Bobin bağlantıları

Bobinler seri, paralel ve karisik olmak üzere üç türlü baglanirlar.

  1. Seri baglanti : Birden fazla bobinin ard arda baglanmasiyla elde edilen baglanti türüne denir. Bobinlerin seri bagli oldugu bir devrede toplam endüktans, bobinlerin endüktanslarinin toplamina esittir.

Örnek : 80mH ve 20mH’lik iki bobin birbirine seri bagli olduguna göre toplam endüktans degerini bulunuz.

LT = L1 + L2 = 80 + 20 => LT = 100mH

  1. Paralel baglanti : Birden fazla bobinin ayni yöndeki uçlarinin birbirleriyle birlestirilmesi sonucu elde edilen baglanti türüne paralel baglanti denir. Paralel devrelerde toplam (esdeger) endüktans asagidaki formül ile hesaplanir.

Örnek : 15mH ve 10mH’lik iki bobin birbirine paralel bagli olduguna göre toplam endüktans degerini bulunuz.

  1. Karisik baglanti : Elektrik devrelerinde, hem seri hem de paralel bagli bobinlerin bir arada kullanilmasiyla elde edilen baglanti türüne karisik baglanti denir. Bu baglanti türünde esdeger endüktans, seri ve paralel baglantilarda kullanilan formüllerle bulunur.

Sekil 1’de verilen karisik bobin baglantisi Sekil 2’de görüldügü gibi iki paralel bagli bobin (LP) ve bu bobinlere seri bagli L1 bobininden olusmaktadir. Sekil 3’de görüldügü gibi öncelikli olarak paralel bobinler tek bir bobin haline dönüstürülür ve iki bobinden olusan seri bir devre elde edilir. Son olarak; seri iki bobin toplanir ve toplam endüktans elde edilir (Sekil 4).

Sekil 1                                             Sekil 2


Sekil 3                                                Sekil 4
Örnek :

Eger paralel devrede sadece iki adet direnç varsa pratik olarak asagidaki formül kullanilir ve ayni sonuç elde edilir.

Sonuç olarak; L1 ve LP birbirlerine seri durumda olduklarindan toplanirlar:

LT = L1 ve LP = 10 + 5 = 15 μH

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Endüktans

Bobin doğru akıma karşı devreye enerji verildiği ilk anda nispeten büyük bir zorluk gösterir. Ancak …

Bir cevap yazın