Dimmer Devresi

Dimmer Devresi

Dimmer devresi, aydınlatma devrelerinde parlaklık kontrolü, omik(rezistanslı) ısıtıcılarda sıcaklık ayarı ve universal elektrik motorlarında hız kontrolü yapmaya yarayan alternatif akım ile kullanılan anahtarlama devresidir. Devre içerisinde diyak, triyak, direnç, potansiyometre(ayarlı direnç) ve kondansatör elemanları bulunur.

Triyak seçiminde devredeki lamba sayısı ve gücüne göre değişecektir.

Lambalar İcin Dimmer Devresi 1500w ‘a kadar olan lambaların ışık ayarını yapabilmektedir.

Dimmer Devresi Nasıl Çalışır?

Çalışma şekli şöyledir. Potansiyometrenin(P1) kademesi değiştirilerek diyaktan(D1) geçen akımın dalga şekli yani tetikleme akımının faz açısı kondansatör(C1) yardımıyla değiştirilir ve bu sayede triyak(BT136) ve yük(L1) üzerinde oluşan alternatif gerilimin dalga şekli ve büyüklüğü değişir.

Aydınlatma tesisatında diğer anahtarlarda olduğu gibi dimmer anahtar bağlantısı  faz(canlı uç) üzerinden yapılır, nötr ve toprak kabloları üzerinde herhangi bir bağlantı yapılmaz. Klasik akkor tip lambalar dimmer anahtarı ile kullanılabilir. Bunun dışında dimmer anahtarı ile çalıştırılacak ampül seçerken dikkat edilmesi gereken nokta ampülün dim edilebilme özelliği olmasıdır, bu özellik ampülün üzerinde yazar.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Çizgi İzleyen Robot

Tasarım ve ağırlık açısından diğer örneklerinden ayrılan bu çizgi izleyen robot kendi klasmanında rakipsiz sayılabilir.Piyasada …

Bir yanıt yazın