Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Elektrik Mühendisi ve Elektronik Mühendisi adayı arkadaşlar :

 1. İngilizcenizi geliştirin. Akıcı konuşur hale gelmedikçe yeterince geliştirmiş sayılmazsınız. KPDS’den 95 almanıza rağmen konuşamıyorsanız yine geliştirmiş sayılmazsınız. İngilizce konuşmanızı akıcılaştıracak 11 tavsiye‘ yi okuyarak başlayabilirsiniz.
 2. C öğrenin. C’yi kendi kendine öğrenmiş biri olarak bununla ilgili yakın zamanda bir yazı yazacağım. Burayı beğenerek yazdığımdan haberdar olabilirsiniz.
 3. Transistörleri ve devrelerde nasıl kullanıldığını iyi öğrenin. The Art of Electronics‘in 2. bölümü bunun için harika bir kaynak.
 4. The Art of Electronics’i tabiri caizse yalayıp yutun. Bu kitabın bir de “öğrenci kitabı” var. Ana kitaptaki problemlerin çözümleri ve bazı derslerin açıklamaları var.
 5. Mümkünse ticari değeri olabilecek bir proje fikriniz olsun. Bu fikri sektörü takip ederek bulabilirsiniz. Bunun için sektör portallarını takip edin, seminerlerini, fuarlarını kaçırmayın. Neredeyse her Stanford öğrencisi, mezun olur olmaz bir şirket kuruyor. Bunu üniversite yıllarında üzerinde çalıştıkları projeyi ticarileştirerek gerçekleştiriyorlar.
 6.  Öğrenciliğinizin dezavantaj olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine büyük bir avantaj; istediğiniz şirkete, yöneticiye, mühendise, teknik veya ticari farketmez, her soruyu sorup cevap alabilirsiniz.
 7. Beyin fırtınası yapmayı öğrenin. Mind mapping yazılımlarını kullanın.
 8. Soft Skills denen sosyal becerilerinizi geliştirin. İkna, pazarlık yeteneklerinizi geliştirmeye çalışın.Bununla ilgili yakın zamanda bir yazı yazacağım.
 9. Bir projeye başlamadan önce kağıt üstünde mutlaka gerçekleştirin. Sonra küçük parçalara bölün. Her parçayı ayrı ayrı gerçekleştirin. Hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. Sabredin. Bunun sıkıntısını çok çektim. Siz çekmeyin.
 10. Ticari bir ürün üretecekseniz önce mutlaka prototipini ortaya çıkarın. Bu teknik problemlerden önce kavramsal problemleri çözmenize yarar. Merdivene tırmanmak için çılgınlar gibi çabalayıp sonuna geldiğinizde, merdivenin yanlış duvara dayanmış olduğunu farketmek kadar acı verici ve pes ettirici bir durum daha yoktur. Bu durumdan çok çektim. Siz çekmeyin.
 11. Prototiplemeye Arduino ile başlayabilirsiniz. Arduino’yu ilk defa burada duyuyorsanız bu iyi bir şey çünkü mezun olduğunuzda çalışacağınız şirkette de duyabilirdiniz. Zaten yakın bir zamanda her yerde duyacaksınız. En azından ne işe yaradığını, çeşitlerini, shieldlarını mutlaka öğrenin.
 12. Mutlaka blog tutun. Her öğrendiğinizi yazın. Konusunun, tasarımının ne olduğu önemli değil. Sadece yazın. En iyi öğrenme şekli öğretmektir. Yazmanın sandığınız kadar kolay olmadığını , bir konuda yazarken bilgi eksikliklerinizi farkedeceksiniz. 3-4 paragraf yazabilmek için 3-4 saat harcamanız bile gerekecek.
 13. Mutlaka ama mutlaka Elektrik Mühendisleri’nin, Elektronik Mühendisleri’nin bloglarını takip edin. Sadece Türklerinkini değil tabii ki.
 14. Mesleğinize paralel bir hobi edinin. Örneğin Processing programlama dili bu seçenek olabilir. Processing, sanatçıların video, ses, grafik editlemek, oluşturmak için kullandığı, öğrenilmesi çok kolay bir programlama dilidir.
 15. Mutlaka RSS Reader kullanın. RSS, takip etmek istediğiniz siteleri teker teker gezmek zorunda kalmadan, o sitelerdeki son güncellemeleri size getiren bir formattır. RSSi olan her sitenin bir adresi vardır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.)

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Mekatronik Mühendisliği

Mekatronik Mühendisliği; Makine, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar yazılım teknolojilerinin bir makine veya ürün üzerinde birleşerek …

Bir cevap yazın