Arduino ile Motor Kontrolü

Motor kontrolü robot projelerinin vaz geçilmez unsurlarıdır .Bende yavaştan yavaştan robot yapımına geçeceğim için parça parça anlatacağım . Bu gün sadece 1 motorun yön kontrolünden bahsedeceğim.

Not: Motoru Arduinonunza direkt olarak bağlamayın ! Fazla akım çekmesi durumunda kartınız yanacaktır.
Evet arkadaşlar direkt olarak bağlamıyoruz. Motor kontrolleri için entegreler mevcut yada arduino için yapılmış kontrol kartı mevcut projelerinizde mutlaka bunları kullanın.

L293D entegresi olup 2 motoru sürmek için kullanılır.

Resimde L298N entegresi olup oda aynı şekilde 2 motor sürmek için kullanılır.

L293D kullanabilmeniz için entegrenin bütün bağlantılarını kendiniz yapmalısınız. Ama diğer resimde görüldüğü gibi kart bir hazır komponenttir ve kolaylıkla kullanılır.

L293D Bağlantıları

 • 1.pin ve 9.pin motorların referans voltajıdır. Yani 5V bağlarsanız sabit hızda döner ama Arduinonun pwm pinine bağlayarak impuls darbeleri ile istediğiniz hızda sürebilirsiniz.
 • 2.pin ve 7.pin sol motorun input yani veri giriş pinleridir.
 • 3.pin ve 6.pin sol motor bağlantılarıdır
 • 8.pin ise iki motoru beslemek için verilen toplam gerilimdir.
 • 4. pin ve 5.pin ise gnd pinleridir.
 • Resimde görüldüğü gibi bağlantılar sağ taraf içinde aynı olup tek fark 16.pin dir bu pin ise entegre için gereklidir.
L298N Sürücü Kartı

L293n

 • Kartın sol ve sağ tarafındaki klemensler motor bağlantıları içindir
 • Ön kısımdaki 3lü klemens ise motorların beslemesi için gereken pil bağlantılarıdır.
 • Ayrıca ön tarafta motorların pinleri ve pwm pinleri olmak üzere 6pin bulunmaktadır.
Bağlantılardan bahsettikten sonra sıra geldi çalışma mantığına.L293D üzerinden anlatacak olursak görüldüğü gibi bir motorun 2 veri giriş pini var bunlar 2. ve 7. pinler. Görüldüğü gibi zaten giriş-1 ve giriş-2 yazıyor bunlar sol motorun veri girişleri. En basit haliyle çalışma mantığı şu şekilde 🙂
Giriş-2  High  ve Giriş-7 Low ise İLERİ
Giriş-2  Low   ve Giriş-7 High ise GERİ
İkisi de Low yada ikisi de High olursa motor durur. Evet bildiğimiz lojik kapı mantığı bu kadar basit 🙂 Aynı benzer durum sağ motor içinde geçerli. Şimdi kodlarımızı yazalım.
Öncelikle motorların giriş pinlerini arduinomuzun hangi pinine bağlayacaksak “int” olarak belirtiyoruz
 • void setup() içerisinde motorlarımızı çıkış olarak belirtip ilk durumlarını LOW yapıyoruz. Yani karta enerji verdiğimizde motor duruyor olacak.
 • void loop() içerinde yani sonsuz döngümüzde motor 5 saniye süresinde ileri gidip 5 saniye geri gidecek.
Evet motor kontrolü bu şekilde arkadaşlar. Kendiniz iki motorlu ve farklı süreli kodlar yazarak benzer denemeler yapın. Motor kontrolü robotlara girişin temelidir 🙂 Bu projenin devre çizimi ise şu şekilde:
Not: Arduino gnd pini ile 9V pilinin gnd pinini ortak bağlamazsanız motor çalışmayacaktır. Buna dikkat edin gnd ler ortak olmalı

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Engelden Kaçan Robot Devresi

Engelden kaçan robot,diğer adıyla engel algılayan robot, otonom olarak çevre kontrolü yapabilen ve hareketini önleyebilecek …

Bir yanıt yazın