıllı telefon pazarına Moorestown platformu ile girecek

Moorestown çok iddialı

Bu özelliğinin yanı sıra Moorestown, çok düşük güç tüketimi yaparak, pil ömrünü de uzatmayı hedefliyor. Hatta Intel’in iddiasına göre Moorestownplatformu, kendinden  öncekilerden  50 kata kadar daha düşük güç tüketimi yapıyor.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Galaxy S10’da depolama alanını 1 TB

2018 Aralık ayında duyurulan Lenovo Z5 Pro GT’nin, dünyanın ilk 12 GB RAM’li akıllı telefonu …

Bir cevap yazın