Kondansatörlerin AVOMETRE ile kontrolü

Kondansatörlerin sağlamlık kontrolüyapılırken ilk önce kondansatörün uçları bir kablo ile kısa devre edilerek deşarj edilir.
kondansator6

Kondansatörün sağlamlık kontrolünü yapılırken; Analog AVOMETRE kullanılırsa, sonuçlar daha net gözlemlenebilir.

Analog AVOMETRE nin, Dijital AVOMETRE den farkı; içindeki pillerin yönleri terstir.
Bundan dolayı Analog AVOMETRE ile malzeme ölçümü yaparken; Kırmızı probun takılması gereken yere siyah prob, Siyah probun takılması gereken yere kırmızı prob takılmalıdır. Bu değişiklik yapıldıktan sonra doğru ölçümler yapılabilir.

kondansator7

AVOMETRE ohm kademesine alınır, Kırmızı prob kondansatörün (+)bacağına, Siyah prob ise (-) bacağına  temas ettirildiğinde AVOMETRE ibresinin hareketi izlenir.
Normalde sonsuzda duran ibre; önce sıfır ohma doğru sapmalıdır, sonra kondansatörün Ohmmetre bataryası ile şarj olmasından dolayı, tekrarsonsuz ohma doğru yavaş yavaş geri dönmeye başlamalı ve sonsuzda durmalıdır.

Bu olay kondansatörün sağlam olduğunu gösterir. Aksi halde kondansatörbozuktur.
Kutupsuz kondansatörlerin sağlamlık kontrolünü yaparken; problar, kondansatör uçlarına rastgele temas ettirilir. Yönleri önemli değildir.
Kondansatörün kapasite değerini avometre ile tespit etmek mümkün değildir. Avometre ile ancak sağlamlık kontrolü yapılabilir. Kondansatörün kapasite değerini ölçmek için  kapasite metre kullanılır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Kondansatör Nerede Kullanılır ?

Kondansatör bir devrede kuplaj görevi yaparken bir başka devrede belli bir frekans bandını bastırıyor ya …

Bir cevap yazın