Cihazları Kablosuz Olarak Şarj Edebilen Chromebook

Kablosuz şarj teknolojisi, özellikle de Türkiye’de bir türlü yaygınlaşmadı diyebiliriz. Üst düzey pek çok cep telefonunda bulunan kablosuz şarj, NFC ile birlikte aynı kaderi paylaşıyor: Bu ikisini de kullanan neredeyse yok! Peki bu durumun çözümü ne? Teknolojilerin daha fazla yaygınlaşması… NFC’yi şimdilik bir kenara bırakıyoruz; ancak kablosuz şarj hakkında söyleyeceklerimiz var. Daha doğrusu Google’ın söyleyecekleri var: Firmanın başvurusunu yaptığı yeni patent, dizüstü klavyelerine konuşlandırılmış şarj bobinlerini işaret ediyor.
Elbette bu dizüsti klavyeleri de, büyük ihtimalle Google’ın dizüstü ailesi olan Chromebook’larda kullanılacak. Klavye tuşlarının altında olması beklenen bu parçalar, kimi zaman elektrik verecek; kimi zaman da alacak. Bu, kullanım senaryolarına göre değişecek. “Endüktif Şarj Klavyesi” olarak geçen patentin bir güzel özelliği, her tuşun altında ufak bir bobine yer vermesi. Böylelikle bir bobin bozulduğunda, koca dizüstü klavyesini sökmeye gerek kalmayacak; sadece söz konusu bobini değiştirmek yetecek. Bunun, onarım maliyetini düşürecek bir şey olduğunu da söyleyebiliriz. Klavyenin üzerine herhangi bir şey koymak, kullanım olarak çok mantıklı gelmeyebilir.
Ancak bu patentin bir diğer önemi, yukarıda da anlatıldığı gibi “bilgisayarın şarj olması” konusu. Bu durum diğer dizüstü bilgisayarlarda da karşımıza çıktıkça, kablosuz şarjın yaygınlaşması da ivme kazanacaktır. Dizüstü bilgisayarımızdan bir kablonun daha eksiliyor olması ise, başka bir sevinç kaynağı. Tabi Google, patenti aldıktan sonra bu yönde herhangi bir adım da atmayabilir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LİPO Pil

Lityum-iyon polimer Pil Lipo piller doğadaki en hafif metal olan lityum maddesinden üretilirler. Yoğunluğu (0.535 g/cm3) …

Bir cevap yazın