LCD ( LİKİT KRİSTAL DİSPLAY ) , PLASMA DİSPLAY VE PROJEKSİYON SİSTEMLERİ NEDİR

Bir görüntü birçok küçük ışıklı noktanın birleşmesi ile meydana gelmektedir. Eğer görüntü renkli ise bu noktalar üç temel renkten oluşup bileşkesi tek renk olarak algılanır.
Görüntüyü oluşturan bu noktalara piksel denir. Resimler iki boyutlu piksel haritasında tanımlanır. Yatay eksen üzerindekiler X ve dikey eksendekiler Y olarak adlandırılır. Bir görüntü birimindeki X ve Y piksel sayıları görüntünün çözünürlüğünü dolayısıyla da kalitesini belirler.


LİKİT KRİSTAL DİSPLAYLERİN ( LCD )YAPISI VE ÇALIŞMASI

Renkli LCD ekranında her piksel üç ayrı renkteki alt-piksel elemanlarından meydana gelir. Bu üç renkteki ışık yoğunluklarının bileşkesi gözde tek bir renk etkisi oluşturur. Alt piksel elemanlarının her biri aynı yapı ve çalışma özelliğine sahiptir. Üstteki resim alt-piksel yapısını göstermektedir.

Arka ışıklandırma paneli displayin gerisinden beyaz ışık üretir. Işık polarize edici filtreye cam gövdeden zayıflamadan ilerler. Polarize edici filtreden ışığın sadece bir bölümü geçebilir. Bu kısım LCD özünün tam etkilenebilmesi için ışığı istenilen bir düzene getirir. Sıvı kristalin yoğunluğunu bir matris devresi transistör üstünden kontrol eder. Eğer sıvı kristalde bir yoğunlaştırma yoksa, ışık renk filtresine zayıflamadan gelip cam gövdeden dışa çıkar. Sıvı kristal madde biraz yoğunlaştırılırsa dışa çıkacak ışık miktarı azalır. Eğer tam yoğun duruma getirilirse dışa ışık çıkmaz ve o alt-piksel rengi bileşke renk içinde yer almaz.


LCD saydam LCD yarı saydam LCD saydam değil ( Işık yok )

Her LCD alt-pikselinden gelen farklı yoğunluktaki renklerin bileşkesi gözde tek renk olarak algılanır

PROJEKSİYON SİSTEMLERİ

1- LCD TEMELLİ PROJEKSİYON


Yukarıda LCD temelli bir projeksiyon sisteminin temel yapısı gösterilmektedir. Yüksek yoğunluklu bir beyaz ışık kaynağından dikroik aynalar ( dikroik ayna: Sadece belli dalga boyundaki ışığı yansıtan ayna ) vasıtasıyla beyaz ışık üç temel renge ayrılır. Ayrılan bu renkli ışıklar gri tonlu ( renksiz ) bir LCD sisteminden geçirilip renkli ışığın yoğunluğu görüntü sinyaline göre modüle edilir. Daha sonra modüleli renkli ışıklar aynalar vasıtasıyla projeksiyonun optik düzeninde tekrar birleştirilir. Çıkışta bileşke renkler elde edilmiş olur.

2- DLP ( DIGITAL LIGHT PROCESSOR ) TEMELLİ PROJEKSİYON

Bu projeksiyon sistemi DMD ( Digital MicroMirror Device ) elemanını temel alarak çalışmaktadır. DMD elemanı bir dijital mikro aynalar sistemidir. DMD’ler yarı iletken teknoloji ile üretilmiştir. Yaklaşık 16um ebadındaki aynacıklar +-10 derecelik açılarla 15us’lik sürelerde anahtarlanmaktadır. Bu sayede DMD yüzeyinde görüntü bilgisine göre yansımalar oluşturulmaktadır. Aşağıda mikro ayna dizileriyle oluşturulmuş bir DMD yüzeyi görülmektedir.


DLP ( Dijital Işık İşleme ) temelli projeksiyonun çalışması şu şekildedir: Yüksek yoğunluklu ana ışık kaynağından alınan beyaz ışık dikroik aynalar yardımıyla mavi , yeşil ve kırmızı ana renklerine ayrılır. Ayrılan her renk ışını DMD elemanlarına uygulanır. DMD yüzeyindeki aynaların açısı görüntü bilgisi sinyaline göre kontrol edildiği için DMD’den yansıyan renk ışınlarındaki değişim görüntüye göre değişir. Yani renkli ışın , görüntü bilgisiyle modüle edilir. Modüle edilen renkli ışınlar tekrar ayna sistemleriyle projeksiyon optik düzeninde birleştirilip gerçek görüntü rengi elde edilir.

PLAZMA DİSPLAYLERİN YAPISI VE ÇALIŞMASI

Yukarıdaki şekil Plasma displaylerin bir pikselinin alt renk parçacığının yapısını göstermektedir. Aşağıda ise bir pikselin tamamının yapısı gösterilmiştir.

Bir gerilim uygulandığında elektrotlar arasında deşarj arkı oluşur. Arkın oluşturduğu parlama hareketsiz gazda ultraviyole bir ışınım oluşturur. Oluşan UV ışınım renk fosforlarını hareketlendirir.
Renk forforlarındaki hareketlenme bir ışık darbesi şeklinde ön camdan dışarı doğru yayılır.

Aynı şekilde diğer renk segmentlerinden de çıkan renkli ışınlar birleşerek insan göründe bileşke rengi ( gerçek rengi) oluşturur.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

SCISHION V88 TV Kutusu Rockchip 3229 Dört Çekirdekli

SCISHION V88 Android Tv Box ile Netflix, Kodi gibi medya platformlarını kullanabilir, Play Store’daki Android …

Bir cevap yazın