Fazla Gereksiz Yazılan CSS Kodların Temizlenmesi

Fazla Gereksiz Yazılan CSS Kodların Temizlenmesi gerekir.Yada bir tasarım dosyası indirdiniz tasarımcı içinde kullanmadığı bir sürü gereksiz css elementi bırakmıştır . Hele birde bunu sıkıştırmış ise
Şekil 1 gibi:

Bu dosyada kullanılmayan gereksiz kodları temizlemek çin işkencesi halini alır. Sıfırdan bir tasarım yapacak vaktinizde yoksa bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle firefox için firebug eklentisini kuruyoruz. Sonra css usage eklentini kuruyoruz.

Firefox’u yeniden başlatıp dosyamızı firefox ile açıyoruz. F12 yapıp firebug konsolunu açıyoruz.

Şekil 2 gibi:

CSS USAGE tab bölümünden autoscan yapıp dosyada kullanılmayan gereksiz css elementlerini bulduruyoruz. Şekildeki resimde görülen export butonundan yeniden oluşturulmuş CSS dosyasını kayıt ediyoruz.

Yeni kayıt ettiğimiz css dosyası artık sıkıştırılmış formattan çıkıp daha okunaklı hale geliyor.

Dosyamızı dreamweaver ile açıp style konsolundan sayfa içinde aktif olarak kullanılmayan UNUSED etiketli gereksiz cssleri çok rahat hızlı bir şekilde seçip silebiliyorsunuz.

Bu işlem sonrasında ilk css dosya boyutum 257kb idi şimdi 37kb a düştü.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

WordPress admin şifremi unuttum

WordPress admin şifreni unuttuysan panik yapmana gerek yok Önce wordpress admin şifresini sıfırlaman gerekiyor . …

Bir cevap yazın