Deneyap Yazılım Kartı

Deneyap Kartı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve büyük bir katılımın olduğu TEKNOFEST 2020’de öğrenciler kıyasıya yarışdı. Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) gerçekleştirilen festivalde, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Başkanı Haluk Bayraktar tarafından yapay zeka tabanlı elektronik geliştirme kartı “Deneyap yazılım kart” lansmanı yapıldı.
deneyap-yazilim-karti
Yapay Zeka Tabanlı Elektronik Geliştirme Kartı
Bayraktar lansmanda yaptığı konuşmada, 10 bin Deneyap yazılım kartı ‘nın Deneyap atölyelerinde TEKNOFEST için çalışan öğrencilere yarışma için hazırlanan öğrencilere ücretsiz dağıtılacağını söyledi.
Deneyap yazılım kartı’ nın iki megapiksel kamerası özelliği olan ve birçok araçta kullanılabilecek bir kart olduğunu ifade eden Bayraktar, “Bu kart wifi ve bluetooth teknolojisiyle diğer cihazlarla haberleşebilecek. Grafik tabanlı sürükle bırak uygulamaları yükleyebilen, programlarla kodlanabilen ve devre tahtasına uyumlu. Bunu yaparken şunu gözettik, TEKNOFEST’te birçok takım kendi kartını geliştiriyor veya yurtdışından ithal ediliyor. Vakıf yöneticileri elde edilen tecrübeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda kart geliştirildi. Özellikle akıllı koruma, bataryaları şarj edebilme, mikrofon ve kamerası olması gibi özellikler diğer muadillere göre ayıran en temel etken. Biz, şunu istedik ki kendi araçlarını geliştiren gençlerimiz kendi kartımızla kodlasınlar, milli donanımımızla robotlarını ilerletsinler ve daha güçlü bir şekilde dereceye ilerleyelim. Maliyet ve satış konusunda bir çalışma yapıldı ve yurtdışındaki muadillerine göre daha ucuza getirmeyi hedefledik.” diye konuştu.


Kartın özelliklerini tanıtan bir video da izleten Bayraktar, kartın küçük ancak marifeti çok olan bir kart olduğunu ifade etti.
Kartın TEKNOFEST’in tüm alanlarında kullanılabileceğini belirten Bayraktar, “TEKNOFEST’in tamamına hizmet edebilecek, deniz altında su altı robotunu götürebilecek, yer robotunu hareket ettirebilecek, İHA’larda kullanılabilecek otonom bir kart. İstedik ki standart haliyle bile çok önemli işlevleri olsun. İşlemcisi güçlü olsun, yapay zeka tabanlı, farklı portları olsun, nesnelerin interneti projelerine hizmet edebilsin.” dedi.

Deneyap Geliştirme Kartı Özellikleri

deneyap-yazilim-karti

Kamera : 2MP Harici Kamera Kartı

Mikrofon : Dahili 64dB Sinyal-Gürültü Oranına Sahip Mikrofon

6-Eksen Ataletsel Ölçüm Birimi : Dahili 3-Eksen İvmeölçer, 3-Eksen Dönüölçer ve Sıcaklıkölçer

I2C Haberleşme : Zincir Dizilimli Hızlı Prototipleme

Li-Po Batarya Şarj : Tek Hücreli 3.7V Li-Po Batarya Şarj

Breadboard ile Uyumlu : Breadboard ile Uyumlu Tasarım

RGB LED : Dahili RGB LED Gösterge

Buton : Dahili Genel Amaçlı Buton

Mikro-B USB : Mikro-B USB ile Veri Transferi ve Güç Beslemesi

Deneyap Geliştirme Kartının Kabiliyetleri

Yapay Zeka

Tahminleme ve kestirim.
Kamerayla görüntü sınıflandırma, nesne ve yüz tespiti, yüz ve hareket tanıma.
Mikrofon ile konuşma algılama.

Nesnelerin İnterneti ve Bulut Teknolojisi

Algılayıcılar vasıtasıyla alınan verilerin kablosuz haberleşme arayüzleri kullanılarak bulut ortamına aktarılması, analiz edilmesi ve grafiksel öğeler yardımıyla görselleştirilmesi.
Bu veriler kullanılarak eyleyici cihazların ilişkisel olarak kontrol edilmesi.

Programlama

C++ (Arduino) ve Python programlama dilleri ile kodlama.
Blok tabanlı (Sürükle-Bırak) programlama.

Deneyap Geliştirme Kartının İşlemcisinin Özellikleri

Modül ESP32-WROVER-E
Mikroişlemci ESP32-D0WD-V3 (Çift Çekirdek Xtensa® 32-bit LX6 SoC)
Haberleşme Wi-Fi 802.11 b/g/n , Bluetooth EDR ve BLE
Çıkış Pinleri Akım Kapasitesi 40mA’e Kadar Ayarlanabilir (3.3V)
Çalışma Frekansı 80MHz – 240MHz Ayarlanabilir
CPU Bellek 448kB Dahili ROM + 4MB Harici Flash
RAM 520kB Dahili SRAM + 8MB Harici PSRAM

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

F-35’in parçalarını Türkiye’de hangi firmalar üretiyor ?

Türk Savunma Sanayii firmaları Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında hangi parçaları üretiyor ? Alp …

Bir yanıt yazın