Elektronik Deri

Çin’de Elektronik Deri

Elektronik Deri
Çinli bilim insanları, insanların sağlık durumlarını kontrol edebilecek ‘dövme benzeri elektronik deri’ üretti.
Tsinghua Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından üretilen ‘dövme benzeri’ bir elektronik deri, yüksek iletkenliğe ve esnekliğe sahip olan ‘grafen’ maddesi kullanılarak üretildi. İnsan derisini taklit edebilen bu cihaz, basıncı, sıcaklığı ve gerilmeyi ölçebiliyor.
Lazerle kazıma teknolojisiyle yerleştirilen bu deri, yalnızca insanlar üzerinde değil, yapraklar ve ipek gibi diğer maddeler üzerinde de uygulanabiliyor. Cihaz ayrıca, insan cildinin yanı sıra solunum, kalp atışı ve ses gibi vücut sinyallerini ölçmek için insan boğazına da uygulanabiliyor.
​’Oldukça hassas ve uzun ömürlü olduğu’ belirtilen cihazın, yüksek sıcaklara da dayanabildiği öğrenildi.
Lazer kazıma teknolojisiyle, söz konusu cihazın ‘kişiselleştirilebileceği’ de belirtildi. Bilim insanlarına göre, sağlık ve bilgi sistemlerinin gelişimi konusunda bu cihaz büyük potansiyele sahip.

ABD’de Elektronik Deri

Elektronik Deri
ABD’li bilim insanları insan derisinin özelliklerini taklit eden elektronik bir deri keşfetti. Tıpkı insan derisi gibi yumuşak ve şekil alabilir özelliklere sahip elektronik derinin, alıcıları sayesinde dokunmayı, hava akımını, nemi ve sıcaklığı algılayabildiği açıklandı. Söz konusu icadın hem geri dönüştürülebilir hem de kendi kendini onarabilme özelliğine sahip olduğu da öğrenildi. İcadın insan derisine daha da yaklaştırılacağını kaydeden uzmanlar, yeni yeni geliştirilen biyonik vücut uzuvlarını kaplamakta kullanılabileceğini de aktardı.
KENDİNİ TAMİR EDİYOR
Elektronik derinin kendi kendini tamir etme ve şekil alabilme özelliği sayesinde bir çok teknolojik aletin dışında kullanılması ve kullanıcılara hem daha duyarlı dış yapı hem daha yumuşak bir görünüm sunması bekleniyor.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

CompTIA – Hesaplama Teknoloji Endüstrisi Birliği

CompTIA’ya göre, Ocak-Eylül 2018 tarihleri arasında doğuş sürecindeki teknolojik mesleklere talep yüzde 63 oranında arttı. …

Bir cevap yazın