Google ve sitem

Google’nin bizlere sitemizi değerlendirmemiz için  sunduğu  çeşitli araçlar vardır.

Google Site Sorgusu

site:diyot.com belli bir domainin indekslenmiş sayfalarının sayısını ve listesini görmek için yararlıdır. Ek sorgu parametreleri ekleyerek değerini genişletebilirsiniz. Örneğin – site:diyot.com/blog inurl:tools – bu sorgu sadece Google indeksindeki, blogda bulunan ve URL’sinde “tools” kelimesini içeren sayfaları gösterir. Bu sayı değişken olsa da, hala iyi bir kaba ölçümdür.

Google Trends

Google.com/trends adresinden erişebilir – bu anahtar kelimenin zamana göre aranma hacmi/popülarite verisini gösterir. Eğer Google hesabınıza giriş yaptıysanız, sadece trendlerden ziyade grafiklerdeki belirli sayılara da erişebilirsiniz.

Web Siteleri için Google Trends

google.com/insights/search adresinden erişilebilir – bu, Google veri kaynaklarına (toolbar, ISP verisi, analytics ve bunun parçası olabilecek diğerleri) göre web siteleri için trafik verilerini gösterir. Üye girişi yapmış bir kullanıcı hesabı tahmini trafik seviyelerini görmek için grafikteki sayıları görebilir.

Arama için Google Insights

google.com/insights/search adresinden erişilebilir – bu araç anahtar kelimeler için yerel kullanım, popülarite ve alakalı sorgularla sorgularla ilgili veriler sunar.

Blog Arama Link Sorgusu

Örneğin, link:www.diyot.com/blog – Google’ın normal internet arama link komutunun her zaman kullanışlı olmamasına rağmen, blog arama link sorgusu genellikle daha yüksek kalitede veri sunuyor ve tarih aralığı ve alakalılık ile sıralanabiliyor.

Bing IP Sorgusu

Örneğin, ip:111.111.111.233 – bu sorgu Microsoft’un arama motorunda verilen IP adresi için bulduğu şeyi gösterir. Bu, paylaşılmış hostingleri belirlemede ve aynı IP adresindeki başka hangi sitelerin olduğunu görme konusunda yararlıdır.

Microsoft Reklam Zekası

Microsoft Reklamcılık adresinden erişilebilir – Microsoft tarafından sunulan anahtar kelime araştırmasının büyük bir çeşitliliği ve kitle istihbaratı araçları, özellikle arama ve reklam gösterimi içindir. Bu kılavuz her bir aracın özelliklerini derinlemesine incelemeyecek ama bunlar değerli araştırmalar ve birçok kişi bunlarla SEO’ya giriş yapabilir.

Sayfaya ve Sitelere Özel Metrikler

Sayfa Otoritesi – Sayfa otoritesi, tek bir sayfanın içeriğine bakılmaksızın iyi bir sıralama elde edebileceğini öne sürer. Daha yüksek sayfa otoritesi, bu tekil sayfanın sıralamaya girmesi için harika bir potansiyeldir.

Link Sayısı – O sayfaya en az bir link içeren sayfaların toplam sayısı. Örneğin, eğer E-Devlet sitesinin anasayfası (https://www.turkiye.gov.tr/) Başbakanlığın ana sayfasına (http://www.basbakanlik.gov.tr/), hem sayfa içeriğinde ve hem de footer’da linklendiyse, bu yine de tek bir link olarak sayılacaktır.

Linklenen Kök Domainlerin Sayısı – O sayfaya bir link içeren tekil kök domainlerin toplam sayısı. Örneğin, subdomain.domain.com ve www.domain.com ikisi de diyot.com’un ana sayfasına linklendiyse, bu tek bir kök domain linklemesi olarak sayılacaktır.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı

Kelime analizi yapmamızı sağlayan    adwords.google.com    sitemizin çatısını oluşturmamıza yardımcı olur

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

WordPress admin şifremi unuttum

WordPress admin şifreni unuttuysan panik yapmana gerek yok Önce wordpress admin şifresini sıfırlaman gerekiyor . …

Bir cevap yazın