BİPOLAR TRANSİSTÖRLER

Bipolar transistörlar iki tiptir NPN ve PNP.

Detaylı ” Transistör Nedir ? ” Sayfasını Ziyaret edin

N tipi transistorlarda Emiter negatif olarak,P tipi transistorlarda ise Emiter pozitif olarak polarize edilir. N tipi olanlarda Base pozitif, P tip olanlarda ise Base negatif olarak biaslanır. Bu durumda iletime geçen transistörden az bir miktar Base akımı akar.

Transistorlar: Emitter , Base ve Collector topraklı olarak üç şekilde kullanılabilir, hepsinin kendine ait özellikleri vardır fakat en çok kullanılan Emitter topraklı şekildir.

Bir transistorde Emitter akımı, Collector akımı ve Base akımı toplamına eşittir.

Bipolar transistör
Bipolar transistorlarda akım yönleri
I E = I C + I B  dir.

Collector akımının, Emitter akımına oranına  a adı verilir, bu değer 0.950 ile 0.995 değerleri arasındadır. a yerine  h fb de kullanılır.

a = I C / I E   dir.

Transistörde  Emitter açıkken bile minimal de olsa bir Collector – Base akımı akar, bu ters polarizeli bir diyot kaçak akımı gibidir, buna Kesim (Cut-off ) akımı adı verilir. I CBO ile gösterilir.
Bu kaçak akımı da hesaba katılırsa,

a=  { I C – I CBO } / I E       olur.

Ayrıca Transistorlerde bir parametre de Cut – off frekansıdır.
Bunun  için 1000 Hz de çalışma esas alınır. Bir transistorun 1000 Hz’deki a değerinin, 0.707 si kadar olan a değerine düştüğü çalışma frekansı o transistorun cut – off frekansıdır. Transistorler bu frekansın üstünde
osilatör olarak çalıştırılırlar ama amplifikatör olarak çalıştırılmazlar.

Transistorlerde akım kazancı yani a yanısıra b yani gerilim kazancı önemlidir.Bir transistorun  b  sı  yaklaşık 10 – 1000 arası  bir değerdedir.

b = { I c – I co  } / I B + I co   dir. Pratikte  “  Ico  “  ihmal edilir ve
b =   I c  / I B     olur

b yerine h fe de kullanılır buna “small signal current amplification factor” adı verilir, yaklaşık olarak   hfe = hFE = b dır.

I c  = b x I B    olarak yazılır.

b = a / { 1- a }        dır.

Bipolar transistör
Bipolar transistörlerin bağlantı özellikleri
Transistorların karakteristikleri gösteren pek çok  diyagram mevcuttur.
Bunlara bir örnek aşağıda verilmiştir.
Bipolar transistör

Transistor çalışma bölgesi ‘Aktif bölge’ olarak gösterilmiştir. Y ekseni collector akımını X ekseni de V CE, yani  Collector Emitter voltajını göstermektedir. Birbirine paralel çizgiler ise Base akımını göstermektedir. Sağdaki taralı bölge satürasyon bölgesi, base akımının 0 mikroamperlik çizgisinin altı ise cut-off bölgesini göstermektedir.

Şekilde görüldüğü gibi,bir transistor V CE  geriliminin 0.1 Volt un üstünde olması halinde çalışma halindedir. Base akımının mevcut olması da gerekmektedir.

Çalışma anında transistorun Base – Emitter arası ileri yönde,Collector – Base arası ise ters yönde biaslanmaktadır.

Aktif bölgede herhangi bir noktada transistor çalıştırılır ve buna çalışma noktası adı verilir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

Bir cevap yazın