Hangi Televizyon Markası iyi ? Hangi TV Modeli Alınır?

En iyi Televizyon markası hangisi ? En iyi TV markaları nedir ?

2020 yılında Televizyon marka ve modelini seçerken bilinmesi gereken çok önemli bir konu
Şu markanın tv tüm tv modelleri çok iyidir kesinlikle arkama bakmam demek son derece yanlıştır. Tv seçiminde hem markayı ve hem de modeli belirlemeliyiz. İnce panel tv sektörünün en büyük oyuncusu olan ve en fazla tv satan Samsung’un çok çok kaliteli modelleri olduğu gibi mesela bir lcd ne kadar kalitesiz olabilir dedirtecek çok kalitesiz modelleri de bulunmaktadır.
En pahalı televizyon belki en iyi televizyon olabilir ama sizin için ideal televizyon kesinlikle en yüksek fiyatlılar olmak zorunda değil. Bu sebepten, televizyonunu kuracağınız mekanın büyüklüğü ve sizin TV izleme davranışlarınız önem kazanıyor. Televizyon araştırması yaparken karşınıza bolca teknolojik terim çıkacak. Akıllı TV, 3D, 4K, HD, Ultra HD, Curve, OLED vs.
– Televizyonun boyutuna karar verme kriterimiz, onu koyacağımız alanın büyüklüğüyle orantılıdır. Alan yeterince büyük değilse, alacağınız büyük ekran televizyondan hem sunduğu verimi alamazsınız, hem boşuna yer kaplamış olur, hem de sağlıklı bir izleme elde etmeniz zorlaşır. Bu yüzden, hiç çekinmeden elinize bir mezura alıp oturacağınız alanla televizyonunuzu yerleştireceğiniz yer arasındaki mesafeyi ölçün. Ortalama boyutta salonlar için 42-55 inç seviyesi yeterli olacaktır.
– Mutfak gibi rutubetli yerlere küçük ekran ve ucuz modeller almanızı tavsiye ederim
Tv piyasasında ön plana çıkan bazı markaları burada ayrı ayrı ele almadan önce kısa bir bilgi:
LCD TV’ler, LED, OLED ve QLED olmak üzere 3‘e ayrılır.
LED TV : LCD TV’lerde yer alan beyaz LED ışığı aslında sarı fosfor ile kaplanmış mavi LED ışığıdır. Bu kombinasyon LED’e beyazımsı bir renk verir. Yani standart LCD TV’lerin sahip olduğu LED aydınlatma gerçek anlamda beyaz değildir. Bu da renklerin ekrana yansıtılmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Örneğin LED aydınlatma ile üretilen kırmızı renk, aynı ekranda gösterilen mavi renge kıyasla daha sönük duracaktır. Bu soruna çözüm olarak diğer renklerin yoğunluğunun kısılması denense de, ortaya çıkan görüntü renk konusunda bekleneni verememiştir.
Yani kısaca LCD TV’lerin yaşadığı renk sorunlarının tek bir kaynağı var; kırmızı, yeşil ve mavi renklerin eşit yoğunlukta kullanılamaması.
OLED TV :Aydınlatma sistemi sayesinde elde edilen siyahlar, karanlık ortam ve sahnelerde OLED TV’leri rakipsiz kılıyor. Tüm ışıkları kapatıp gece vakti film izleyen biri için OLED TV’lerin koyu siyahları daha cezbedici olacaktır. Ayrıca daha düşük güç tüketimi ve daha geniş görüntüleme açıları, kullanım kolaylığı açısından çoğu kullanıcının öncelikli tercihlerindendir.  QLED TV’ler için en iyi görüş açısı tam merkez iken, OLED TV’lerin kayıpsız görüntüleme açısı 84 dereceye varabiliyor.OLED TV’ler tepki süresinde tartışmasız bir şekilde galip ayrılıyor.
QLED TV :Ulaşılabilen en yüksek parlaklık seviyesi söz konusu olduğunda QLED TV’ler, Quantum Dot teknolojisi ile OLED TV’lerin önüne geçiyor. Quantum Dot teknolojisinin ışığı, parlaklıktan ödün vermeden tüm renklere aynı seviyede dağıtabilme yeteneği, QLED TV’lere daha yüksek renk hacmi avantajı sunuyor. Gün ışığında dizi veya spor müsabakası izleyenler QLED TV’nin yoğun parlaklığı ve renk tonlarını tercih edecektir.

Hangi televizyonu almalıyım ?

1- SAMSUNG TV

samsung televizyon tavsiyesiTüm dünya genelinde en fazla tv üreten ve satan markadır. Ülkemizde de Lcd, LED tv sektöründe ismini herkesin bildiği markadır.  Samsung Tv sektöründe Sony’nin de çözüm ortağıdır. Yani Sony marka tvlerin bir kısmı Samsung tarafından üretilmektedir.
Samsung firması çok farklı gelir gurubuna hitap eden fiyat ve özellikte 10′un üzerinde tv paneli üretmektedir. Çok kaliteli ve mükemmel net, gerçekçi renklere sahip modellerinin yanında ucuza kaçılmış, vasatında altında, görüntüsü, sesi problemli modelleri de vardır.
Samsung 2019 modelleri geçmiş yıllara oranla daha düşük kalitedeler. Bunu söylememin nedeni ise Samsung’un yeni model QLED Tvlerinin diğer alt segment modellerinden gözle görülür bir farkının olmayışıdır. Eğer marka takıntınız var ise ille de Samsung yada Lg alacağım diyorsanız, Samsung modellerine hak ettiğinin üstünde bir para vererek satın alabilirsiniz.
Samsung Tvlerinin göze çarpan önemli eksiği akıllı kumandalarının yetersiz olmasıdır. Yani Samsung akıllı kumandasında mouse tarzı kullanım yapılamıyor ve bu da kullanıcı deneyimini büyük ölçüde düşürüyor.

Samsung Q90R QLED TV 

Parlak ve güzel ama yine de bazı önemli bileşenleri eksik
65 inç: Samsung QN65Q90R | 75 inç: Samsung QN75Q90R
İnanılmaz HDR performansı
Kapsamlı akıllı platform
Dolby Vision Yok negatif bir özellik

Samsung Q70R QLED TV 

Q70R, amiral gemisinin parlaklığının çoğuna sahip sağlam bir orta menzilli modeldir
55 inç: Samsung QN55Q70R | 65 inç: Samsung QN65Q70R
Son derece parlak HDR görüntüler
Olağanüstü kontrast
İyi akıllı TV sistemi
Sınırlı görüş açısı negatif bir özellik
Bazı hafif arka ışık çiçeklenme negatif bir özellik
Dolby Vision Yok negatif bir özellik

2- LG TV

lg tv tavsiyesiDiğer Güney Kore’li tv markasıdır. LG de Samsung kadar olmasa da dünyanın her yerinde bilinen ve yaygın olarak tercih edilen tv markasıdır. Türkiye’de 2014 yılında en çok satan ilk üç tv markası arasındadır. Ülkemizde tv konusunda son teknoloji ürünleri mesela oled tv, Ultra K tv gibi türleri ilk piyasaya sürmesi ile ünlüdür.
İnternetten Film İzleme Sorunu : Lg Tvlerin en büyük eksiği, internetten web tarayıcı ile film izlemek istediğinizde ön bellek yetersiz hatası alırsınız ve bu hatanın çözümü konusunda da hala bir gelişme yoktur. Bunun başlıca nedeni ise Lg’nin kullandığı WebOS işletim sistemidir ve maalesef tüm sürümlerinde aynı hata mevcut durumdadır.

LG C9 OLED Serisi

LG’nin yeni OLED’i, gezegendeki en akıllı TV’ye dönüştü
55 inç: LG OLED55C9 | 65 inç: LG OLED65C9
Kapsamlı özellikler
Son derece etkili akıllı platform
HDR için sınırlı tepe parlaklığı negatif bir özellik
HDR10 + desteği yok negatif bir özellik

LG B9 OLED Serisi 

LG’nin bütçesi OLED, performansın% 95’ini maliyetin% 50’sinde sunuyor
55 inç: LG OLED55B9 | 65 inç: LG OLED65B9
Zengin renkler ve keskin ayrıntılar
webOS akıllı platform
En son işlem değil negatif bir özellik
Karanlık sahnelerde biraz gürültü negatif bir özellik
HDR10 + yok negatif bir özellik

Televizyon da Lg mi Samsung mu  ?

  • Kullanıcı deneyimi Lg mi Samsung mu? : Kullanıcı deneyimi konusunda yukarıda belirttiğim gibi iki markanın da eksik kısımları var Lg internetten film izleme konusunda yetersiz ön bellek hatası verirken Samsung akıllı kumandasının mouse işlevi olmaması konusunda kaybediyor. Bu iki sorunu karşılaştırdığımızda ise Samsung’a sıradan bir mouse bağlayarak bu sorunu çözebiliyorsunuz ancak Lg’nin sorununu çözmenize imkan yok bu bakımdan kullanıcı deneyimi konusunda benim tercihim Samsung.
  • Servis kalitesi Lg mi Samsung mu? : Servis konusunda iki marka da isminin hakkını veriyor ve bu konuda hiç çekinmenize gerek yok, gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Biraz araştırırsanız servis şikayetlerini bulabilirsiniz ancak bu sizin gözünüzü korkutmamalı, binlerce ürün satışı yapan bu markalarda da bir takım sıkıntıların yaşanması gayet doğal bir durumdur.
  • Ürün Kalitesi Lg mi Samsung mu? : Ürün kalitesi konusunda Lg Samsung’a göre daha az göze hitap ediyor olsa da daha sağlam ürünler ürettiği kesindir. Ekran sağlamlığı konusunda da Lg IPS paneli Samsung VA paneline göre çok daha sağlamdır.  Ürün kalitesi konusunda benim tercihim Lg.
  • Görüntü Kalitesi Lg mi Samsung mu? : Bu konuda tartışmalar çok fazladır ve ister istemez modelden modele farklılıklar olabilir. Ancak genel anlamda aynı segment ürünleri yanyana koyduğunuz zaman Samsung renk ve parlaklık konusunda rakibinden bir kaç gömlek üstün durumdadır. Özellikle yan açılardan yapılan izlemelerde Lg daha net bir renk kalitesi sunuyor ancak genel olarak karşıdan televizyon izlediğimizi göz önünde bulundurduğum için görüntü kalitesi konusunda benim tercihim Samsung olacaktır.

3- PHILIPS TV

Hollanda merkezli marka olan Philips televizyonları özellikle android işletim sistemi ile donma kasma sorunları yaşatmış olması nedeni ile gözden düşmüştü, ancak şimdilerde Saphi işletim sistemi kullanmakta ve android de yaşanan bir çok sorunu çözmüş pozisyondadır. Fiyat konusunda ise Lg ve Samsung’dan geri kalmayan bir marka olduğu için hala tercih nedeni olmuyor ancak benim Philips Tv yorumum özellikle ambilight özelliği için ve daha şık modelleri için Philips’in tercih edileceği yönünde olacaktır. Philips Tv’nin en önemli dezavantajı servis kalitesidir, aldığınız Tv de yaşayacağınız bir sorun sizi canınızdan bezdirebilir.

Philips tv Tavsiyesi

Philips 65PUS7601  Philips 4K TV’nin PUS serisi

4- LOEWE TV

tv tavsiye loeweAldığım marka çok kaliteli olsun, televizyonum, renk netlik , tasarım sağlamlık, malzeme kalitesi yönlerinden dört dörtlük olsun parası önemli değil diyorsanız tam size göre bir tv ve elektronik markası Loewe’dir. Loewe led tv almak otomobil parasını gözden çıkartmaktır.
Alman markası olan Loewe ülkemizde ENPLUS mağazalarında satılmaktadır.

5- SHARP TV

Büyük tekno marketlerde tvlerinin üzerinde Made in Japan yazısıyla ve çok doğal gerçekçi renkleri ve Quatron yani 4 renk teknolojisi ile dikkatimizi çeken Japon markasıdır.
Sharp ta Samsung LG Sony gibi her yerde görebileceğimiz bir marka değildir. Mediamarkt, Metro market, Bimeks ve Teknosa’nın büyük mağazaları ile yine ENPLUS mağazalarında görülebilir.

6- PANASONIC TV

Neoplazma tv ile dikkati çeker. Neoplazma modelleri normal plazmalara göre oldukça pahalı. Normalde plazmalar LED tvlerden daha ucuza satılırken Panasonic Neoplazmalar LED tvlerden bile pahalıya satılmaktadır.
Kaliteli bir tv almak isteyenler için Neoplazmaları kesinlikle tavsiye ederim. En geniş izleme açısı, en iyi siyah renkler, en az ( 0,1) tepkime süresi ve gerçek renlkerin yanında artık smart tv, 3 d tv özellikleri ile eksiksiz bir tv kalitesi sunmaktadır.

7- Yerli Televizyon Markaları ( Arçelik , Beko , Grundig , Vestel )

Arçelik  Beko ve Grundig  aynı fabrikanın ürünleri ve aralarında teknik olarak bir farklılık bulunmuyor. Arçelik yerli olarak değerlendirdiğimiz için diğerlerinin bir adım önünde başlayacaktır elbette ama bu sırf yerli diye para etmez bir televizyona para vermek olarak algılanmasın.
Günümüzde en fazla merak edilen konu televizyonda Grundig mi Vestel mi? konusudur ki bunu merak edenlere de hak veriyorum. Yerli bir marka almak istediğiniz zaman Arçelik ve Vestel arasında kalmanız normal, bu bağlamda Arçelik ve beko sadece kendi mağazalarında satılıyor olmasından dolayı çok fazla bu karşılaştırmaya maruz kalmıyor ancak Grundig zincir mağazalarda yani Vatanbilgisayar, Mediamarkt ve Teknosa gibi kanallarda da satışta olduğundan dolayı Vestel’in doğrudan rakibi konumunda yer alıyor.

Yerli Televizyonda Grundig mi Vestel mi?

Bu iki markayı karşılaştırdığımız zaman çok fazla özellik detay vs bilmemize gerek yok, bir teknoloji mağazasına girip Grundig ve Vestel marka iki Tv yi yan yana koyup bakmanız bile Grundig daha kaliteli demenize yetecektir. Özellikle sağlamlık bazında çok daha iyi hatta Lg ve Samsung markalarından da daha kaliteli ürünleri olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Grundig Tv’ler aynı zamanda görüntü kalitesi konusunda da çok daha başarılı bir çizgi yakalamış durumdalar ve bu kalitesine rağmen ülkemizde hak ettiği kıymeti görmüyor olması da beni şaşırtıyor. Bunun başlıca nedeni insanlarımızın yabancı markalara gösterdiği rağbet olmalı diye düşünüyorum.

Grundig Tv Alınır mı?

Grundig Tv konusunda emin olun çok başarılı bir durumda ve ürün gamı olarak ta her kesime hitap ediyor. Her segmentte televizyonu bulunuyor ve en önemli avantajı da çok daha kaliteli olmasına rağmen Philips, Lg ve Samsung markalarına göre daha uygun fiyatta olmasıdır. Servis ağı konusunda değerledirdiğimde de yine daha iyi diyebilirim ki Arçelik servisine bağlıdır ve Arçelik tüm illerde hatta neredeyse tüm ilçelerde bile servis noktası olan bir marka. Yani demem o ki yerli marka almamak gibi bir alışkanlığınız yada ön yargınız yok ise kesinlikle Grundig alın pişman olmazsınız.

8- Diğer Markalar (Sony, Pioneer, Toshiba, Hitachi, Sanyo) :

Japon kökenli olan bu markalar da tv sektörünün diğer oyuncularıdır. Bunlardan Sony  biraz daha yaygın olan ve çok satılan markadır.

Sony A9G Master Serisi OLED 

X1 Ultimate işlemci ile donatılmış A9G,
65 inç: Sony Bravia 65A9G | 55 inç: Sony Bravia 55A9G
4K HDR görüntüler
Sınıfının en iyisi HD geliştirme
Akustik Yüzey + ses
Android TV tıknaz negatif bir özellik
HDR10 + desteği yok negatif bir özellik

Sony Bravia X950G Serisi

Ekli bir ses çubuğuna umutsuzca ihtiyaç duyan güzel bir 4K HDR TV
65 inç: Sony Bravia X950G
X1 Ultimate İşlemci
Netflix Kalibre Edilmiş Modu
Hareket işleme, 4K görüntü yükseltme
Kötü ses kalitesi negatif bir özellik
Vasat 4K / HDR siyah seviyeleri negatif bir özellik

Vizio P-Serisi Kuantum X 

Bu Vizio’nun en iyi ve en parlak TV’si
65 inç: Vizio P Serisi Quantum X PX65-G1
Tam dizi arka aydınlatma
Quantum dot teknolojisi
3.000 nit zirve parlaklığı
Eksik ses negatif bir özellik
SmartCast arayüzü negatif bir özellik

TCL 6 Serisi QLED (R625)

Düşük bütçeli TV
Parlak, renkli HDR
Dolby Vision’ı destekler
Daha karanlık ayrıntıların kaybı negatif bir özellik
ınırlı hareket ayarları negatif bir özellik

Sonuç : En iyi televizyon markaları

Listede yerli ürün markalar dikkate alınmamıştır
En iyi televizyon markaları
En iyi televizyon markaları
En iyi televizyon markaları

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.)

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

SAYISAL TV YAYINLARI

1.1 SAYISAL SİSTEMLER 1.1.1 SAYISAL SİSTEM NEDİR? “Dijital” terimi Avrupa dillerindeki “digital” teriminin okunuşu olup …

Bir cevap yazın