Google Arama Sonuçlarını Manipüle Ediyor

Bugün internette bilgi almak, aklımıza takılanı sormak, yeni bir şeyler öğrenmek için başvurduğumuz tek bir mecra var: Google. Ancak görünüşe bakılırsa karşılaştığımız sonuçlar yüzde yüz “doğal” değil. Araştırmalara göre, arama algoritmasıyla oynayan Google öncelikli olarak “ilgili” sonuçları değil kendi bağlantılarını, servislerini veya reklam içeren sonuçları gösteriyor.
Columbia ve Harvard üniversitelerinin ortak çalışması, Google’ın arama sonuçlarında kullanıcıları yanlış yönlendirdiğini ortaya çıkardı.
https://www.wsj.com/articles/SB11064341213388534269604581077241146083956

Yapılan araştırmada katılımcılara iki farklı ekran görüntüsü gösterildi. Google’ın şu anki arama sonuçlarını ve aslında olması gereken sonuçları içeren görsellerden katılımcılar doğal olarak ikincisini tercih etti. Araştırmadan, Google’ın arama sonuçlarını manipüle ederek hem kullanıcıları yanılttığı hem de rekabet yasalarını çiğnediği sonucuna varıldı.

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Google Asistan ‘kulak misafiri’ oluyor

Amazon’un sesli asistanı Alexa’nın izinsiz dinleme yaptığının duyulmasının ardından Google’ın da konuşmalara ‘kulak misafiri olduğu’ …

Bir cevap yazın