İki Diyotlu Tam Dalga Doğrultma

İki diyotlu tam dalga doğrultma devresinde, Şekil 1’de görüldüğü gibi transformatörün sekonder sargısı ortasından dönüş için bir uç daha alınmaktadır.

Şekil 1 – İki diyotlu tam dalga doğrultucu

Bu devre kuruluşunda alternansının birinde bir diyot, diğerinde ise diğer diyot iletime geçmektedir. Böylece yük direncine Şekil 1(a) ‘da görüldüğü gibi her iki alternansın da gerilimi uygulanmış olmaktadır. Dolayısıyla, yük direnci üzerinde sürekli akım vardır.

Şekil 1(b) ‘de görüldüğü gibi, birinci alternansta D1 diyodu iletime geçerek devreyi tamamlamakta, ikinci alternansta ise, Şekil 1(c) ‘de görüldüğü gibi D2 iletime geçmektedir. Böylece RL yük direncinden hep aynı yönde (+ ‘dan – ‘ye doğru) bir DC akımı akmaktadır. Buradaki “-” gerilim aslında, yukarıda açıklandığı gibi sıfır değerindedir.

Gerilim ve akım bağıntıları:

İki diyotlu tam dalga doğrultmaktaki, gerilim ve akım bağıntıları, yarım dalga doğrultmadakinin benzeridir. Tek fark DC geriliminin değerindedir.

Burada da DC voltmetre aşağıda verilen ortalama değeri ölçer:

DC gerilim: VLor = 0,9VTef = 0,637VTm,  ve DC akım: ILor = VLor/RL ‘dir.

İki diyotlu tam dalga doğrultucunun önemli bir dezavantajı vardır;

Her alternansta transformatör sekonderinin bir yarısından yararlanılmaktadır. Bu durum da transformatörün boyutları büyüdüğünden maliyeti artmakta, çok yer kaplamakta ve çok ısınmaktadır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LM358

LM358 Op-Amp entegresi SOIC-8 kılıfta olup içinde 2 adet amplifikatör birimi bulunduran bir Op-Amp entegresidir. 0.3V/µs …

Bir cevap yazın