Google buzdolabınızı açtığınızda açtığınızı anlayabilecek

Google tarafından yapılan patent başvuruları, şirketin gelecekte günlük hayatınızı daha fazla takip altına almaya çalışacağını gösteriyor.

Google
© REUTERS / DADO RUVİC
Google reklam veren siyasetçilerin kimliklerini açıklayacak
Günlük hayatınızda konuştuklarınızı, yaptıklarınızı ve hatta hissettiklerinizi takip edebilen bir teknoloji yakın zaman önce Google tarafından patentlendi. Bu teknolojiler ileride dev şirketlerin sizi çok iyi tanıyarak, size özel reklam yapmaları için kullanılabilir.
Euronews’in haberine göre, patent başvurusunun ayrıntıları incelendiğinde evde kullanılan Google Home, Amazon Echo veya Apple HomePod gibi sesli asistan sistemlerinin ne derecede kullanıcıları izleyebileceği gözler önüne seriliyor.

‘Akıllı ev sistemi’ olarak adlandırılabilecek teknoloji sayesinde şirketler evin hangi odasında olduğunuzu, üzerinizde ne giydiğinizi, ne zaman çalışıp ne zaman dinlendiğinizi takip edebilecek. Sistem içerisindeki mikrofon ve kameralar örneğin buzdolabı kapağını açtığınızda acıktığınızı algılayabilecek.

HER BİR KİŞİ İÇİN AYRI PROFİLLER OLUŞTURULACAK

Kameralar ayrıca evin içerisindeki kişilerin kimliklerini ayrı ayrı belirleyerek her birisi için ayrı profiller oluşturabilecek. Bu sayede sizin hakkında bilgi edindiği gibi arkadaşlarınızı ve misafirlerinizi de gözlemleyebilecek.

SÖYLEDİKLERİNİZ DE KAYIT ALTINDA

Google’ın başka bir patenti, izlemelerin daha da ileri gidebileceğini gösteriyor. Amacının ‘çocukların hareketlerini kısıtlamak’ olduğu söylenen teknoloji, örneğin çocuğunuzun küfürlü bir kelime kullanması durumunda size bilgi verecek.
Bunun yanında sistem sayesinde çocuğunuz hangi sitelere girdiğini yakından takip edebileceğiniz gibi siz evde yokken kendisine yasakladığınız şeyleri yaptığını da görebileceksiniz.

Bu sistem elbette sadece çocuğunuzu değil sizi de gözlem altında tutmak için kullanılabilir. Aynı sistem örneğin siz klavye kullanırken veya kağıt üzerine yazı yazarken çıkan sesten çalışıyor olduğunuzu algılayabilir.

YAPILAN ARAMALAR REKLAMLARDA BELİRLEYİCİ

Aslına bakılırsa patente söz konusu olan takip teknolojileri bilgisayar ve telefonlarınızda mevcut. Google veya Facebook üzerinden yaptığınız aramaların yanı sıra ziyaret ettiğiniz internet siteleri karşınıza çıkacak reklamlarda belirleyici etkenler haline geliyor.
Yeni patentler dev şirketlerin artık sadece bilgisayarlarınıza değil yatak odanıza da girmek istediğini gösteriyor.

Bu konuda en büyük sorunsa ülkelerin kanunlarındaki açıklar. Gelişen teknolojilerin hızına ayak uyduramayan kanun koyucular, insanların özel hayatını gerektiği seviyede koruyabilmek için önlemleri almakta gecikiyor.

Diğer yandan, bu açıklardan faydalanan dev şirketler, durumu kendi yararlarına kullanarak daha da büyümeye ve devletler üzerinde lobicilik faaliyetleri yaparak kendileri korumaya devam ediyor.

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ

Araştırma Üniversitesi nedir? Araştırma üniversiteleri, bilimin gelişmesinde büyük rolü olan araştırma çıktıları ile birlikte, eğitim-öğretimden …

Bir cevap yazın