Bluetooth

Bluetooth Nedir ?

Bluetooth, 60 metre’ye kadar mesafelerde radyo frekanslarını kullanarak verilerin kablosuz olarak 1 Mbps hızına kadar aktarımını sağlayan  kablosuz iletişim teknolojisidir.

Bluetooth kablosuz teknoljisi, küçük boyutlu cihazlar için, mobil bilgisayarları, mobil telefonları, elde taşınabilen küçük cihazları birbirlerine ve internete bağlayabilen dünya çapında belirlenmiş düşük maliyetli bir  çözümdür.

Bluetooth

Bluetooth, 1994’de kısa mesafede kablolara gerek duymadan veri transfer etmek üzere Ericsson tarafından icat edilmişti. Bu yeni aktarım şekli, diğer teknoloji şirketlerinin de dikkatini çekmişti. Ericsson, 1998’de Intel, Nokia ve Toshiba ile bir araya geldi ve Bluetooth Special Interest Group’u (SIG) kurdu.SIG, kâr gözetmeyen bir kuruluş ve Bluetooth’un gelişimiyle ilgileniyor.

Bugün SIG’in 15.000’den fazla üyesi var. SIG’in Bluetooth’a yön verenler üyeleri arasında Motorola, Lenovo ve Microsoft gibi şirketler bulunuyor.

Bluetooth teknolojisi nasıl çalışıyor?

Bluetooth 2.4 ve 2.485GHz aktarım bandı üzerinde radyo dalgaları ile çalışır. Oldukça düşük bir güçle çalışan Bluetooth, uzun bir pil ömrü sağlar. Bluetooth cihazları, kullanıcıyı 50 metre uzaklığa dek bir alandaki diğer ürünlere bağlamaya yarayan bir çipe sahiptir.

Bluetooth ile iki akıllı cep arasında veya PC ile akıllı cep arasında fiziksel bir bağlantı olmaksızın veri transferi yapılabilir. Radyo teknolojisi, kablosuz telefonlarda da kullanılmaktadır.

Telefondan kulaklığa ses aktarımı ise Advanced Audio Distribution (A2DP) ile yapılır. Burada ses, cep telefonuna akış yapılarak kullanıcının hareket halindeyken konuşabilmesi sağlanır.

Bluetooth Nasıl Kullanılır?

Bluetooth’u kullanmanız için izlemeniz gereken adımlar her cihaz için farklılık gösterebilir. Genel olarak Bluetooth ile irtibata geçecek olan cihazların her ikisinin de Bluetooth özellikleri aktif olmaları gerekir. İki cihaz arasında öncelikle Bluetooth eşleşmesi yapılır. Eşleşme esnasında girilen parola sayesinde bağlantının güvenliği sağlanır. Daha sonra veri aktarımı, ses aktarımı vb. fonksiyonlar çalıştırılır.

Bluetooth Nerelerde Kullanılır?

Bluetooth 5.0, Bluetooth kablosuz iletişim standardının en son sürümüdür. Genellikle kablosuz kulaklıklar ve diğer ses donanımı ile kablosuz klavyeler, fareler ve oyun denetleyicileri için kullanılır. Bluetooth ayrıca, çeşitli akıllı ev cihazları arasındaki iletişim için de kullanılır.

Bluetooth

Bluetooth’un popüler olarak kullanıldığı alanlara örnek olarak ayrıca aşağıdaki maddeleri gösterebiliriz;

  • Bluetooth Kulaklık: Bluetooth kulaklıklar, kablosuz olarak birçok cihaza bağlanarak bu cihazlardan veri transferi gerçekleştirebilir.
  • Bluetooth Fare ve Klavye: Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı hala kablolarla uğraşma zorunluluğunu ortadan kaldırmak için Bluetooth teknolojisini kullanan fare ve klavyeleri kullanmaktadır.
  • Bluetooth Hoparlörler: Herhangi bir Bluetooth vericisine bağlanabilen hoparlör sistemleridir.
  • Bluetooth Otomobil Sistemleri: Sürüş esnasında gözünüzü ve ellerinizi aracın kontrol kumandalarından ayırmanıza gerek kalmaksızın görüşmeler gerçekleştirmenize yardımcı olan otomobil sistemleridir.
  • Bluetooth Saat veya Adım Sayar: Bluetooth bağlantısını kullanarak mobil cihazınız veya farklı bir cihaza bağlanan ve bu iki cihaz arasında sürekli olarak veri transferinde bulunan saat veya adım sayarlardır.
  • Bluetooth Kilit: Özellikle lüks otomobillerin büyük kısmı Bluetooth teknolojisiyle çalışabiliyor. Bu sayede bu araçların kullanıcıları mobil cihazlarından dahi araçlarının kilitlerini açabiliyor.

Bluetooth 5.0

Düşük Enerji

Bluetooth 5.0, Bluetooth aksesuarların enerji kullanımını azaltmak için tasarlanmıştır. Eskiden giyilebilir cihazlar, sinyal lambaları ve diğer düşük güçlü cihazlar için kullanıldı, ancak bazı ciddi kısıtlamalar vardı.

Bluetooth 5.0 ile, kablosuz aksesuarlar Bluetooth Düşük Enerji üzerinden iletişim kuracak, bu da düşük güç kullanımı ve daha uzun pil ömrü anlamına gelir. Gelecekte Bluetooth Düşük Enerji üzerinden daha birçok cihaz türü iletişim kurabilecektir.

Özellikle Apple’ın AirPod’ları Bluetooth 5.0 kullanmıyor. Geliştirilmiş bir bağlantı için Bluetooth 4.2 ve özel Apple W1 yonga kullanıyorlar. Android’de Bluetooth 5.0, Bluetooth kulaklıkları kullanılmasında size yardımcı olacaktır.

Çift Ses

Bluetooth 5.0, aynı anda iki bağlı cihazda ses çalmanıza olanak tanıyan yeni bir özellik sağlıyor. Başka bir deyişle, telefonunuza bağlı iki çift kablosuz kulaklığa sahip olabilirsiniz. Her ikisine de aynı anda ses akışı sağlıyor. Farklı odalardaki iki farklı hoparlörde ses aktarabilirsiniz. İki farklı ses kaynağını aynı anda iki farklı ses cihazına aktarabilirsiniz; böylece bir telefondan iki kişi aynı anda iki farklı müziği dinleyebilir. Bu özellik Samsung Galaxy S8’de “Çift Ses” olarak bilinir. İki Bluetooth ses cihazını telefonunuza bağlar.

Hız ve Mesafe

Bluetooth 5.0’ın başlıca faydaları, hız ve daha geniş aralıktır. Başka bir deyişle, daha hızlıdır ve Bluetooth’un eski sürümlerine göre daha fazla mesafeden çalışabilir. Bluetooth 5.0’ın Bluetooth’un eski sürümlerinin dört katına, iki katına, ve sekiz katına kadar yayın mesajı kapasitesine sahip olduğunu belirtiliyor.

Bluetooth 5.0 ile cihazlar, Bluetooth 4.2’nin desteklediği iki katına kadar olan veri aktarım hızlarını 2 Mbps’ye kadar kullanabilirler. Cihazlar ayrıca, Bluetooth 4.2 tarafından izin verilen  60 metre dört kat fazla olan  240 metre mesafelerde iletişim kurabilir. Bununla birlikte, duvarlar ve diğer engeller sinyali Wi-Fi’de olduğu gibi zayıflatacaktır.

Bluetooth 5.0 Kullanılıyor mu?

İPhone 8 ve 8 Plus, iPhone X, Samsung Galaxy S8 ve gelecek Android telefonlar gibi bugün Bluetooth 5.0’ı destekleyen cihazlar alabilirsiniz. Bununla birlikte, Bluetooth 5.0 aksesuarlara da ihtiyacınız olacak. Henüz yaygın değil, ancak birçok üretici 2019 yılına kadar  Bluetooth 5.0 cihazlarını piyasaya vereceğini taahhüt ediyor.

 

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Galaxy S10’da depolama alanını 1 TB

2018 Aralık ayında duyurulan Lenovo Z5 Pro GT’nin, dünyanın ilk 12 GB RAM’li akıllı telefonu …

Bir cevap yazın