Kondansatör (Kapasitör) Nedir?

Temel olarak kondansatör elektrik yüklerini kısa süreliğine depo edebilen temel elektronik devre elemanıdır. Kondansatörün birimi Farat Sembolü ise “C” olarak ifade edilmektedir.

Kondansatör yapı olarak, iki iletken levha arasına yerleştirilen bir yalıtkan maddeden oluşmaktadır. Kondansatör ayrıca kapasitör olarak ta bilenmektedir. Devrede elektrik akımını depolamak için kullanırlar. Basit olarak kondansatör çalışma mantığı ise şöyledir.

Yalıtkan bir maddenin elektriği üretmediğini biliyoruz ama bu yalıtkan malzemelerin elektrik akımını depolamak gibi bir özelliği olduğundan pil geriliminden gelen elektronları depolamak mümkündür ve bundan dolayı bazı elektronik işlemlerde kondansatörler kullanılması zorunlu elemanlardır. Kondansatörlerin uygulama alanları hakkında gerekli bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

kondansatör-çeşitleri

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere pek çok kondansatör çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlilik sayesinde kondansatörler pek çok alanda kullanılabilirler. Kondansatör seçimi yaparken, kondansatör çeşitlerini tanımak ve duruma uygun seçim yapmak önemlidir. Piyasada bulunan çeşitli kondansatör türlerini aşağıda yazdım.
Kondansatörler çeşit olarak, Sabit ve Ayarlı olarak iki grupta incelenmektedir.
Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız. Şu yazıyı inceleyebilirsiniz. Kondansatör Çeşitleri ve Sembolleri

Sabit Kondansatör Çeşitleri

Film kondansatör
Seramik kondansatör
Mika kondansatör
Elektrolitik kondansatör
Kutuplu kondansatör

Ayarlı Kondansatör Çeşitleri

Varyabl kondansatör
Trimer kondansatör

Kondansatör’ün Yapısı

Bu kısımda ise temel olarak kondansatörün iç yapısı ve çalışma mantığından bahsedeceğim. Aşağıdaki resim aslında basit bir mantıkla kondansatörün iç yapısını göstermektedir.

Kondansatör (kapasitör), elektronların kutuplanarak elektriksel yükü elektrik alanın içerisinde depolayabilme özelliklerinden faydalanılarak, bir yalıtkan malzemenin iki metal tabaka arasına yerleştirilmesiyle oluşturulan temel elektronik elemandır. Yani kısaca iki iletken maddenin arasına bir yalıtkan maddenin konulması ile oluşur. Bu yalıtkan madde şunlar olabilir. Seramik, hava, mika, kağıt, polyester, metal kağıt, tantal gibi dielektrik (yani yalıtkan) maddeler kullanılmaktadır.

Kondansatörün Şarj ve Deşarjı

Kondansatörler kısaca şu mantıkla şarj olmaktadırlar. İletken uçlar yardımıyla bir ucu güç kaynağının artı (+) kısmına diğer boştaki ucu ise eksi (-) ile şase edilir. Bu sayede gerilim uygulanmazken iki iletken levha eşit elektrona sahip iken kaynağa bağlandıktan sonra artı (+) ucu elektron yüklenmesine maruz kalır. Buna bağlı olarak diğer şase ucu eksi (-) olarak yüklenir. Bu işlem iletkenler arasındaki dielektrik maddenin sayesinde akımın sürekli olarak akması engellenmiş olur. Bu sayede kondansatörün üzerine düşen gerilim, pil gerilimine eşit olduğunda üzerine düşen akım değeri sıfıra inmiş olur. Bu durum aşağıdaki grafikler ile ifade edilmiştir.

Yukarıda anlatılan şarj ve deşarj olayı sayesinde kondansatörler elektronik devrelerde çeşitli amaçlar için kullanılırlar. Bu işlem kondansatöre ait bir özelliktir ve bu işlem sayesinde elektronik devrelerde ihtiyaç duyabileceğimiz enerji depolama,filtreleme, doğrultma ve kompanzasyon gibi işlemlerde kullanırız.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Kondansatör Nerede Kullanılır ?

Kondansatör bir devrede kuplaj görevi yaparken bir başka devrede belli bir frekans bandını bastırıyor ya …

Bir cevap yazın