Mikrodenetleyici Çeşitleri

Mikrodenetleyici, iki farklı mimaride üretilirler.
Bunlar ;

Azaltılmış komut seti  ( RISC – Reduced Instruction Set Computer)
Karmaşık komut seti (  CISC – Complex Instruction Set Computer)

mimarileridir. Bu iki denetleyici mimarisini aşağıda kısaca açıklayalım.

CISC Mimarisi

Geleneksel bilgisayar işlemci mimarisidir. Bu mimari ile işlemciye ait tüm komutların saklandığı komut kümeleri vardır. Bu komut kümeleri farklı uzunluklar da olabilir. Fakat bu yapı ile bellekten tasarruf sağlanır.

CISC mimarisi gelişen teknoloji ile karmaşık hale gelmiş ve yeni üretilen işlemcilerde kullanılmayan komut kümelerinin de saklanmasından dolayı istenilen hızlı işlemci modelleri üretilememiştir.

RISC Mimarisi

CISC mimarisinin bellekten çalıştırılması yapılan işlemlerin uzamasına sebep olmaktaydı. Ayrıca bellekte sürekli kullanılmasada saklanan kodların yer alması işlemci boyutlarının artmasına sebep olmasından dolayı ilk olarak IBM mühendisleri tarafından RISC işlemci mimarisi geliştirilmeye başlanmıştır. Artan rekabet ile Apple, Intel gibi firmalarında dahil olması ile RISC mimarisi oluşturulmuştur.

RISC mimarisi ile komut kümeleri bellekten kaldırılmış ve iç yapılar oluşturulmuştur. Bu sayede bellekteki yük azaltılmıştır. Ayrıca CISC mimarisinde farklı uzunluklardaki komut kümeleri belirli boyutlar haline getirilmiştir. Tüm bunların dışında belleğe erişim sadece yazma ve okuma (Load – Store) amaçlı olabilir.

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.)

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

PICKAT – PIC Deneme Geliştirme Kartı

Pickat ekibi tarafından geliştirilen Pickat 1, açık kaynaklı, PIC 18f2550 MCU barındıran, bütün PIC derleyicileri …

Bir cevap yazın